Wielu osobom marzÄ…cym o lataniu i dalekich podróżach, zawód stewarda czy stewardessy wydaje siÄ™ wymarzonym zajÄ™ciem. Tymczasem praca na pokÅ‚adzie samolotu czÄ™sto odbiega od idealistycznych wyobrażeÅ„: „oprócz piÄ™knie wyglÄ…dajÄ…cych mundurów i podróży w różne zakÄ…tki Å›wiata, zawód ten wiąże siÄ™ z ogromnÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…”.

 Jak wyglÄ…da praca stewardessy, co jest w niej najciekawsze, a co najtrudniejsze? Wywiadu dla portalu whynotfly.pl udzieliÅ‚a Klaudia Kwoka – osoba, która na wÅ‚asnej skórze poczuÅ‚a, jak to jest być stewardessÄ….


Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pracę w tym zawodzie? Jak Tobie się to udało?

Klaudia Kwoka: Oferta pracy pojawiła się na fanpage'u linii lotniczej. W ogłoszeniu oprócz prośby wysłania CV, umieszczono listę umiejętności mile widzianych u potencjalnych kandydatów. Wśród nich pojawiła się m.in. płynna znajomość języka angielskiego, bardzo dobry stan zdrowia, umiejętność pływania, dyspozycyjność, komunikatywność, umiejętność pracy pod presją i zainteresowanie lotnictwem. Po wysłaniu aplikacji w ten sam dzień otrzymałam zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Proces rekrutacji odbył się w 3 etapach. Pierwszy z nich miał za zadanie sprawdzenie umiejętności autoprezentacji. Otrzymaliśmy polecenie przedstawienia się i opisania, czym aktualnie się zajmujemy oraz dlaczego to właśnie my jesteśmy idealnymi kandydatami na to stanowisko. Drugi etap sprawdzał umiejętność pracy w grupach. Ostatnią fazą były pytania sprawdzające naszą kreatywność. Z każdym etapem odbywała się selekcja kandydatów. Ostatecznie ofertę pracy otrzymało 20 osób. Każdy z nas miał obowiązek odbyć 15-dniowy kurs teoretyczny, którego zakończeniem był egzamin pisemny. Na pokładzie samolotu czekał na nas również egzamin, który sprawdzał nasze umiejętności oraz praktyczne przygotowanie. I tak stałam się stewardessą.

Co należy do obowiązków stewardessy?
WiÄ™kszość osób postrzega ten zawód dość stereotypowo, uważajÄ…c, że ograniczamy siÄ™ głównie do przeprowadzenia serwisu na pokÅ‚adzie. Wynika to z prostego faktu – pozostaÅ‚e czynnoÅ›ci wykonywane sÄ… poza samolotem lub w momencie, kiedy pasażerowie jeszcze nie znajdujÄ… siÄ™ na pokÅ‚adzie. CaÅ‚a zaÅ‚oga, wliczajÄ…c kapitana, pierwszego oficera i personel pokÅ‚adowy, spotyka siÄ™ zawsze godzinÄ™ przed wylotem, aby odbyć tak zwany briefing. To bardzo ważna części pracy – polega na przypomnieniu informacji odnoÅ›nie sytuacji awaryjnych. Ponadto rozważamy przypadki medyczne, przypominamy sobie wyposażenie apteczki oraz sposób użycia medykamentów. Analizujemy także problemowe sytuacje, które miaÅ‚y miejsce podczas naszych lotów lub lotów kolegów po fachu. Przed lotem odbywa siÄ™ również tak zwane „demo”, które każdy zna, chociażby z filmów, a podczas którego personel pokazuje instrukcje zachowania, równoczeÅ›nie wspominajÄ…c o sposobie zapiÄ™cia pasów, rozmieszczeniu drzwi awaryjnych, umieszczeniu i użyciu masek tlenowych czy kamizelek ratunkowych. W czasie lotu wykonujemy serwis, sprzedajÄ…c posiÅ‚ki, sÅ‚odycze czy produkty z oferty duty free. Regularnie, co 10-15 min, monitorujemy sytuacjÄ™ w kabinie oraz zachowanie pasażerów – szczególnÄ… uwagÄ™ zwracamy na osoby próbujÄ…ce zapalić papierosa. Jak wiadomo, jest to zabronione. Przed zakoÅ„czeniem lotu liczymy produkty i rozliczamy dokumenty kateringowe. Przed każdym startem i lÄ…dowaniem sprawdzamy dokÅ‚adnie kabinÄ™ pasażerskÄ…, zwracajÄ…c uwagÄ™ miÄ™dzy innymi na odpowiednie rozmieszczenie bagażu i zapiÄ™cie pasów bezpieczeÅ„stwa. Jak widać, na pierwszym miejscu jest bezpieczeÅ„stwo pasażerów, a później dbanie o ich komfort i dobre samopoczucie podczas lotu.

Co Twoim zdaniem sprawia, że tak wiele kobiet marzy o tym zawodzie?
Na pierwszy rzut oka praca stewardessy jest bardzo nietypowa. To jeden z nielicznych zawodów, który daje możliwość rozpoczÄ™cia dnia na przykÅ‚ad w Warszawie, a zakoÅ„czenia w Paryżu, Egipcie czy innym miejscu na Å›wiecie. MyÅ›lÄ™ też, że uznawany jest za zawód elitarny. Może wynikać to z przekonaÅ„ pochodzÄ…cych jeszcze z przeszÅ‚oÅ›ci. Dawniej latanie byÅ‚o czymÅ› ekskluzywnym, zarezerwowanym dla najbogatszych. Chęć podjÄ™cia pracy może wynikać też z wizerunku personelu pokÅ‚adowego. PracujÄ…c dla linii lotniczej, obowiÄ…zuje nas surowa dyscyplina mundurowa. DziÄ™ki temu budowany jest portret idealny, Å›wiadczÄ…cy o profesjonalizmie, dokÅ‚adnoÅ›ci i odpowiedzialnoÅ›ci – cechach ważnych w tym zawodzie. Wszystkie to sprawia, że praca ta wydaje siÄ™ bardzo atrakcyjna, a przez to pożądana głównie przez kobiety, choć nie tylko – personel pokÅ‚adowy to przecież także mężczyźni! Należy jednak pamiÄ™tać, że oprócz piÄ™knie wyglÄ…dajÄ…cych mundurów i podróży w różne zakÄ…tki Å›wiata, zawód ten wiąże siÄ™ z ogromnÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ….  

Jakie sÄ… pozytywne aspekty takiej pracy ?  
W linii lotniczej, w której pracowałam, dużym plusem był młody, energiczny zespół. Personel pokładowy zagranicznych linii lotniczych to osoby z całego świata. Praca w międzynarodowej grupie jest dodatkowym plusem. Oczywiście nie sposób zapomnieć o możliwości podróżowania. W wykonywaniu zawodu stewardessy ciężko wpaść w monotonię: latamy do różnych miejsc, często też zmienia się skład załogi na określony rejs. Dzięki temu można poznać niemal wszystkich współpracowników w danej bazie, tym samym ucząc się od siebie i wymieniając swoim doświadczeniem.

Co w pracy stewardessy jest najtrudniejsze?
NajtrudniejszÄ… dla mnie kwestiÄ… byÅ‚ brak staÅ‚ych godzin czy nawet staÅ‚ych dni pracy. Loty mogÄ… być wykonywane zarówno w weekend, jak i w Å›wiÄ™ta. Szczególnie na poczÄ…tku ciężko przyzwyczaić siÄ™ do nocnych pobudek, kiedy meldowanie rozpoczyna siÄ™ o 3 czy 4 rano. Taki tryb bardzo rozregulowuje normalny harmonogram życia. Gdy w przeciÄ™tnej pracy każdy dzieÅ„ wyglÄ…da do siebie bardzo podobnie, biznes lotniczy jest zmienny, a czasem zupeÅ‚nie nieprzewidywalny. W grafiku, oprócz regularnych lotów i dni wolnych, uwzglÄ™dnione sÄ… również tak zwane „dyżury telefoniczne”. Pewnego razu, wczesnym rankiem obudziÅ‚ mnie telefon z wiadomoÅ›ciÄ…, że za godzinÄ™ powinnam stawić siÄ™ na lotnisku, ponieważ jedna z dziewczyn nie dojedzie na czas ze wzglÄ™du na zepsuty pociÄ…g. OkazaÅ‚o siÄ™, że byÅ‚ to lot z 2-dniowym pobytem nad morzem, a wiÄ™c w godzinÄ™ musiaÅ‚am przygotować siÄ™ do lotu, zrobić odpowiedni makijaż, fryzurÄ™, ubrać mundur, spakować siÄ™ na 2 dni i oczywiÅ›cie dojechać na lotnisko. ZdążyÅ‚am tylko ze wzglÄ™du na to, że mieszkaÅ‚am 5 min samochodem od lotniska w mojej bazie.  

Jak oceniasz zawód stewardessy: jako bezpieczny czy nie? Czego ewentualnie najbardziej się obawiałaś?
WedÅ‚ug statystyk transport lotniczy jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania. Sama również nigdy nie czuÅ‚am strachu przed czy podczas lotu. Piloci, z którymi współpracowaÅ‚am, wzbudzali ogromne zaufanie, dziÄ™ki swojej dokÅ‚adnoÅ›ci i profesjonalizmowi. ByÅ‚y to przede wszystkim osoby wyksztaÅ‚cone z ogromnym doÅ›wiadczeniem – mowa tu zwÅ‚aszcza o kapitanach.

Twoja najciekawsza podróż samolotem…
Bardzo miÅ‚o wspominam dzieÅ„ swojego „line checka” czyli egzaminu teoretycznego z obowiÄ…zków stewardessy na pokÅ‚adzie. Po jego zdaniu nagrodÄ… byÅ‚a możliwość lÄ…dowania w kokpicie. Kapitan i pierwszy oficer starali siÄ™ wytÅ‚umaczyć mi etapy lÄ…dowania i do czego sÅ‚użą dane przyrzÄ…dy. Z miejsca stewardessy, na kabinie pasażerskiej, nie widać zbyt wiele przez maÅ‚e okienko wizjera. W kokpicie natomiast widziaÅ‚am dokÅ‚adnie, jak samolot zbliża siÄ™ do pasa startowego i kiedy dokÅ‚adnie dotyka ziemi – byÅ‚a to niezapomniana chwila. W ciÄ…gu 4 miesiÄ™cy pracy zdarzaÅ‚o siÄ™ wiele nieprzewidywalnych, Å›miesznych czy czasem dziwnych sytuacji. PamiÄ™tam, gdy lecieliÅ›my do Grecji na lotnisko w Zakynthos z 2-godzinnym opóźnieniem. OtrzymaliÅ›my informacje od kapitana, że w tym okresie greckie lotnisko zamykane jest wczeÅ›niej ze wzglÄ™du na okres godowy żółwi bÄ™dÄ…cych pod ochronÄ… – przeszkadzaÅ‚ im haÅ‚as startujÄ…cych i lÄ…dujÄ…cych samolotów. Ze wzglÄ™du na opóźnienie istniaÅ‚a możliwość, że lotnisko zostanie zamkniÄ™te, zanim zdążymy wystartować. GroziÅ‚o nam koczowanie w Grecji do rana, czyli do otwarcia lotniska, co wygenerowaÅ‚oby kolejne poważne opóźnienia. Na miejscu okazaÅ‚o siÄ™ jednak, że czas odlotów zostaÅ‚ przesuniÄ™ty, a my spokojnie mogliÅ›my wróciliÅ›my do Polski.


Wywiad dla portalu whynotfly.pl przeprowadziła Nina Czochara


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma bajaderka
Drożdżówka z lukrem kalorie

Wersja do druku