Zapalenie pęcherza: objawy i leczenie
Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych „kobiecych” dolegliwości. Winą za to należy obarczyć budowę anatomiczną. Ale nie tylko. Dużo kobiet nie wie, że nieprzyjemne dolegliwości potrafią wywołać z pozoru błahe rzeczy.

Przed pierwszym rokiem życia zakażenie układu moczowego najczęściej spotyka chłopców, niżeli dziewczynki. Później proporcje się zmieniają. U dziewczynek i kobiet między 2 a 50 rokiem życia częstotliwość występowania choroby jest kilkukrotnie większa niż u chłopców i mężczyzn w tym samym wieku. Jak rozpoznać zapalenie, jak zapobiegać i jak leczyć?
Zapalenie pęcherza: objawy
Pierwsze, co powinno zwrócić uwagę, to tzw. parcie na pęcherz: zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Częste oddawanie moczu często pociąga za sobą inne objawy: pieczenie i ostry ból podczas korzystania z toalety. Nie należy tego lekceważyć. Ból przy oddawaniu moczu i pieczenie to są objawy, które alarmują o infekcji dróg moczowych.
Wiele pacjentek mających zapalenie pęcherza uskarża się również na niekontrolowane oddawanie moczu w nocy, a w niektórych wypadkach oprócz bólu podczas oddawania moczu może wystąpić także ból w okolicy nadłonowej.
W stanach zapalnych pęcherza swoją barwę zmienia mocz. Często – na ciemną, herbacianą wskutek domieszki krwinek. Mętny mocz zaś sugeruje obecność bakterii.
Zapalenie pęcherza: przyczyny
Z pewnością, każda kobieta słyszała w dzieciństwie rady, by nie siadać na zimnej powierzchni. Sporo w tym prawdy. O wiele łatwiej złapać infekcje wskutek przechłodzenia pęcherza.
Jednak najczęściej za stan zapalny odpowiadają bakterie: chlamydie, gronkowiec, dwoinka rzeżączki, pałeczka okrężnicy.
Przyczyną infekcji może być również noszenie ciasnych spodni i obcisłej bielizny z włókien sztucznych. Spocona i przegrzana skóra jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii.
Zapalenie pęcherza: leczenie
Wiele kobiet nie zgłasza dolegliwości lekarzowi, uważając chorobę za wstydliwą. W warunkach domowych warto zastosować kurację witaminową, polegającą na spożywaniu produktów bogatych w witaminę C: żurawiny, soku porzeczkowego. I wypijaniu dużej ilości wody z dodatkiem cytryny. Zniweluje to ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Jeśli jednak po dwóch dniach dolegliwości nie ustąpią, warto zastosować odpowiedni środek. Więcej informacji na temat zapalenia pęcherza znajdziesz na www.neofuragina.pl.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Ciekawe t-shirty damskie – jak wyróżnić się w tłumie dzięki modnej i wygodnej bazie stylizacji?
Codzienna moda nie musi być nudna, a wygodne ubrania mogą jednocześnie przyciągać wzrok i podkreślać indywidualny styl. Idealnym przykładem są ciekawe
Praca Opiekunów osób starszych w Niemczech - wymagania i korzyści
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to temat niezwykle ważny i zyskujący na popularności, szczególnie wśród osób poszukujących st
Na narty z dziećmi - gdzie na narty z dzieckiem w Polsce i za granicą, czyli pierwsze kroki na stoku
Ferie czas start! Gdy za oknem śnieg a dzieci rozpoczynają przerwę zimową, zaczynamy się zastanawiać jaki kierunek wybrać, aby dziecko zaraziło się mi
Co jeść, a czego nie jeść przy zespole jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, które wpływa na jakość życia u wielu osób. Objawy, takie jak
Liposukcja z perspektywy czasu. Przegląd długoterminowych efektów zabiegu
Wiadomo, że liposukcja potrafi błyskawicznie odmienić sylwetkę. Efekty są widoczne niemal od razu. Jednak czy to rozwiązanie na lata? Sprawdzamy, jak zmie