Ciało kobiety w ciąży przechodzi prawdziwą rewolucję. Zmienia się wszystko, a celem tych zmian jest zapewnienie dziecku optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Z tego względu przyszła mama powinna zwracać większą uwagę na swoją dietę. Sposób odżywiania należy dostosować do zmieniających się potrzeb i warto się o to postarać odpowiednie wcześnie, aby organizm kobiety zaopatrzył się we wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Co to właściwie jest i czemu służy?

Kwas foliowy to witaminy z grupy B (wystÄ™pujÄ…ce w żywnoÅ›ci w postaci folianów), które regulujÄ… wzrost i rozwój komórek. Szczególny wpÅ‚yw majÄ… na ukÅ‚ad nerwowy i mózg – zapobiegajÄ… uszkodzeniu zawiÄ…zków ukÅ‚adu nerwowego (cewy nerwowej) u pÅ‚odu, a co za tym idzie – majÄ… wymierny wpÅ‚yw na rozwój maluszka od chwili poczÄ™cia. ZapewniajÄ… też ochronÄ™ przed poronieniami oraz zgonem wewnÄ…trzmacicznym pÅ‚odu. Samej kobiecie sÄ… one potrzebne w mniejszym stopniu.

Foliany są szczególnie ważne dla płodu w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwój dziecka jest najbardziej intensywny. Jednak zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie już około 3 miesiące przed planowaną ciążą oraz kontynuować przez cały czas jej trwania. Utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu folianów w organizmie jest wyjątkowo istotne dla kobiet, które przed ciążą stosowały antykoncepcję hormonalną oraz dla tych, które w przeszłości poroniły. Powinny one zadbać o dostarczenie większej, najlepiej pełnej przyswajalnej dawki folianów, która dodatkowo obniża poziom homocysteiny - aminokwasu, którego zbyt wysoki poziom sprzyja patologii ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar kwasu foliowego w organizmie może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka astmy.

Inne skutki niedoboru kwasu foliowego.

Niedobór folianów w organizmie może doprowadzić do zahamowania wzrostu i odbudowy komórek, małej ilości czerwonych ciałek we krwi. Objawami braku może być uczucie przemęczenia oraz kłopoty z pamięcią i koncentracją. Zwiększona zostaje również podatność na występowanie lęku i niepokoju, depresji, a także niezwykle uciążliwej bezsenności. Niski poziom kwasu foliowego sprzyja zaburzeniom trawienia i wchłaniania składników odżywczych, co może prowadzić do niedożywienia, biegunki, zmniejszenia apetytu, a w konsekwencji do obniżenia masy ciała. U dzieci i młodzieży niedobór folianów może spowodować zahamowanie wzrostu.

Skąd wziąć kwas foliowy?

Jest on dostępny przede wszystkim w warzywach liściastych. Najwięcej kwasu foliowego zawarte jest w szpinaku, jednak można go znaleźć również w sałacie, kapuście, brokułach, szparagach, kalafiorze, brukselce, a także w mniejszych ilościach w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczach, bananach i awokado.

Jednym ze źródeÅ‚ folianów przyszÅ‚ej mamy sÄ… suplementy diety. Statystycznie poÅ‚owa ciężarnych jest narażona na zaburzenie przyswajania kwasu foliowego z pożywienia. Z pomocÄ… przyszÅ‚ej mamie mogÄ… przyjść preparaty zawierajÄ…ce aktywnÄ… formÄ™ folianu – substancjÄ™ o nazwie metafolina, dostÄ™pnÄ… w preparacie Femibion. Trzeba jednak pamiÄ™tać, że przed zażyciem jakiegokolwiek Å›rodka należy zasiÄ™gnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma brokuł z bułką tartą
Ile kalorii ma Zupa grochowa z ziemniakami
Ile kalorii ma ryba w sosie pomidorowym z puszki

Wersja do druku