Licówki – czyli cienki, prawie przeźroczysty płatek porcelany – to najbardziej popularna metoda poprawy estetyki zębów naturalnych. Pozwalają wyrównać zęby, pozbyć się szpar między nimi oraz uzyskać lśniący uśmiech! Dziś piękny uśmiech jest przepustką do kariery, nie tylko w show-biznesie. Dlatego licówki zyskują uznanie nie tylko gwiazd z pierwszych stron gazet!Licówka to bardzo cienka (od 0,5 do 0,8 mm), ale bardzo wytrzymała warstwa materiału, cementowana na przednią powierzchnię zębów. Najczęściej stosowane są licówki wykonane z porcelany, gdyż najwierniej odzwierciedlają optycznie naturalne zęby. - Przygotowywane są indywidualnie dla pacjenta, uwzględniają m.in. naturalny zgryz i kolor zębów. Gwarantują więc najlepsze i najbardziej trwałe efekty estetyczne – wyjaśnia dr Aleksander Bielecki, protetyk i implantolog z gabinetu Dentica Bieleccy.

Jak przekonuje dr Bielecki, licówki to rozwiązanie estetyczne, ale również protetyczne i ortodontyczne. - To idealna metoda korekty lub odbudowy kształtu zębów, gdyż nie ingerujemy w tkanki twarde, jak to się dzieje w przypadku odbudowy zębów za pomocą koron protetycznych. To także metoda pozbycia się problemów z dykcją, które pojawiają się na przykład z powodu diastem (przerw między zębami – przyp. red.). Wreszcie, licówki to sposób uzyskania efektu śnieżnobiałego uśmiechu w sytuacji, gdy dostępne metody wybielania zębów nie przyniosły oczekiwanego rezultatu – wymienia specjalista.

Zanim jednak zdecydujemy się na licówki, musimy wyleczyć nasze zęby naturalne! - Z pewnością licówki nie są sposobem na poprawę estetyki zębów mocno dotkniętych próchnicą czy mocno przebarwionych – przestrzega dr Aleksander Bielecki. - Przeciwwskazaniem są również parafunkcje zgryzowe, takie jak bruksizm czy zaciskanie zębów. Nie polecałbym także licówek dla pacjentów nie dbających o właściwą higienę jamy ustnej – dodaje specjalista z Dentica Bieleccy.

Sam zabieg założenia licówek jest bezbolesny i nieskomplikowany. Najczęściej wystarczą dwie wizyty w gabinecie specjalisty, trwające nie dłużej jak pół godziny. Najpierw dentysta szlifuje przednie powierzchnie zębów, aby usunąć niewielką warstwę – odpowiadającą grubości przyszłej licówki. Następnie pobierany jest wycisk, który posłuży protetykowi do wykonania licówki. Podczas kolejnej wizyty dentysta wykleja licówki na przygotowane wcześniej powierzchnie zębów. Do czasu założenia właściwych licówek, pacjent zaopatrywany jest w tzw. licówki przejściowe.

Cena wykonania i założenia pojedynczej licówki porcelanowej wynosi od 800 zł. Warto jednak wiedzieć, że licówki zapewniają trwały efekt estetyczny. Nie ulegają przebarwieniom, są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia czy ścieranie się. Stwarzają wiele możliwości poprawy wyglądu naturalnego uśmiechu, w niewielkim stopniu ingerując w tkanki twarde zębów – co wyklucza ich podatność na choroby, jak to się dzieje w przypadku koron.