Często spotykanym mitem na różnych forach jest to, że w czasie karmienia piersią dziecko nie może dostać alergii pokarmowej. Faktem jest, że dzieci w tym czasie niezwykle rzadko mają alergię, jednak zdarzają się jej przypadki.

Spożywane przez matkę pokarmy, zarówno w czasie ciąży jak i karmienia, mają istotny wpływ na właściwości mleka. Dowiedziono, że alergeny przyjmowane w pokarmie przez matkę występują potem w jej mleku. Powoduje to  występowanie alergii u dziecka łącznie z atopowym zapaleniem skóry, kolek, krwawieniem z dolnego odcinka pokarmowego, wymiotów, biegunki . Sama matka nie musi mieć przy tym jakichkolwiek oznak uczulenia.   Zmiana diety matki  powoduje ustąpienie tych objawów u dziecka.

W czasie laktacji, gdy dziecko spożywa naturalny pokarm, ustalenie przyczyn alergii jest dość skomplikowane. Ilość alergenów w mleku matki może zależeć od  ilości spożywanych przez nią pokarmów, czasu kiedy zostały spożyte produkty uczulające oraz od indywidualnych cech matki. 
Przy karmieniu sztucznym ustalenie co uczula dziecko nie jest już takie trudne.


W czasie karmienia, gdy występują objawy alergii, warto zmniejszyć ilość spożywanych lub zupełnie odstawić orzechy, ryby, mleko, jajka i pszenicę. Właśnie mleko krowie jest najczęstszą przyczyną alergii u dzieci. Soja i jajka także często ją powodują.  Połowa dzieci jest jednak uczulona na więcej niż jeden  czynnik. Profilaktyczne odstawienie mleka i jaj w czasie naturalnego karmienia  nie chroni jednak od rozwoju uczulenia w późniejszym życiu dziecka. Może za to spowodować niedobory w organizmie matki. 

Występowanie alergii ma też swoje podłoże genetyczne. Dużo częściej uczulenia na pokarm matki występują u dzieci gdy także sama matka ma objawy takiego uczulenia. W takich przypadkach nie zaleca się przedłużania okresu karmienia piersią. 

W przypadku wystąpienia alergii u dziecka niezbędne jest zrobienie odpowiednich badań i ustalenie co wywołuje alergię. Warto też sprawdzić więcej niż jedną potencjalną przyczynę. 

Leczenie zaczyna się najczęściej od  wyeliminowania z diety matki produktów, które mogą powodować alergię. Jednak zaprzestanie spożywania mleka krowiego i jego przetworów wcale nie muszą przynieść oczekiwanych rezultatów, mimo że to właśnie ono powoduje uczulenia. Dlatego też niezbędny jest dobrze przeprowadzony wywiad z zakresu diety matki. Lekarz zalecić może także zakończenie karmienia piersią jeśli dziecko uczulone jest na więcej niż jeden produkt.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku