Lęk rodzi się w wyobraźni. To w niej wykluwają się najstraszniejsze historie, to tu właśnie trenujemy lęk i postawę lękową karmiąc się katastroficznymi wizjami.  Im dłużej ćwiczymy, tym trudniej będzie się danego lęku oduczyć, bo lęk jest w naszych głowach, myślach i przekonaniach, strach zaś istnieje realnie, jest naszą biologiczna reakcją na zagrożenia.

Nieleczony lÄ™k może urosnąć, z poczÄ…tkowo niewinnego lÄ™ku przed windÄ…, (zamkniÄ™ta, ciasna przestrzeÅ„) aż do lÄ™ku przed wychodzeniem na ulicÄ™, do centrum handlowego, przed zostawaniem samemu w domu. W koÅ„cu osoba nie wie już czego siÄ™ konkretnie boi, bo boi siÄ™ praktycznie wszystkiego.  LÄ™ki same nie wygasnÄ…, tutaj czas dziaÅ‚a na naszÄ… niekorzyść. Im bardziej od danego lÄ™ku uciekamy, tym szybciej on nas dogoni. Aby skutecznie mu przeciwdziaÅ‚ać trzeba siÄ™ z nim zmierzyć, poznać jego naturÄ™ i zrozumieć jego sens. CzÄ™sto pomimo iż zdajemy sobie sprawÄ™ że lÄ™k jest wyolbrzymiony i irracjonalny samodzielne poradzenie sobie z nim bez wiedzy i pomocy wykracza poza możliwoÅ›ci osoby, której dotyczy. W takich sytuacjach należy skorzystać z pomocy psychologicznej. Obecnie poza tradycyjnÄ… pomocÄ… podczas rozmowy z psychologiem osobiÅ›cie możliwe jest również odbycie terapii przez Internet. Jednym z serwisów, który specjalizuje siÄ™ w tym zakresie jest www.przestrzeÅ„-pomocy.pl. Niezależnie od miejsca w którym mieszkamy można tam wygodnie i bezpiecznie skorzystać z pomocy psychologicznej online.   

Magiczny lęk
Ludzie, którzy ciÄ…gle siÄ™ czymÅ› zamartwiajÄ… podÅ›wiadomie wierzÄ…, że lÄ™k uchroni ich przed tÄ… rzeczÄ…. SÄ… przekonani, że jeÅ›li dzieje siÄ™ coÅ› niedobrego, to wrÄ™cz należy siÄ™ denerwować i martwić, przecież tak wÅ‚aÅ›nie robiÄ… osoby odpowiedzialne. Mówimy sobie: „każda rozsÄ…dna osoba na moim miejscu też by siÄ™ martwiÅ‚a, prawda?”.
Wolimy być czujni i przygotowani niż być wzięci z zaskoczenia. Takie właśnie przekonania leżą u podstaw naszego zamartwiania się, a lęk staje się symboliczny, magiczny, chroniący od złego. Wpadamy w pułapkę założenia, że denerwowanie się zmniejsza prawdopodobieństwo wydarzenia się złych rzeczy, ale czy jest tak rzeczywiście? Czy to, że myślimy zamartwiając się o bliską osobę, pomaga jej w czymś? Niebezpieczeństwo lękowego myślenia polega na tym, że powstrzymuje nas ono od konkretnego działania, fiksujemy na lęku i w efekcie nie robimy nic.
Ludzie, którzy charakteryzujÄ… siÄ™ magicznym lÄ™kiem, gdy tylko przyÅ‚apiÄ… siÄ™ na tym, że nie czujÄ… niepokój, to natychmiast bojÄ… siÄ™ tego, że mogli coÅ› przegapić, czym „należaÅ‚o” siÄ™ niepokoić. Takie osoby po prostu bojÄ… siÄ™ nie bać.
„Moje życie byÅ‚o peÅ‚ne katastrof – wiÄ™kszość z nich nigdy siÄ™ nie wydarzyÅ‚a”

Z matematycznego punktu widzenia 40% rzeczy o które siÄ™ martwimy, nigdy siÄ™ nie wydarza, 30 % już siÄ™ wydarzyÅ‚o, kolejne 12 % wynika z przewrażliwienia na punkcie zdrowia, 10% to drobiazgi, z których tak naprawdÄ™ nic nie wynika, zostaje wiÄ™c jedynie 8 % ! A  wiÄ™c 92 % z naszego martwienia siÄ™, nie ma żadnego pożytku. CzÄ™sto w życiu i tak spotyka nas coÅ›, czego byÅ›my nawet nie wymyÅ›lili, do gÅ‚owy by nam nie przyszÅ‚o, że sprawy mogÄ… przybrać taki a nie inni obrót, bo życie lubi zaskakiwać. A wyjÅ›cie to nie katastroficzne wizje przyszÅ‚oÅ›ci i ubezpieczanie siÄ™ na wszelkie możliwe sposoby, bo ileż energii my wtedy tracimy, wyjÅ›ciem jest, wÅ‚aÅ›ciwa reakcja i dziaÅ‚anie, w momencie gdy dzieje siÄ™ coÅ› zÅ‚ego w naszym życiu, a nie domysÅ‚y co też może siÄ™ stać i co by byÅ‚o gdyby..?

Odszukać sens
Każdy lÄ™k mam swój sens. Co prawda, lÄ™ki sÄ… wyolbrzymione, przekolorowane, nieracjonalne, co jasno dostrzegamy, ale majÄ… swój wewnÄ™trzny sens. Czasem z pozoru pod niewinnie wyglÄ…dajÄ…cym lÄ™kiem, kryjÄ™ siÄ™ coÅ› znacznie gÅ‚Ä™bszego i zastÄ™puje coÅ› przed czym nie chcemy siÄ™ przyznać nawet przed samym sobÄ….  Znaczenie lÄ™ku jest mniej lub bardziej zakorzenione w przeszÅ‚oÅ›ci, w traumach z dzieciÅ„stwa, urazach. PrzykÅ‚adowo,  lÄ™k spoÅ‚eczny wystÄ™pujÄ™ czÄ™sto na skutek upokorzenia czy oÅ›mieszenia w dzieciÅ„stwie, gdy poważnie zostaÅ‚a zachwiana samoocena dziecka, lub gdy rodzic nieustannie porównywaÅ‚ dziecko, do tych innych, lepszych,  do brata siostry, lub po porostu kolegi z klasy. Gdy w dziecku wytworzy siÄ™ przekonanie, że jest coÅ› warte tylko przez to co osiÄ…gnie, a nie przez to, kim jest.

 LÄ™k paniczny z kolei, czÄ™sto zwiÄ…zany jest z obawÄ… o wÅ‚asne zdrowie i bezpieczeÅ„stwo, a wiÄ™c w przeszÅ‚oÅ›ci mogÅ‚o dojść do sytuacji bezpoÅ›rednio zagrażajÄ…cej zdrowiu bÄ…dź życiu danej osoby.
 Jednym  celów terapii jest pomoc w odnalezieniu sensu danego lÄ™ku, w odkryciu tego, co sami przed sobÄ… chowamy.
Artykuł zredagowany przez Annę Sosinowską. Psychologa, który udziela pomocy przy terapii w zakresie lęku w ramach serwisu www.przestrzeń-pomocy.pl

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku