Koty to jedne z częściej wybieranych przez nas pupili. Chociaż też potrzebują kontaktu z nami, są o wiele mniej absorbujące niż psy. Nie trzeba z nimi wychodzić na spacer i poświęcać aż tak dużo czasu na wychowanie jak psy. Mimo to mały kociak w domu to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, gdy przebywają w nim również nasze dzieci. Jak przygotować dom na przybycie malucha? I czy mały kociak nadaje się do domu z małym dzieckiem?

Powitanie kociego członka rodziny

Zanim zwierzak zjawi siÄ™ w naszym domu, musimy przygotować dla niego kociÄ… wyprawkÄ™. W jej skÅ‚adzie powinny wejść: karma dla kociÄ…t – dopasowana Å›ciÅ›le do wieku zwierzaka (tu najlepsza bÄ™dzie gotowa, dedykowana karma dla kociÄ…t); kuweta; miseczki – osobna na jedzenie i druga na wodÄ™, do której kot powinien mieć dostÄ™p 24 na dobÄ™; żwirek; Å‚opatka do usuwania nieczystoÅ›ci; legowisko; kilka zabawek.

Druga istotna sprawa, to zabezpieczenie mieszkania. Najważniejsza kwestia, to okna i balkony. Musimy naÅ‚ożyć na nie siatkÄ™, która uniemożliwi zwierzakowi samodzielne wydostanie siÄ™ na zewnÄ…trz. Po drugie musimy pochować wszelkie reklamówki, torby foliowe oraz nitki. Åšmieszne obrazki przedstawiajÄ…ce koty bawiÄ…ce siÄ™ kÅ‚Ä™bkiem weÅ‚ny lub reklamówkÄ…, to spore przekÅ‚amanie. MaÅ‚y kociak może siÄ™ w nie zaplÄ…tać lub … je poÅ‚knąć.  Pozostawiony samemu sobie, jest narażony na spore niebezpieczeÅ„stwo.

Trzecia sprawa to bezpieczny transport. Najlepiej sprawdzi się tu specjalny transporter, który ułatwi nam też podróżowanie z kotem w razie nagłej wizyty u weterynarza czy wspólnego wyjazdu.

Pierwsze chwile w nowym domu

Gdy zwierzak pojawi się w domu, pierwsze, co powinniśmy zrobić to wsadzić kotka do kuwety ze żwirem. W ten sposób maluch będzie miał zasygnalizowane, gdzie jest kocia ubikacja. Postawmy na podłodze miseczki z kocią karmą i wodą i wskażmy kotkowi, gdzie jest jego jadalnia. Następnie pozwólmy kotu samodzielnie zwiedzić nasz dom i poznać nowe otoczenie. Nie chodźmy przy tym za nim i nie reagujmy zbyt emocjonalnie, gdy ten schowa się pod kanapę czy będzie chciał wskoczyć na nią. Spokojne reakcje to coś, co pozwoli zwierzakowi na szybsze oswojenie się zarówno z nami, jak i z nową dla niego sytuacją.

A co z dzieciakami?

Zasada jest taka, że maÅ‚y kot najlepiej bÄ™dzie czuÅ‚ siÄ™ w domu z nieco starszymi dziećmi – takimi w wieku przedszkolnym. Dlaczego? Ponieważ mÅ‚odszy brzdÄ…c, nie bÄ™dzie umiaÅ‚ i chciaÅ‚ zrozumieć, że kotek nie sÅ‚uży do zabawy. Istnieje też wiÄ™ksze ryzyko, że zwierzak – niezaznajomiony jeszcze z nowym stadem – podrapie malucha.

Aby kot i dziecko dobrze czuli siÄ™ w swoim towarzystwie, warto wczeÅ›niej odbyć z milusiÅ„skim rozmowÄ™ o tym, że w domu pojawi siÄ™ nowy czÅ‚onek rodziny. WyjaÅ›nijmy dziecku, że pierwsze dni bÄ™dÄ… stresujÄ…ce dla zwierzaka. Można pokusić siÄ™ tu o porównanie do nerwów, jakie dziecko przeżywaÅ‚o idÄ…c po raz pierwszy do przedszkola. Ta metoda zawsze dziaÅ‚a, bo przedszkolaki sÄ… dość empatyczne. PoproÅ›my, by dziecko nie zaczepiaÅ‚o kotka i nie wymuszaÅ‚o na nim zabawy czy przytulania.  WytÅ‚umaczmy, że na to również przyjdzie czas, tylko kot musi siÄ™ zaaklimatyzować. Starajmy siÄ™ też zawsze wÅ‚Ä…czać naszÄ… pociechÄ™ do opieki na nowym podopiecznym. Pozwólmy, by dziecko wsypaÅ‚o karmÄ™ dla kociÄ…t i wlaÅ‚o wodÄ™. PoproÅ›my, by sprawdzaÅ‚o, co jakiÅ› czas czy miseczki oraz kuweta sÄ… czyste. JeÅ›li kot jest dÅ‚ugowÅ‚osy, to pokażmy jak należy go czesać, by nie zrobić krzywdy.

Jak zatem widzimy, dzieci i koty nie muszą stanowić problemu. Tak samo, jak przybycie nowego zwierzaka do naszego domu. Kwestia zasadnicza to dobre przygotowanie oraz wspólna decyzja o tym, że kot u nas zamieszka.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Pieczeń rzymska wieprzowa kcal

Wersja do druku