Codzienne czynności, kontakt z detergentami, wodą, czyli zwykłe pranie i sprzątanie sprawiają, że paznokcie stają się słabe, szybko się łamią, kruszą, są przebarwione. Co zrobić, aby dodać im zdrowia i poprawić ich kondycję?
Co osłabia paznokcie?...
Aby odpowiednio zlikwidować skutki trzeba poznać przyczynę. Paznokcie niszczy bowiem wiele czynników, z którymi codziennie mamy styczność. Niekorzystnie działa np. woda czy używane każdego dnia detergenty lub mydło. Zabójczy wpływ ma zawarty w wielu zmywaczach do paznokci aceton. Tak jak na całe zdrowie, również i w tym przypadku ogromne znaczenie ma dieta.

Dobre sposoby…
Zniszczone i połamane paznokcie można zregenerować. Można też działać profilaktycznie – co bez wątpienia jest lepszym rozwiązaniem. Są na to proste domowe sposoby.

Przykład nr 1 – natłuszczanie
Pół szklanki oliwy połączyć należy z dwiema łyżkami suszonego skrzypu w niewielkim garnuszku. Następnie wkładamy go do większego garnka z wodą i podgrzewamy. W tak przygotowanym preparacie należy moczyć dłonie przez 15 minut. Następnie spłukać i osuszyć palce. Preparat ten może być stosowany kilka razy. Można go przechowywać w lodówce.
Paznokcie dobrze natłuszcza również olejek rycynowy. Bez problemu można go kupić w aptece.

Przykład nr 2 - odżywianie
Kolejnym sposobem na problemy z paznokciami jest maseczka przygotowana z ugotowanego ziemniaka, łyżki oliwy i łyżki mleka. Taką papkę nakładamy na dłonie i trzymamy ok. 15 minut.

Przykład nr 3 - regeneracja
Sposobem na łamliwe paznokcie jest także siemię lniane, którego łyżkę łączymy z niecałą szklanką wody i gotujemy aż zgęstnieje.

Przed regeneracją warto obciąć paznokcie na krótko. Łatwiej się wtedy zregenerują i będą rosły w znacznie lepszym stanie.
Po pomoc można udać się również do gabinetu kosmetycznego, oferującego profesjonalne zabiegi wzmacniające.

Można zastosować także dostępne w sklepach kosmetyczne odżywki. Oto kilka przykładów:
1.    Sensique, Pro Nails, Odżywki do paznokci
2.    Rimmel, Whitener (Odżywka wybielająca paznokcie)
3.    Vipera, Creation Nail Care, Calcium Shield (Odżywka do paznokci z wapniem i witaminą E)
4.    Eveline, Nail Therapy Professional, Multiwitaminowa odżywka z wapniem i kolagenem SOS dla kruchych i łamliwych paznokci
5.    Sally Hansen, Thicken Up! (Odżywka wzmacniająca)

Zmieńmy codzienność…
Aby paznokcie były mocniejsze i bardziej zadbane należy zwrócić uwagę na parę codziennych czynności. Nie jest to trudne. Wystarczy wprowadzić kilka bardzo istotnych zmian. Po pierwsze pamiętajcie o sprzątaniu i zmywaniu w rękawiczkach. Najlepsze są te cieńsze, których niemal nie odczujecie. Sprawią one jednak, że paznokcie nie będą miały bezpośredniego kontaktu z detergentami.
Ważne są również kosmetyki. Myjcie ręce delikatnymi mydłami przeznaczonymi własnie do tego celu. A po każdym myciu użyjcie kremu do rąk i paznokci. Sprawi on, że dłonie będą gładkie, a dodatkowe składniki odżywią paznokcie. Ważny jest również lakier oraz zmywacz, bez acetonu oczywiście.
Pamiętajcie również o diecie bogatej w witaminy, czyli krótko – dużo owoców i warzyw.
Wasze menu powinno zawierać krzem, żelazo, wapń, białko, magnez, potas, cynk, a także witaminy z grupy B i witaminy F.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Czym się zajmuje osteopata?

DRUKUJ