Pojawiają się na twarzy w okresie dojrzewania i bardzo często sprawiają wiele trudności w codziennej pielęgnacji twarzy, nie wspominając o psychicznym dyskomforcie. Nie zawsze da się je ukryć przy pomocy makijażu, czasem dotykają kobiety w okresie ciąży i dorosłe panie. O czym mowa? O trądziku i jemu pochodnych niedoskonałościach skóry. Jakie są przyczyny pryszczy i jak skutecznie je zwalczać?
Przyczyny powstawania trądziku
Za stan zapalny cery często odpowiadają wahania hormonalne, wysokie zanieczyszczenie powietrza, które blokuje pory (zwłaszcza w wielkich miastach), nieodpowiednia dieta (picie dużej ilości alkoholu, palenie papierosów i zażywanie innych używek), a także stosowanie leków hormonalnych i niewłaściwa higiena twarzy. Problemy z cerą można również dziedziczyć genetycznie nawet po dziadkach. Istnieją trzy rodzaje trądziku: łagodny zaskórnikowy, średni grudkowo-krostkowy, a także intensywny skupiony. Głębokie, bolące pryszcze lub małe zaskórniki – bez względu na rodzaj posiadanego defektu należy pamiętać o jednej rzeczy: same nie znikną. Nie wolno ich lekceważyć, lecz z nimi skutecznie walczyć.

Zasady pielęgnacji trądzikowej cery
Jakie są najlepsze metody na pryszcze i ich całkowitą eliminację? Przede wszystkim należy codziennie delikatnie myć twarz letnią wodą przy pomocy specjalistycznych preparatów do cery trądzikowej (żele i pianki do mycia okazują się nadzwyczaj skuteczne). Nie wolno stosować mydła, ponieważ wysusza i podrażnia wrażliwą cerę. Skórę należy regularnie tonizować i nawilżać (przy pomocy kremów), a także systematycznie złuszczać ( delikatnymi peelingami), ponieważ odblokowuje to zatkane pory, odświeża i nadaje twarzy zdrowy i naturalny wygląd. Taka pielęgnacja w znacznym stopniu ogranicza wydzielanie sebum, redukuje łojotok, a także ogranicza stan zapalny. Właściwa dieta również ma istotny wpływ na kondycję cery. Osoba zmagająca się z pryszczami powinna uniknąć nadmiernej ilości cukru, pikantnych potraw, a także dużej ilości nabiału, bowiem nasilają one objawy trądziku. W kwestii makijażu warto zwrócić uwagę, aby był komedogenny, czyli nie zatykał porów i umożliwiał swobodne oddychanie skórze.

Dobór odpowiednich kosmetyków
Każdy wybór kosmetyku powinien zostać skonsultowany z dermatologiem, ponieważ nie każdy preparat trądzikowy posiada odpowiednie składniki do walki z niedoskonałościami. Wysoką skutecznością w usuwaniu trądziku charakteryzują się dwa komponenty: izotretynoina i  retinoidy. Oba należą do organicznych związków chemicznych, a konkretnie do pochodnych witaminy A. Wykazują one silnie działanie przeciwzapalne, normalizują proces keratynizacji (czyli rogowacenia skóry) i zwiększają proces dopływ tlenu do głębszych warstw naskórka. Poza tym kosmetyk przeznaczony do cery trądzikowej nie powinien zawierać alkoholu, a także szkodliwych barwników i substancji zapachowych.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma udko z kurczaka pieczone
Ile kalorii ma zsiadłe mleko od krowy

Wersja do druku