Jeśli chcesz, aby Twój przydomowy wyglądał jak najbardziej naturalnie, zaskakując bogactwem gatunków roślin i ciekawą architekturą ogrodową, z pewnością przypadnie Ci do gustu ciągle popularny styl angielski.
W przeciwieństwie do stylu francuskiego ogrody angielskie cechują się wyraźną swobodą aranżacyjną; głównym założeniem stylu jest naturalizm – ogród, nawet urządzany przez profesjonalistów, ma wyglądać tak, jak zupełnie naturalne, nieco dzikie skupisko roślinne.

Koncepcja stylu angielskiego w ogrodnictwie nie jest bynajmniej nowa. Została opracowana już w XVIII w. jako odpowiedź na sztuczny styl francuski. Od samego początku ogrody w stylu angielskim zrywały ze sztywnymi regułami, tzn. nie było w nich ani symetrycznie rozmieszczonych ścieżek ani fantazyjnie przyciętych żywopłotów. Zamiast tego typowy ogród angielski miał być przede wszystkim romantyczny. Miał także odwoływać się do przeszłości. To właśnie dlatego w ogrodach utrzymanych w tym stylu możemy znaleźć takie elementy architektury ogrodowej jak: sztuczne ruiny, obeliski, pawilony ogrodowe itd. Warto podkreślić, że przy zakładaniu ogrodu angielskiego uwzględnia się także naturalne warunki, które sprawią, że ogród będzie jeszcze bardziej malowniczy, np. niewielkie wzniesienia, skały, strumienie.
W typowym ogrodzie angielskim nie znajdziemy z pewnością geometrycznych nasadzeń roślinnych. Zamiast tego popularne są nieregularne (wyglądające bardzo naturalne) skupiska drzew, niewielkie gaje, bujne rabaty kwiatowe itd. Kolejnym charakterystycznym elementem ogrodów angielskich są wypielęgnowane, rozlegle trawniki. Jeśli natomiast chodzi o ścieżki, to są one wytyczane w taki sposób, by spacerujący mógł natrafić na najbardziej malownicze miejsca w ogrodzie.

Co prawda panuje pełna dowolność co do gatunków roślinnych (występujących w naszym klimacie), to jednak jednym z typowych elementów ogrodów utrzymanych w stylu angielskim są róże, w tym także pnące, które dodają uroku pergolom i altanom ogrodowym. Zalecane są także różnego rodzaju bluszcze i powoje, które z pewnością urozmaicą krajobraz naszego ogrodu.

Koncepcja ogrodu angielskiego sprawdzi się na mniejszych oraz średnich powierzchniach. Pielęgnacja tego rodzaju ogrodu nie należy do najtrudniejszych, ponieważ znajdziemy w nim rośliny typowe dla strefy klimatu umiarkowanego Wystarczy regularnie spulchniać ziemię, wycinać przekwitłe kwiatostany oraz dokładnie usuwać wszystkie chwasty, by ogród dobrze się prezentował. Warto jednak pamiętać, że samą realizację projektu ogrodu angielskiego najlepiej powierzyć fachowcom, ponieważ rozmieszczenie niezliczonych roślin i elementów ozdobnych jest bardzo pracochłonne.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Poduszki do ogrodu

Wersja do druku