Słowo hammam oznacza , saunę lub łaźnie publiczną, która m.in. w krajach bliskiego wschodu ma długą tradycje. Dogłębne oczyszczenie ciała a także i ducha jest silnie związane z wpływem kultury islamskiej, która z założenia ma dążyć do osiągniecia boskiej czystości. Łaźnie parowe to popularne miejsca nie tylko ze względu na aspekt religijny ale także pielęgnacyjny. Korzystanie z publicznych łaźni w regionach związanych z tą tradycją jest ważnym element życia który, przybiera formę rytuału.
Chcąc skorzystać z tego zabiegu wcale nie musimy podróżować do odległych krajów ponieważ takie oczyszczenie możemy przeżyć we własnej łazience. Wystarczy zastosować się do kilku etapów według, których przeprowadza się hammam.

Pierwszym z nich jest NAWILŻENIE CAŁEGO CIAŁA. W Łaźni dzięki ciepłej i wilgotnej parze nasza skóra się rozgrzewa i  ulega zmiękczeniu. Nasze pory się otwierają co ułatwia wydalenie z organizmu nagromadzonych toksyn. W domowym zaciszu etap ten można zastąpić ciepłą kąpielą w wannie bądź pod prysznicem. Następnym etapem jest OCZYSZCZENIE rękawicą kessa, która wykonana jest ze specjalnej tkaniny o nie co szorstkiej fakturze. Savon noir to  naturalne czarne mydło, które uzyskuje się poprzez wymieszanie oleju i zmiażdżonych czarnych oliwek. Dzięki Rękawicy kessa i savon noir złuszczymy naskórek i  oczyścimy z drobnych niedoskonałości. Nasza skóra nabierze gładkości i delikatności. Podczas tego etapu pozostaw kremową emulsje na zwilżonym ciele przez co najmniej kilka minut. Następnie wyszoruj całe ciało okrężnymi ruchami rękawicą kessa zaczynając od stup ku górze w kierunku serca. Dzięki temu zabiegowi poprawisz krążenie krwi. Po zakończeniu masażu należy opłukać ciało wodą. Trzeci etap to OCZYSZCZENIE GLINKĄ GHASSOUL. Glinka znana jest już od dawna i świetnie radzi sobie z oczyszczaniem twarzy i ciała. Stosuje się ją również do oczyszczania skóry głowy i do mycia włosów. Jest to produkt w pełni naturalny. Wystarczy wymieszać glinkę z wodą aby uzyskać  gotowy produkt do zastosowania. Tak przyrządzoną mieszankę nakładamy na osuszone ciało i pozostawiamy do momentu wyschnięcia. Następnie spłukujemy letnią wodą. Dzięki temu zabiegowi nasza skóra nabierze jędrności. Dopełnieniem rytuału jest ostatni czwarty etap OLEJOWANIE. Kiedy nasze ciało jest już zrelaksowane i odprężone po dokładnym oczyszczeniu pozostaje nawilżenie naszej skóry. Dzięki poprzednim zabiegom substancje odżywcze zawarte w olejku skuteczniej wnikną w głąb naszej skóry. Może to być np. olej arganowy. Po dokładnym rozprowadzeniu olejku warto odczekać do momentu wchłonięcia się kosmetyku. Cały hammam można dowolnie urozmaicić. Wystarczy zapachowa  świeca, relaksująca muzyka czy aromatyczny olejek aby stworzyć  miłą atmosferę w twojej łazience.

Autorka jest właścicielką bloga:www.eko-swiat.blogspot.com

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

?wiece sojowe
Zosta? konsultantk? Avon

Wersja do druku