Choroby dermatologiczne mogą objawiać się na całym ciele. Szczególnie przykre są te, które widać na twarzy, szyi, głowie oraz na dłoniach – słowem, na widocznych częściach.


Schorzenia skórne są wówczas uciążliwe nie tylko ze względu na objawy (jak choćby uporczywy świąd), ale również dlatego, że bardzo trudno je ukryć. Jedną z przyczyn zmian chorobowych na głowie jest wrażliwa skóra. Co trzeba o niej wiedzieć?

Problemy z wrażliwą skórą głowy

Wrażliwa skóra głowy cechuje się, z jednej strony, szczególną skłonnością do utraty wody, co skutkuje nadmiernym przesuszeniem, z drugiej – tym, że przepuszcza zbyt dużo szkodliwych substancji. W rezultacie tego dochodzi do stanów zapalnych. Jednym z najpospolitszych schorzeń jest oczywiście łupież, który występuje najczęściej w jednej z dwóch odmian: suchej lub tłustej (łojotokowej). Choć obecnie pokonać go jest stosunkowo łatwo, to warto pamiętać, że jest on zazwyczaj skutkiem negatywnych bodźców w organizmie: przewlekłego stresu, złej gospodarki mineralnej (niedobór cynku), zakażenia grzybami. Oczywiście, łuszczenie się skóry jest procesem naturalnym, a zatem niewielkie ilości łusek łupieżowych wcale nie świadczą o występowaniu choroby.

Drugim z najczęstszych schorzeń skóry głowy jest ciemieniucha, która atakuje niemowlęta i małe dzieci. Jest to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry, które – nie leczone – może jednak prowadzić do przewlekłej infekcji. Schorzenie objawia się występowaniem zmian o wyglądzie tłustych, żółtawych „łusek”, które mogą rozprzestrzeniać się na szyję i twarz.

Pielęgnacja wrażliwej skóry głowy

Na rynku dostępnych jest dużo kosmetyków i środków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla wrażliwej skóry głowy. Mowa tu zarówno o szamponach, jak i odżywkach. Ich celem jest utrzymywanie higieny, a także długotrwałe nawilżanie, odżywianie oraz regeneracja delikatnej skóry. Należy szukać produktów nie zawierających soli i siarczanów, które wysuszają i naruszają barierę hydrolipidową naskórka. Pomocniczo dobrze jest stosować emulsje intensywnie nawilżające, które ograniczają utratę wody przez skórę, a także skutecznie łagodzą podrażnienia i świąd – jeśli takowe się pojawią. Istnieje wiele firm i marek specjalizujących się w tego typu produktach. Dobrą opinią cieszą się np. kosmetyki firmy Emolium, dlatego warto ich spróbować na początek.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku