Czy wasz pies lubi zabawę w przynoszenie rzuconych mu przez właściciela przedmiotów? Jak długo potrafi to robić? Zwykle w zależności od żywiołowości naszego pupila, potrafi to trwać do momentu, aż sami poczujemy zmęczenie, a nasz pies wręcz przeciwnie. Często jest w tym momencie bardziej pobudzony i domaga się powtarzania czynności. Dlaczego nie jest to dobre dla jego stanu zarówno fizycznego oraz emocjonalnego?

Dlaczego pies się jeszcze nie zmęczył?

Każdy pies uwielbia zabawÄ™. Jest ona sposobem na utrzymanie do w dobrej kondycji, a także na zbudowanie wiÄ™zi ze swoim wÅ‚aÅ›cicielem. Jednak okazuje siÄ™, że pies potrzebuje trochÄ™ wiÄ™cej zabawy lub zupeÅ‚nie na odwrót – otrzymuje jej za dużo jednego rodzaju. Wielu wÅ‚aÅ›cicieli czworonogów zauważyÅ‚o ten stan, gdy pies po wybieganiu na dworze czy dÅ‚ugiej zabawie w aportowanie jest nadal nadmiernie pobudzony. Pierwsze co myÅ›li jego pan, to że jego pies potrzebuje naprawdÄ™ dużo aktywnoÅ›ci fizycznej. I niestety na tym myÅ›leniu poprzestaje. Okazuje siÄ™ jednak, że to nie potrzeba ciÄ…gÅ‚ej gonitwy za piÅ‚kÄ…, a zbyt duża jej ilość dostarcza psu ogromnej dawki niespożytej energii. To zupeÅ‚nie coÅ› innego. Pies nie jest stworzony do tak dużego wysiÅ‚ku. Godzinne bieganie za piÅ‚kÄ… czy patykiem nie zaspokaja bowiem jego potrzeby rozwoju emocjonalnego, bo wÅ‚aÅ›nie o niego chodzi. Zauważmy, że czÄ™sto pies, który wydawaÅ‚o by siÄ™ „już siÄ™ wybiegaÅ‚” nadal skacze, poszturchuje wÅ‚aÅ›ciciela i domaga siÄ™ zabawy, a wrÄ™cz dostaje pewnej gÅ‚upawki. Jest to oznaka stresu u psa, który potraf być bardzo szkodliwy. JeÅ›li zauważamy, że nasz pies nie potrafi siÄ™ uspokoić po dÅ‚ugim wysiÅ‚ku fizycznym, nawet jeÅ›li wydaje siÄ™ być zadowolony, bo przecież nagradzamy go, a on domaga siÄ™ wiÄ™cej, oznacza to podatność na stres. W przypadku, gdy trwa to zbyt dÅ‚ugo, odbija siÄ™ to nie tylko na emocjach psa, ale też na jego zdrowiu fizycznym. Kwestia domagania siÄ™ ciÄ…gÅ‚ego rzucania piÅ‚ki przez wÅ‚aÅ›ciciela jest bardzo Å‚atwa do wytÅ‚umaczenia. Dla psa nie ma nic lepszego niż pochwaÅ‚a i zainteresowanie jego opiekuna. Jednak można to okazać również w inny sposób.

Stymulacja psychiczna poprzez zabawÄ™

OczywiÅ›cie aportowanie czy bieganie z psem nie jest zÅ‚e. Jednak jeÅ›li on sam nie potrafi przestać, jego opiekun powinien wiedzieć, kiedy powiedzieć dość. W zamian jednak warto poznać sposoby na zabawÄ™ z psem, która bÄ™dzie stymulowaÅ‚a jego rozwój psychiczny i wykorzystywaÅ‚a wiÄ™cej niż tylko umiejÄ™tność szybkiego biegania psa. Przecież nasi czworonożni przyjaciele majÄ… w naturze lepszy od nas wÄ™ch, a także potrafiÄ… Å›wietnie pojmować różne sztuczki. Wszystkie zabawy z nimi zwiÄ…zane doskonale stymulujÄ… jego rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto wiÄ™c wybierać zabawy z psem, w których biorÄ… udziaÅ‚ jego zmysÅ‚y, lecz nie sprawiajÄ…, że nadmierny wysiÅ‚ek bÄ™dzie go stresowaÅ‚. W co siÄ™ wiÄ™c bawić? Psa można nauczyć takich zabaw, jak przechodzenie pod lub nad przeszkodami, skakanie przez nie, szukanie ukrytych przedmiotów, wykonywanie komend typu siad, leżeć, i wiele innych ciekawych zabaw wÄ™chowych, umysÅ‚owych, ale też i fizycznych. Dla mniej pomysÅ‚owych polecam stronÄ™ , na której znaleźć można propozycje wielu atrakcyjnych zabaw z psem.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak nazwać psa lub kota

Wersja do druku