Częste zmiany temperatur, słońce, deszcz i zanieczyszczone powietrze sprawiają, że pomniki brudzą się i ulegają uszkodzeniom. Jeśli chcemy, by pomimo upływu czasu wyglądały jak nowe, musimy o nie właściwie zadbać. Radzimy, jak dobrać odpowiednie środki czyszczące do rodzaju pomnika, tak, aby nasze porządki przed dniem Wszystkich Świętych przyniosły zadowalające efekty.

Wyjście awaryjne
W dbaniu o nienaganny stan nagrobków niezwykle ważna jest systematyczność. Regularne wizyty na cmentarzu często są jednak niemożliwe, np. z powodu dużej odległości od miejsca pochówku najbliższych. W takich sytuacjach ciekawym rozwiązaniem może okazać się powierzenie opieki nad pomnikami specjalizującym się w takich działaniach firmom. Oprócz sprzątania, oferowane są również dodatkowe usługi, jak zapalenie zniczy czy postawienie wiązanki. Gdy jednak nie ma żadnych przeszkód, o miejsce spoczynku najbliższych najlepiej zadbać samodzielnie.

Oceń stan pomnika
Sprzątanie warto rozpocząć od otoczenia pomnika. Należy wyrzucić wypalone znicze, zniszczone wieńce oraz wyschnięte kwiaty, a także wyrwać chwasty. Po zgarnięciu liści z płyty i usunięciu piasku możliwe jest ocenienie ogólnego stanu grobu. Jeśli jest bardzo zniszczony, najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie jego naprawy fachowcom. Dalsze zabiegi nie przyniosą bowiem zadowalającego efektu, a mogą wręcz przyczynić się do pogorszenia się stanu płyty. Podczas usuwania zabrudzeń nagrobka nie można zapomnieć o tym, by jego powierzchnia była stale wilgotna. Czyszczenie płyty na sucho może spowodować jej zarysowanie. Negatywny wpływ na stan pomnika ma także używanie ostrych przyrządów, takich jak druciane szczotki.

Wykorzystaj najlepszą metodę
To, czym i w jaki sposób czyści się nagrobek, zależy od materiału, z którego jest wykonany. „Wybierając mechaniczne środki czyszczące zwróćmy uwagę na ich właściwości – przyda nam się szczotka, którą zmieciemy liście, chłonna ścierka, a w wyjątkowych sytuacjach – zmywak. Na rynku istnieją już ścierki z delikatną warstwą ścierną, które z jednej strony usuwają trudne zabrudzenia,
z drugiej – nie rysują powierzchni” – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda. Metodę czyszczenia należy dostosować do materiału, z którego pomnik został wykonany.

1.    Nagrobki z piaskowca wymagają szczególnego traktowania. Materiał ten jest bardzo delikatny, dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest czysta woda i miękka szmatka.
2.    Nagrobki z granitu najlepiej czyścić ciepłą wodą przy użyciu ścierki z mikrofibry lub szczotki
o bardzo miękkim włosiu. By płyta utrzymywała swój blask, można przemyć ją wodą
z dodatkiem octu.
3.    Marmur - choć wydaje się być twardym i trwałym kamieniem, łatwo go uszkodzić, a jego porowata struktura sprawia, że stosunkowo szybko ulega zabrudzeniom. Brud najczęściej można usunąć wilgotną gąbką lub miękką szczotką. W przypadku trwalszych plam można użyć specjalnego środka przeznaczonego do czyszczenia pomników z marmuru. Natomiast jeśli nagrobek jest mocno zniszczony, szorowanie go, na przykład szczotką ryżową, tylko pogorszy jego stan. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie profesjonalnego przeszlifowania.
4.    Na cmentarzach można spotkać również nagrobki z popularnego niegdyś lastriko. Ta mieszanka z cementu i małych kamyczków ma porowatą powierzchnię, co powoduje, że takie płyty często porasta mech. Nalot można polać płynem do mycia naczyń i po odczekaniu kilkunastu minut przetrzeć i spłukać. Jeżeli to nie wystarcza, można wyczyścić pomnik szorstką kuchenną ściereczką, stosując specjalny środek dedykowany lastrykowym pomnikom. Choć to popularne rozwiązanie, takiego pomnika nie powinniśmy czyścić ostrymi przyrządami, takimi jak druciane szczotki.
5.    W przypadku każdego rodzaju materiału, z którego wykonany jest nagrobek, do czyszczenia tablic oraz fotografii należy używać miękkich ścierek i bardzo delikatnych środków czyszczących.

Skorzystaj z odpowiednich środków
Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych przeznaczonych specjalnie do czyszczenia nagrobków. Producenci zapewniają, że oprócz właściwości czyszczących, pielęgnują one powierzchnie nagrobków, chronią przed kurzem, konserwują i nadają im blask. Choć są pomocne, przy ich stosowaniu należy być bardzo uważnym. Nieodpowiedni specyfik może spowodować trwałe zniszczenie pomnika. Ważna jest informacja o stężeniu preparatu - większość środków trzeba rozcieńczyć. Najlepiej, by były niejonowe, ponieważ ich kwasowość nie niszczy powierzchni kamienia. Niesprawdzone detergenty można wypróbować w najmniej widocznym miejscu nagrobka. Warto zwrócić uwagę również na to, czy środek jest biodegradowalny. W ten sposób nie zaszkodzimy roślinom rosnącym w pobliżu nagrobka.
Gdy pomnik jest już czysty, trzeba go dokładnie spłukać wodą, pozbywając się pozostałości brudu
i środków chemicznych, a następnie dokładnie wysuszyć. Potem pozostaje jedynie zagrabienie ziemi lub trawnika wokół nagrobka, ułożenie kwiatów i zapalenie zniczy.


Podobne artykuły:


DRUKUJ