Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych „kobiecych” dolegliwości. Winą za to należy obarczyć budowę anatomiczną. Ale nie tylko. Dużo kobiet nie wie, że nieprzyjemne dolegliwości potrafią wywołać z pozoru błahe rzeczy.


Przed pierwszym rokiem życia zakażenie układu moczowego najczęściej spotyka chłopców, niżeli dziewczynki. Później proporcje się zmieniają. U dziewczynek i kobiet między 2 a 50 rokiem życia częstotliwość występowania choroby jest kilkukrotnie większa niż u chłopców i mężczyzn w tym samym wieku. Jak rozpoznać zapalenie, jak zapobiegać i jak leczyć?

 

Zapalenie pęcherza: objawy

 

Pierwsze, co powinno zwrócić uwagę, to tzw. parcie na pęcherz: zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Częste oddawanie moczu często pociąga za sobą inne objawy: pieczenie i ostry ból podczas korzystania z toalety. Nie należy tego lekceważyć. Ból przy oddawaniu moczu i pieczenie to są objawy, które alarmują o infekcji dróg moczowych.

Wiele pacjentek mających zapalenie pęcherza uskarża się również na niekontrolowane oddawanie moczu w nocy, a w niektórych wypadkach oprócz bólu podczas oddawania moczu może wystąpić także ból w okolicy nadłonowej.

W stanach zapalnych pęcherza swoją barwę zmienia mocz. Często – na ciemną, herbacianą wskutek domieszki krwinek. Mętny mocz zaś sugeruje obecność bakterii.

 

Zapalenie pęcherza: przyczyny

 

Z pewnością, każda kobieta słyszała w dzieciństwie rady, by nie siadać na zimnej powierzchni. Sporo w tym prawdy. O wiele łatwiej złapać infekcje wskutek przechłodzenia pęcherza.

Jednak najczęściej za stan zapalny odpowiadają bakterie: chlamydie, gronkowiec, dwoinka rzeżączki, pałeczka okrężnicy.

Przyczyną infekcji może być również noszenie ciasnych spodni i obcisłej bielizny z włókien sztucznych. Spocona i przegrzana skóra jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii.

 

Zapalenie pęcherza: leczenie

 

Wiele kobiet nie zgłasza dolegliwości lekarzowi, uważając chorobę za wstydliwą. W warunkach domowych warto zastosować kurację witaminową, polegającą na spożywaniu produktów bogatych w witaminę C: żurawiny, soku porzeczkowego. I wypijaniu dużej ilości wody z dodatkiem cytryny. Zniweluje to ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Jeśli jednak po dwóch dniach dolegliwości nie ustąpią, warto zastosować odpowiedni środek. Więcej informacji na temat zapalenia pęcherza znajdziesz na www.neofuragina.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku