WzdÄ™cia, mdÅ‚oÅ›ci, pieczenie w żoÅ‚Ä…dku…wielu z nas bagatelizuje te objawy, uznajÄ…c je za zwykÅ‚Ä… niestrawność. Nie jest to odpowiedzialne zachowanie. Okazuje siÄ™ bowiem, że choroba wrzodowa dotyka coraz wiÄ™kszej liczby osób, a nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikÅ‚aÅ„.

Wrzodami żoÅ‚Ä…dka bÄ…dź dwunastnicy dotkniÄ™tych jest wielu Polaków, a jednak wciąż choroba ta nie budzi w nas niepokoju. Niestety,  statystyki nie kÅ‚amiÄ… - co dziesiÄ…ty dorosÅ‚y Polak cierpi na wrzody żoÅ‚Ä…dka. Nie pociesza również fakt, iż schorzenie to dotyka osób w każdym wieku, także dzieci. Ryzyko jego wystÄ…pienia jest potÄ™gowane licznymi czynnikami, takimi jak: stres, brak zrównoważonej diety i nieregularne spożywanie posiÅ‚ków, zbyt intensywny tryb życia, a nawet…pora roku. Warto zatem „zapoznać siÄ™” z tÄ… chorobÄ…, przyczynami i objawami, by uniknąć bolesnych skutków jej przebiegu.

Krok pierwszy: rozpoznanie
Pierwsze sygnały ostrzegawcze bywają bardzo zróżnicowane, dlatego wielu z nas po prostu nie reaguje, uznając objawy za niestrawność, czy efekt przejedzenia. W zależności od tego, czy zostaliśmy dotknięci wrzodami żołądka, czy dwunastnicy, objawy choroby będą się od siebie różniły. Jednakże, bez względu na rodzaj i natężenie odczuwanego dyskomfortu, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Wrzody żołądka
Choć chorobą tą zagrożeni jesteśmy niezależnie od wieku, najczęściej występuje ona u osób między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia. Typowe objawy? Głównie: wzdęcia, pieczenie, bądź ssanie w żołądku, ból w nadbrzuszu, czy ciągłe uczucie głodu.

Wrzody dwunastnicy
NajwiÄ™ksze ryzyko wystÄ™powania wrzodów dwunastnicy istnieje u osób w przedziale wiekowym: 40 – 50 lat. W tym przypadku chorobÄ… zagrożeni sÄ… bardziej mężczyźni niż kobiety. Objawy schorzenia mogÄ… być podobne jak przy owrzodzeniu żoÅ‚Ä…dka, z tym, że ból najczęściej pojawia siÄ™ w nocy lub nad ranem (na czczo). Innymi przejawami sÄ… m.in.: zgaga, brak apetytu, utrata wagi, zaparcia, a nawet biegunki.

Co stanowi problem?
Przyczyn wystÄ™powania wrzodów należy doszukiwać siÄ™ w bÅ‚Ä™dach, które popeÅ‚niamy na co dzieÅ„, bez wÄ…tpienia jednak głównym winowajcÄ… przyczyniajÄ…cym siÄ™ do ciÄ…gÅ‚ego wzrostu wskaźnika zachorowania jest bakteria Helicobacter pylori.  Zakażenie odbywa siÄ™ drogÄ… kropelkowÄ…, bÄ…dź pokarmowÄ…, dlatego bardzo duże ryzyko zarażenia siÄ™ bakteriÄ… nastÄ™puje już w okresie wczesnego dzieciÅ„stwa. Co wiÄ™cej, czÄ™sto źródÅ‚em zakażenia jest matka. Nic wiÄ™c dziwnego, że problem bakterii Helicobacter Pylori dotyczy ponad poÅ‚owy populacji na caÅ‚ym Å›wiecie, szczególnie w miejscach o maÅ‚o sprzyjajÄ…cych warunkach higienicznych. Ryzyko i czÄ™stotliwość zakażenia sÄ… bowiem uzależnione od warunków higienicznych panujÄ…cych w danym Å›rodowisku. Im sÄ… one lepsze, tym stopieÅ„ zagrożenia jest niższy.
ŹródeÅ‚ choroby wrzodowej upatruje siÄ™ również w genetyce. Osoby, u których w rodzinie wystÄ™powaÅ‚y zachorowania na wrzody, majÄ… tzw. skÅ‚onnoÅ›ci dziedziczne. Oznacza to, iż znajdujÄ… siÄ™ w grupie podwyższonego ryzyka, a prawdopodobieÅ„stwo, że choroba dotknie także ich wzrasta dwukrotnie. Co wiÄ™cej, wiÄ™kszÄ… podatność notuje siÄ™ u osób posiadajÄ…cych grupÄ™ krwi „0” (szczególnie w przypadku owrzodzenia dwunastnicy). Warto też wiedzieć, że zdecydowanie częściej wrzody dotykajÄ… mężczyzn.
Do innych przyczyn zalicza się m.in.: stres i niezdrowy tryb życia. Obecnie wszystkim żyjemy w pośpiechu. By nie tracić czasu na posiłek, wybieramy niezdrowe przekąski, nie przywiązujemy wagi do regularności i jakości spożywanych pokarmów. Stres towarzyszy nam na co dzień, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Nie zapominajmy, że na prowadzenie trybu życia nieprzychylnego zdrowiu wpływają także: nadużywanie alkoholu, uzależnienie od nikotyny, czy nadmiernie stosowanie wszelkiego rodzaju lekarstw przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Wszystkie te czynniki mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową, która stanowi naturalną ochronę naszego żołądka.

Nie zwlekaj z profilaktykÄ…
Elementarnym działaniem w przypadku profilaktyki wrzodów jest wykonanie stosownych badań, które dzielą się na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do tych pierwszych należy przede wszystkim gastroskopia, tj. badanie endoskopowe żołądka. Daje ono możliwość bezpośredniego monitorowania zmian chorobowych w żołądku, wykonania biopsji, a także pobrania do dalszego badania próbki zmienionych tkanek. Pobranie tkanek pozwoli na zdiagnozowanie obecności bakterii Helicobacter pylori oraz stwierdzenie, bądź wykluczenie występowania zmian nowotworowych.
Z uwagi na to, iż zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest najczęstszą przyczyną chorób wrzodowych, jej wykrycie stanowi podstawę diagnostyki schorzenia. Warto wykonać testy serologiczne, stanowiące prostą i nieinwazyjną metodę profilaktyki choroby. Badanie polega jedynie na pobraniu krwi. W ten sposób można szybko, bo w już w ciągu trzydziestu sekund, wykryć antygeny swoiste dla tej groźnej bakterii. Gotowy wynik pozwala jednoznacznie stwierdzić ewentualne zakażenie.
Niemniej istotnym elementem jest odpowiednio dobrana dieta, będąca czynnikiem wspomagającym, a nawet przyspieszającym proces leczenia. Pamiętajmy zatem, aby posiłki spożywać regularnie w określonych odstępach czasowych, dbać o ich urozmaicenie i konsystencję, tak, by nie podrażniały naszego układu trawiennego. W trakcie leczenia choroby wrzodowej bardzo często wskazana jest regularna suplementacja, z uwagi na dietę ubogą w witaminy i składniki odżywcze:
Grono ludzi cierpiÄ…cych na choroby wrzodowe nieustannie roÅ›nie. Jest to niepokojÄ…cy fakt, który powinien wreszcie skÅ‚onić nas do zadbania o swoje zdrowie. Schorzenie to czÄ™sto wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… caÅ‚kowitej zmiany nawyków żywieniowych. Może skutkować to nadmiernym ubytkiem wielu wartoÅ›ci odżywczych. Wówczas warto wspomagać dietÄ™ różnorodnymi preparatami witaminowo – mineralnymi, które uzupeÅ‚niÄ… te niedobory. Na proces gojenia owrzodzeÅ„ Å›wietnie wpÅ‚ywajÄ…: rumianek, siemiÄ™ lniane, czy bÅ‚onnik. – mówi Katarzyna Grzesiewicz, farmaceuta sieci Euro-Apteka.

Chorobie mówimy definitywne: NIE
Choć zdiagnozowanie owrzodzeÅ„ żoÅ‚Ä…dka, czy dwunastnicy obecnie nie oznacza już wyroku, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Choroba ta stanowi bowiem poważny problem, o którym powinniÅ›my rozmawiać otwarcie, tak, by każdy byÅ‚ Å›wiadomy jak istotna jest profilaktyka schorzenia, a także jak niebezpieczne mogÄ… być konsekwencje bagatelizowania objawów choroby. ZachÄ™camy wiÄ™c do regularnych badaÅ„, dbania o codziennÄ… dietÄ™ i wspomagania jej suplementacjÄ…. Zatroszczmy siÄ™ o nasze zdrowie zgodnie z powiedzeniem: w zdrowym ciele zdrowy duch. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Krakersy Pikantne kcal
Pieczony filet z Å‚ososia kalorie

Wersja do druku