Seks to w dalszym ciągu temat tabu. Niechętnie poruszamy ze swoim partnerem tematykę sfery intymnej. Tymczasem psychologowie przekonują nas, że nie powinno to budzić naszych kontrowersji, a wejść do porządku dziennego.

Polacy o seksie nie rozmawiają. Unikają tego tematu, podobnie jak tematu pieniędzy. Nie potrafią poprowadzić takiej rozmowy, a tym bardziej nie wiedzą jak ją zacząć. Uczucie wstydu, skrępowanie, zakłopotanie i brak swobody to najczęstsze powody tego typu problemów. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek niedosyty w sypialni, nie ma co liczyć na to, że nasz partner sam domyśli się, o co nam tak naprawdę chodzi i sam odkryje nasze pragnienia. Niestety problemy same się nie rozwiązują- im dłużej zwlekamy z ich rozwiązaniem, tym narasta nasze uczucie frustracji. Bywa też, że nadchodzi moment, w którym jest już za późno na jakiekolwiek zmiany.


Badania pokazują, że dziewięciu na dziesięciu Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Zdaniem seksuologów jest to jednak efekt tego, że Polacy mają zawyżoną samoocenę w kwestii seksu, co wynika z ich niewielkich oczekiwań. W naszym kraju mamy ok.  160 dyplomowanych lekarzy seksuologów oraz ok. 500 specjalistów dziedzin pokrewnych. W dalszym ciągu jednak odsetek osób korzystających z ich pomocy jest niewielki. Nie chodzimy do specjalistów licząc, że problemy znikną same. Wolimy leczyć się za pomocą Internetu czy kolorowych magazynów, obarczając siebie winą za niepowodzenia w sypialni.
Seks to nie obowiązek małżeński, a wzajemne zaufanie, bliskość i dobra zabawa. Warto o nim rozmawiać, by po latach się nim nie znudzić. W polskich domach wciąż zbyt mało albo w ogóle nie mówi się o seksie, rodzice z dziećmi nie rozmawiają na takie tematy.

Nie potrafimy radzić sobie z krytyką, powiedzieć wprost o tym, czego nie lubimy, a co nam się podoba.  W telewizji czy radiu nie ma edukacyjnych programów o seksie, z których można by się dowiedzieć czegoś na temat różnorodnych pozycji czy zabawek erotycznych. Seks jest jednak przyjemny i należy o nim rozmawiać jak najczęściej. Niech te rozmowy będą szczere i zabawne, nie mają przecież sprawiać przykrości partnerowi. Zacznijmy od tego, co nam się podoba, zasugerujmy co i w jaki sposób lubimy robić w sypialni. Tego typu  tematy poruszajmy na przykład przy kawie, na spacerze lub w łóżku, w którym dochodzi do miłosnych igraszek.