Częste zmiany temperatur, słońce, deszcz i zanieczyszczone powietrze sprawiają, że pomniki brudzą się i ulegają uszkodzeniom. Jeśli chcemy, by pomimo upływu czasu wyglądały jak nowe, musimy o nie właściwie zadbać. Radzimy, jak dobrać odpowiednie środki czyszczące do rodzaju pomnika, tak, aby nasze porządki przed dniem Wszystkich Świętych przyniosły zadowalające efekty.

Wyjście awaryjne
W dbaniu o nienaganny stan nagrobków niezwykle ważna jest systematyczność. Regularne wizyty na cmentarzu często są jednak niemożliwe, np. z powodu dużej odległości od miejsca pochówku najbliższych. W takich sytuacjach ciekawym rozwiązaniem może okazać się powierzenie opieki nad pomnikami specjalizującym się w takich działaniach firmom. Oprócz sprzątania, oferowane są również dodatkowe usługi, jak zapalenie zniczy czy postawienie wiązanki. Gdy jednak nie ma żadnych przeszkód, o miejsce spoczynku najbliższych najlepiej zadbać samodzielnie.

Oceń stan pomnika
Sprzątanie warto rozpocząć od otoczenia pomnika. Należy wyrzucić wypalone znicze, zniszczone wieńce oraz wyschnięte kwiaty, a także wyrwać chwasty. Po zgarnięciu liści z płyty i usunięciu piasku możliwe jest ocenienie ogólnego stanu grobu. Jeśli jest bardzo zniszczony, najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie jego naprawy fachowcom. Dalsze zabiegi nie przyniosą bowiem zadowalającego efektu, a mogą wręcz przyczynić się do pogorszenia się stanu płyty. Podczas usuwania zabrudzeń nagrobka nie można zapomnieć o tym, by jego powierzchnia była stale wilgotna. Czyszczenie płyty na sucho może spowodować jej zarysowanie. Negatywny wpływ na stan pomnika ma także używanie ostrych przyrządów, takich jak druciane szczotki.

Wykorzystaj najlepszÄ… metodÄ™
To, czym i w jaki sposób czyÅ›ci siÄ™ nagrobek, zależy od materiaÅ‚u, z którego jest wykonany. „WybierajÄ…c mechaniczne Å›rodki czyszczÄ…ce zwróćmy uwagÄ™ na ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci – przyda nam siÄ™ szczotka, którÄ… zmieciemy liÅ›cie, chÅ‚onna Å›cierka, a w wyjÄ…tkowych sytuacjach – zmywak. Na rynku istniejÄ… już Å›cierki z delikatnÄ… warstwÄ… Å›ciernÄ…, które z jednej strony usuwajÄ… trudne zabrudzenia,
z drugiej – nie rysujÄ… powierzchni” – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda. MetodÄ™ czyszczenia należy dostosować do materiaÅ‚u, z którego pomnik zostaÅ‚ wykonany.

1.    Nagrobki z piaskowca wymagajÄ… szczególnego traktowania. MateriaÅ‚ ten jest bardzo delikatny, dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest czysta woda i miÄ™kka szmatka.
2.    Nagrobki z granitu najlepiej czyÅ›cić ciepÅ‚Ä… wodÄ… przy użyciu Å›cierki z mikrofibry lub szczotki
o bardzo miękkim włosiu. By płyta utrzymywała swój blask, można przemyć ją wodą
z dodatkiem octu.
3.    Marmur - choć wydaje siÄ™ być twardym i trwaÅ‚ym kamieniem, Å‚atwo go uszkodzić, a jego porowata struktura sprawia, że stosunkowo szybko ulega zabrudzeniom. Brud najczęściej można usunąć wilgotnÄ… gÄ…bkÄ… lub miÄ™kkÄ… szczotkÄ…. W przypadku trwalszych plam można użyć specjalnego Å›rodka przeznaczonego do czyszczenia pomników z marmuru. Natomiast jeÅ›li nagrobek jest mocno zniszczony, szorowanie go, na przykÅ‚ad szczotkÄ… ryżowÄ…, tylko pogorszy jego stan. W takiej sytuacji najlepszym rozwiÄ…zaniem jest zlecenie profesjonalnego przeszlifowania.
4.    Na cmentarzach można spotkać również nagrobki z popularnego niegdyÅ› lastriko. Ta mieszanka z cementu i maÅ‚ych kamyczków ma porowatÄ… powierzchniÄ™, co powoduje, że takie pÅ‚yty czÄ™sto porasta mech. Nalot można polać pÅ‚ynem do mycia naczyÅ„ i po odczekaniu kilkunastu minut przetrzeć i spÅ‚ukać. Jeżeli to nie wystarcza, można wyczyÅ›cić pomnik szorstkÄ… kuchennÄ… Å›ciereczkÄ…, stosujÄ…c specjalny Å›rodek dedykowany lastrykowym pomnikom. Choć to popularne rozwiÄ…zanie, takiego pomnika nie powinniÅ›my czyÅ›cić ostrymi przyrzÄ…dami, takimi jak druciane szczotki.
5.    W przypadku każdego rodzaju materiaÅ‚u, z którego wykonany jest nagrobek, do czyszczenia tablic oraz fotografii należy używać miÄ™kkich Å›cierek i bardzo delikatnych Å›rodków czyszczÄ…cych.

Skorzystaj z odpowiednich środków
Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych przeznaczonych specjalnie do czyszczenia nagrobków. Producenci zapewniają, że oprócz właściwości czyszczących, pielęgnują one powierzchnie nagrobków, chronią przed kurzem, konserwują i nadają im blask. Choć są pomocne, przy ich stosowaniu należy być bardzo uważnym. Nieodpowiedni specyfik może spowodować trwałe zniszczenie pomnika. Ważna jest informacja o stężeniu preparatu - większość środków trzeba rozcieńczyć. Najlepiej, by były niejonowe, ponieważ ich kwasowość nie niszczy powierzchni kamienia. Niesprawdzone detergenty można wypróbować w najmniej widocznym miejscu nagrobka. Warto zwrócić uwagę również na to, czy środek jest biodegradowalny. W ten sposób nie zaszkodzimy roślinom rosnącym w pobliżu nagrobka.
Gdy pomnik jest już czysty, trzeba go dokładnie spłukać wodą, pozbywając się pozostałości brudu
i środków chemicznych, a następnie dokładnie wysuszyć. Potem pozostaje jedynie zagrabienie ziemi lub trawnika wokół nagrobka, ułożenie kwiatów i zapalenie zniczy.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku