Segregacja śmieci to coś o czym słyszał już chyba każdy. Osobne miejsce na papier czy plastikowe butelki nie są w wielu domach żadną nowością. Nie dziwią nas też kolorowe pojemniki znajdujące się niedaleko starych „poczciwych” śmietników. Czy wiecie jednak segregować odpady, aby całkowicie spełniało to swoje zadanie?
Segregacja śmieci to ogromna szansa na ochronę środowiska. To także okazja do zaoszczędzenia pieniędzy z domowego budżetu. Segregacja to niższe koszty składowania odpadów, ich przeróbki. To zaś wiąże się z niższymi opłatami za wywóz śmieci. Dla zwykłego gospodarstwa domowego oznacza to po prostu mniejsze rachunki. Bardzo często firmy wywożące śmieci oferują niższe opłaty za odpady właściwie posegregowane.
Coraz częściej gminy podkreślają też, że efektywna segregacja oznaczać będzie korzyści podatkowe. Nam zaś pozostaje trzymać władze za słowo.

Jeśli wolicie ufać samym sobie to warto pamiętać, że niektóre odpady możemy sprzedać. Zebrana makulatura czy aluminium pozwoli na załatanie domowej dziury budżetowej.
Dodatkowo segregacja odpadów sprawia, że wyrzucane przez nas odpady poddawane są recyklingowi. To zaś oznacza, że zostaje zużyte mniej energii do produkcji nowych produktów. A to oznacza niższe ceny na większą skalę.

Segregacja śmieci to małe kroki prowadzące do dużych oszczędności. Przykładowo, jedna szklana butelka pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 W żarówki przez ok. 4 godziny. Jedna tona makulatury oszczędza energię pozwalającą na ogrzewanie przeciętnego domu przez pół roku.

Pojemniki na odpady coraz częściej znajdują się przed naszym domem. Znajdują się na nich krótkie hasła podpowiadające co wrzucać do którego. Nie zawsze jednak wiemy co dokładnie powinno się znaleźć w pojemniku. Podpowiadamy jak segregować śmieci we właściwy sposób.

Pojemnik zielony – szkło
Do takiego pojemnika możemy wrzucać:
Szklane butelki, słoiki (w obu przypadkach bez nakrętek), szklane opakowanie po kosmetykach.

Nie wrzucamy:
Luster, szyb, żarówek, szklanek, naczyń żaroodpornych, porcelany i ceramiki, opakowań po środkach chemicznych, szkła nietłukącego się.

Czasami możecie spotkać się z pojemnikami na szkło zielonymi i białymi. Należy zatem osobno wrzucać szkło bezbarwne (pojemnik biały) oraz kolorowe (pojemnik zielony).
Najlepiej jeśli wrzucane szkło nie zostanie potłuczone.

Pojemnik żółty – plastik
Do takiego pojemnika wrzucamy:
Plastikowe butelki po napojach, opakowania plastikowe oznaczone symbolami PET, PE, HDPE i LDPE (polietylen wysokiej i niskiej gęstości), PP (polipropylen), butelki po płynach do mycia, zakrętki od butelek, reklamówki, worki plastikowe.

Nie wrzucamy:
Opakowań po olejach i lekach, styropianu i produktów z niego wytworzonych, mokrych folii, plastikowego sprzętu elektronicznego, opakowań po wyrobach garmażeryjnych.

Niejednokrotnie do pojemników na plastik wrzucamy również aluminium. Nie jest to dobra praktyka. Tego typu przedmioty powinny znajdować się w pojemniku czerwonym, do którego wrzucać powinno się puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe. Nie są one przeznaczone dla opakowań po aerozolach, puszek po farbach czy baterii.
Istnieją też pojemniki koloru szarego, przeznaczonego na tzw. inne metale.

Pamiętaj o zgniataniu plastiku i puszek przed wrzuceniem do pojemnika.


Pojemnik niebieski – papier
Do takiego pojemnika wrzucamy:
Papier biurowy, gazety, książki, tekturę, opakowania z kartonu i tektury, papierowe torby.

Nie wrzucamy:
Tłustego i brudnego papieru, lakierowanego papieru, kartonowych opakowań mających w środku folię, specjalnego papieru (np. do faxu), artykułów higienicznych.

Istnieją także pojemniki brązowe, przeznaczone na bioodpady
Do takiego pojemnika wrzucamy resztki żywności, przeterminowaną żywność, obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

Nigdy nie wyrzucajcie na śmietnik:
Starego sprzętu elektronicznego (są na niego specjalne punkty składowania, których adresy znajdziecie w Internecie)
Baterii (tekturowe pojemniki na baterie znajdują się w sklepach, ale coraz częściej można spotkać je w naprawdę różnych miejscach – np. w wielu biurach)
Opakowań po lekach (pudełka na nie znajdują się w aptekach)