Tadeusz Biedzki – SEN POD BAOBABEM
Ta historia jest o codziennej walce na Czarnym Lądzie. Ale nie na karabiny i maczety, lecz o tej najważniejszej: o kawałek bagietki, trochę mąki i dwa banany. Zwycięstwo pozwala przeżyć do jutra i cieszyć się najpiękniejszymi na świecie marzeniami, które zastępują pracę i sprawiają, że czas płynie tam wolniej niż gdziekolwiek na Ziemi.


Antoni Ferdynand Ossendowski – POD SMAGANIEM SAMUMU
Ossendowski z wnikliwością naukowca i wrażliwością poety wprowadza nas w idyllę egzotycznych lądów, bogactwo kultur i zwyczaje arabskiego świata, uczestniczy w pulsującym własnym rytmem życiu tubylców, zachwyca się tańcem i muzyką. Zagłębia się w labirynt uliczek i zaułków starych miast, wsłuchuje w opowieści i legendy, spotyka wojowniczych potomków Fenicjan.

Beata KÄ™piÅ„ska – ZARADNA
MartÄ™ poznajemy, kiedy leży na stole operacyjnym. NiegdyÅ› byÅ‚a bardzo atrakcyjnÄ… kobietÄ…, przywiÄ…zanÄ… do swoich atrybutów kobiecoÅ›ci, którymi, mówiÄ…c w sposób przenoÅ›ny, torowaÅ‚a sobie drogÄ™ w życiu. Operacja budzi potrzebÄ™ wspomnieÅ„ i refleksji. Od tego momentu akcja powieÅ›ci biegnie dwutorowo – bohaterka przywoÅ‚uje obrazy najistotniejszych momentów ze swojego burzliwego życia przypadajÄ…cego na szare lata PRL-u oraz na walkÄ™ z chorobÄ… i stawianymi jej przez los nowymi wyzwaniami.

Piotr Kuspys – SAVOIR-VIVRE.  SZTUKA DYPLOMACJI I DOBREGO TONU
„W czym tkwi tajemnica kulturalnego czÅ‚owieka? Dlaczego mówimy, że ktoÅ› jest kulturalny, mimo iż jego wyglÄ…d może nie sprawiać najlepszego wrażenia? Sposób bycia, wysÅ‚awiania siÄ™, uÅ›miech, gesty, spojrzenie — wÅ‚aÅ›nie to wszystko decyduje o tym, jak jesteÅ›my postrzegani. Nasze zachowanie Å›wiadczy o naszym wychowaniu. Dobre maniery sprawiajÄ…, że stajemy siÄ™ bardziej wrażliwi na drugiego czÅ‚owieka; wyzbywamy siÄ™ egoizmu i postrzegamy Å›wiat w nieco szerszej perspektywie.”

Weronika Kurosz – LEÅšNI BRACIA

Niesforni bracia, Bazyli i Marcepan, mieszkają na skraju puszczy. Jak większość malców ścigają się na rowerach, kąpią w jeziorze, kopią tunele w piasku. Nie wiadomo jednak czy to magia miejsca, czy bogata wyobraźnia chłopców sprawiają, że co jakiś czas spotyka ich dziwna przygoda. W najmniej oczekiwanym momencie na ich drodze pojawia się Leśna Baba, ptasia malarka, grzybowy ludek lub co gorsza Bagienna albo Krogulec. A gdy któryś z mieszkańców lasu znajduje się w opałach, Bazyli i Marcepan nie wahają się ani chwili, by im pomóc.

Maria Konopnicka – NA JAGODY

Ponad sto lat temu Maria Konopnicka napisaÅ‚a przepiÄ™knÄ… poetyckÄ… baśń wÅ‚aÅ›nie dla was, dzieci, i zaprosiÅ‚a do tajemniczej leÅ›nej krainy, w której wrażliwy maÅ‚y chÅ‚opiec spotyka różne zwierzÄ™ta, krasnoludki i… trafia na dwór Jagodowego króla. Poznaje tradycje i obyczaje panujÄ…ce w tym królestwie: honor i szlachetność jego mieszkaÅ„ców, ich pracowitość oraz dobre wychowanie.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma czarne jagody

Wersja do druku