Istnieje wiele metod zapobiegania niechcianej ciąży, różniących się od sobie skutecznością czy formą działania w organizmie. Możemy je podzielić na te, które są stosowane przez cały czas trwania cyklu (np. tabletki antykoncepcyjne) lub w czasie stosunku (prezerwatywy). Co jednak, jeśli zależy nam na uniknięciu zapłodnienia po niezabezpieczonym stosunku lub jeśli mamy podejrzenia, że zastosowana antykoncepcja mogła nie wykazywać pożądanej ochrony? W takiej sytuacji rozwiązaniem pozostaje przyjęcie leku Escapelle, który jest określany jako antykoncepcja awaryjna lub bardziej potocznie - tabletka "dzień po". 

 

  • Czym jest tabletka Escapelle? 

  • Jak skutecznie stosować tabletkę Escapelle?

  • Przyjmowanie preparatu Escapelle po owulacji

     

Czym jest tabletka Escapelle?

Lek Escapelle to lek wydawany na receptę, którego działanie ma uniemożliwić zapłodnienie poprzez zablokowanie procesu uwolnienia komórki jajowej i implantacji zarodka w jej wnętrzu. Możliwe jest to dzięki głównemu składnikowi, jakim jest hormon syntetyczny lewonorgestrel, będący progestagenem. Jego zadanie to nie tylko blokowanie owulacji, ale też skuteczne zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, aby komórka jajowa była dodatkowo zabezpieczona przed dostaniem się do niej żywych plemników. Jeśli już dojdzie do owulacji po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego, zagęszczony ślub stworzy skuteczną barierę ochronną, która uniemożliwi połączenie się plemnika z komórką jajową, a co za tym idzie, zmniejszy ryzyko zajścia w ciążę również podczas pierwszych dni owulacji.
 

Jak skutecznie stosować tabletkę Escapelle?

Potoczna nazwa leku - tabletka "dzień po" nie jest tu przypadkowa. Aby przyjęcie tabletki Escapelle wykazało pożądane stuki w postaci uniknięcia niechcianej ciąży, należy przyjąć ją w ciągu pierwszych 72 godzin, które miną od stosunku płciowego. Tylko w tym czasie zastosowana w tabletce substancja może zadziałać i skutecznie zablokować proces uwolnienia komórki jajowej czy implantacji zarodka w jej wnętrzu. Więcej informacji o działaniu leku znajdą Państwo pod adresem - https://e-recepta.net/blog/przyjmowanie-preparatu-escapelle-po-owulacji-jakie-dzialanie-wykazuje/.


Przyjmowanie preparatu Escapelle po owulacji

Głównym zadaniem leku Escapelle jest zahamowanie owulacji, ale co zrobić jeśli do owulacji już doszło? W takim wypadku zastosowanie tabletki również jest wskazane, a skuteczność Escapelle zostaje zachowana pod warunkiem przestrzegania czasu 72 godzin. Co prawda lek nie zahamuje już owulacji, ale może odpowiednio zagęścić śluz szyjki macicy, tak aby uniemożliwić implantację zarodka. W ten sposób ryzyko zajścia w ciąże zostaje znacznie zminimalizowane. 

 

 


 


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku