Piękne paznokcie są wizytówką zadbanej kobiety. Jednak codzienne czynności, kontakt z detergentami, wodą, sprawiają, że stają się one łamliwe i niezdyscyplinowane. Co zrobić, aby paznokcie były mocniejsze i stały się naszą chlubą?

Dlaczego się łamią?...
Zanim zaczniemy pozbywać się skutków warto poznać przyczynę łamania się paznokci. Niszczy je bowiem wiele czynników, z którymi codziennie mamy styczność. Niekorzystnie działa np. woda czy używane każdego dnia detergenty lub mydło. Zabójczy wpływ ma zawarty w wielu zmywaczach do paznokci aceton. Tak jak na całe zdrowie, również i w tym przypadku ogromny wpływ wywiera dieta.

Czas na zmiany…
Aby paznokcie były mocniejsze i bardziej zadbane należy zwrócić uwagę na parę codziennych czynności. Dzięki wprowadzeniu kilku zmian możecie poprawić ich wygląd i zregenerować.
1.    Codzienne czynności, takie jak sprzątanie wykonujcie w rękawicach. Dłonie nie będą miały dzięki temu kontaktu z niszczącymi je detergentami.
2.    Ręce myjcie delikatnymi środkami, starajcie się unikać mydła.
3.    Używajcie kremu do rąk po każdym kontakcie z niszczącymi dłonie środkami. Najlepiej mieć taki krem zawsze w torebce, dzięki czemu zapewncie dłoniom i paznokciom całodzienne nawilżenie i ochronę. Krem dostarcza środków odżywczych i zapobiega wysuszaniu.
4.    Przed pomalowaniem paznokci pamiętajcie o nałożeniu specjalnej odżywki (w sklepach dostępne są różne rodzaje odżywek w lakierze). Już jedna warstwa stanowić będzie barierę ochronną i sprawi, że wszystkie zawarte w lakierach do paznokci szkodliwe składniki nie uszkodzą płytki paznokcia.
5.    Zwróć także uwagę na jakość stosowanego lakieru. Powinny one zawierać składniki odżywcze.
6.    Lakier usuwaj zmywaczem, który w swoim składzie nie ma acetonu, a posiada składniki natłuszczające, wzmacniające lub odżywcze.

Dieta…
Jeśli macie problem z łamiącymi się paznokciami musicie także przyjrzeć się swojej diecie. Codzienny jadłospis powinien być bogaty przede wszystkim w krzem, zawarty w razowym pieczywie oraz brązowym ryżu. Nie zapomnijcie także o żelazie, wapniu, białku, magnezie, potasie, cynku, a także witaminach z grupy B i witaminie F.
Spożywajcie zatem dużo owoców i warzyw, ryb, jogurtów, otrębów, wątróbki. A na deser paznokcie wzmocni owocowa galaretka.
Jeśli Wasze paznokcie są w naprawdę ciężkim stanie, możecie również sięgnąć po suplementy diety. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi wyciąg ze skrzypu polnego.

Domowe sposoby…
Zarówno dla regeneracji zniszczonych, połamanych paznokci, jak i profilaktycznie stosować można kilka domowych sposobów. Ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a znaczenie jest zbawienne.
Dla paznokci ogromne znaczenie ma ich odpowiednie natłuszczenie. Dlatego do wielu maseczek oraz wywarów używa się oliwy z oliwek.
I tak na przykład pół szklanki oliwy połączyć należy z dwiema łyżkami suszonego skrzypu w niewielkim garnuszku. Następnie należy włożyć do go większego garnka z wodą i podgrzewać. W tak przygotowanym preparacie należy moczyć dłonie przez 15 minut. Następnie spłukać i osuszyć palce. Preparat ten może być stosowany kilka razy. Można go przechowywać w lodówce.
Kolejnym sposobem jest maseczka przygotowana z ugotowanego ziemniaka, łyżki oliwy i łyżki mleka. Taką papkę nakładamy na dłonie i trzymamy ok. 15 minut.
Sposobem na łamliwe paznokcie jest także siemię lniane, którego łyżkę łączymy z niecałą szklanką wody i gotujemy aż zgęstnieje.
Na paznokcie pozytywnie działa również maseczka z podgrzanego wosku pszczelego. Dobrze jest także wcierać olejek rycynowy, niedrogi, ale potrafiący zdziałać naprawdę wiele.

Przed regeneracją warto obciąć paznokcie na krótko. Łatwiej się wtedy zregenerują i będą rosły w znacznie lepszym stanie.
Po pomoc można udać się również do gabinetu kosmetycznego, oferującego profesjonalne zabiegi wzmacniające paznokcie.