Przez wiele lat wegetarianizm odbierany był w Polsce jako niezdrowy i kosztowny kaprys, na który pozwolić sobie mogli jedynie najzamożniejsi. Świadoma rezygnacja z mięsa, traktowanego stereotypowo jako pokarm wartościowy, nadal zresztą jest dla wielu postawą niezrozumiałą. Szczególnie podzielone są zdania społeczeństwa na temat wegetarianizmu dzieci.


Wegetarianizm najmłodszych nierzadko budzi wiele kontrowersji. Badania dowodzą jednak, że dziecko jaroszem zostać może od pierwszych miesięcy życia bez szkody dla jego zdrowia i rozwoju. Wystarczy, że podczas rozszerzania jego diety rodzice pod okiem pediatry i dietetyka stopniowo wprowadzać będą produkty, które są pełnowartościowym zastępnikiem białka zwierzęcego. Najlepiej, jeśli będzie to laktowegetarianizm, czyli możliwość spożywania także jajek, mleka i nabiału. Taki sposób odżywiana przynieść może wiele korzyści nie tylko dla aktualnej kondycji malucha, ale zaprocentuje także w jego przyszłym życiu. A korzyści jest wiele.

Lekka dieta bogata w bÅ‚onnik wspomaga trawienie, zapobiega także otyÅ‚oÅ›ci, a częściowa lub caÅ‚kowita rezygnacja z biaÅ‚ego cukru, czÄ™sto charakterystyczna dla wegetarianizmu, uchroni zÄ™by dziecka przed próchnicÄ…, która obecnie okreÅ›lana jest jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo dieta  wegetariaÅ„ska jest bogatym źródÅ‚em nienasyconych kwasów tÅ‚uszczowych, które odgrywajÄ… niebagatelnÄ… rolÄ™ w rozwoju centralnego ukÅ‚adu nerwowego, szczególnie u najmÅ‚odszych.
Bardzo czÄ™sto podnoszonym przez przeciwników wegetarianizmu argumentem jest obawa przed dostarczaniem dziecku niepeÅ‚nowartoÅ›ciowych daÅ„, szczególnie w zakresie podaży aminokwasów. Dowiedziono jednak, że jeÅ›li w posiÅ‚ku znajdÄ… siÄ™ przynajmniej dwa rodzaje produktów biaÅ‚kowych (np. warzywa strÄ…czkowe i orzechy lub produkty zbożowe) – danie bÄ™dzie peÅ‚nowartoÅ›ciowe.
     Kolejne mity dotyczÄ…ce diety wegetariaÅ„skiej mówiÄ… o tym, że jest ona kosztowna i pracochÅ‚onna. Jednak wraz z coraz wiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… produktów bezmiÄ™snych oraz rozwojem rynku wegetariaÅ„skiego kwestia ceny oraz czasu przygotowania przestaÅ‚a mieć znaczenie.
Pasztety produkowane na bazie cieciorki lub kaszy jaglanej, wegetariaÅ„skie bitki, pulpety, a nawet steki bezmiÄ™sne to tylko przykÅ‚ady produktów, które dostarczajÄ…c niezbÄ™dnych witamin i zwiÄ…zków mineralnych, pomagajÄ… wzbogacić dietÄ™ oraz czyniÄ… jÄ… bardzo atrakcyjnÄ…, co jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku żywienia dzieci – tÅ‚umaczy PaweÅ‚ Skrzypczak z firmy Primavika. SÄ… to jednoczeÅ›nie produkty szybkie i proste w przygotowaniu – idealne dla zapracowanych mam maÅ‚ych wegetarian – dodaje Skrzypczak.
Wprowadzając lub kontynuując żywienie bezmięsne u dzieci pamiętać jednak należy o regularnych wizytach u pediatry, który kontrolować będzie kondycję psychofizyczną pociechy. Dietetycy zapewniają jednak: jeśli podstawą żywienia staną się pełnoziarniste produkty, płatki zbożowe, ryże makarony, orzechy, owoce i warzywa, szczególnie te strączkowe, otrzymamy odpowiednią dawkę związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno osoby dorosłej, jak i najmłodszych dzieci.

www.primavika.pl


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma pizza bez mięsa
Ile kalorii ma pasta wege
Pulpety wieprzowe gotowane kcal
Ile kalorii ma zsiadłe mleko od krowy
Bitki wołowe w sosie własnym kcal
Ile kalorii ma serek piatnica
Bitki w sosie własnym kcal

Wersja do druku