Niesamowite widoki północnej Hiszpanii, wyjątkowe i niezliczone zabytki ukazujące niezwykłą historię i kulturę kraju, pyszna Galicyjska kuchnia, a także gościnni i otwarci jak nigdzie indziej Hiszpanie – to wszystko czeka na Was w wyjątkowym miejscu – hiszpańskiej Galicji.

Rzeczywiście, Galicja to miejsce wyjątkowe. I to pod wieloma względami. To przede wszystkim piękne widoki. Zróżnicowany teren gwarantuje niezwykłe doznania, a każdy kolejny krok wzbudza wielki zachwyt. To uliczki przypominające serpentyny, umieszczone na górzystych, pokrytych zielenią terenach. Góry te połączone są wysokimi na kilkadziesiąt kilometrów mostami, po których podróżowanie zapiera dech w piersiach i gwarantuje wzrost poziomu adrenaliny.

Galicja to także wyjątkowa kuchnia. Wiadomo, że dla Hiszpanów posiłek to bardzo ważna część dnia. Poświęcają więc wiele uwagi temu co i jak jedzą. Odczuwalne jest to również dla turystów przybywających w tamtejsze strony. Zerkając do kart w galicyjskich restauracjach nie da się nie zauważyć wpływu morza na tradycje kulinarne tego regionu. Takie przysmaki jak małże, krewetki czy ośmiornice na stałe goszczą w jadłospisie galicyjczyków. Jeśli jednak nie jesteście fanami tego typu przysmaków będziecie mogli delektować się smakami pysznych wędlin czy serów.

Miejscem, do którego koniecznie trzeba zajrzeć planując urlop w Galicji jest Santiago de Compostela. Nie jest to zwykły kurort, do którego przyjeżdżają tłumy turystów. To miejsce, które pozwoli Wam na prawdziwy odpoczynek, gwarantujący wiele przeżyć różnego rodzaju. Znane jest jako cel podróży od wielu lat. A w zasadzie od czasów średniowiecza, kiedy do Santiago podróżowała szlachta czy kupcy. Do niego wiedzie bowiem, jeden z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych na świecie – szlak świętego Jakuba. To dzięki temu do Santiago przybywają rzesze turystów, którzy przemierzają tysiące kilometrów, chcąc przeżyć coś wyjątkowego w swoim życiu. Są to mieszkańcy całego świata – Niemiec, Francji, Polski, Hiszpanii, Portugalii, ale również krajów Ameryki Południowej. To oni właśnie są największym bogactwem tego miasta.  Cele którymi się kierują są różne, lecz to właśnie te osoby tworzą wyjątkowy klimat Santiago. Rozmawiając z nimi, patrząc na ich radość po dotarciu do celu, odczuwa się, że jest to miejsce wyjątkowe pod każdym względem, dla każdego, niezależnie od wieku, płci, narodowości czy wiary. Na pewno warto zamienić z pielgrzymami parę słów. Po takiej rozmowie zwiedzanie Santiago nabierze zupełnie innego znaczenia. Jest to zdecydowanie jeden z przyjemniejszych akcentów pobytu w Santiago.
Odwiedzając ten wyjątkowy region na pewno będziecie pod wrażeniem niezwykłej gościnności tamtejszych mieszkańców. Wszyscy Hiszpanie słyną z otwartości i towarzyskości, w Galicji jest to jednak uwidocznione ze zdwojoną siłą.
Santiago to przede wszystkim wspaniała historia i obrazujące ją zabytki. Przechadzając się uliczkami tego niezwykłego miasta na każdym kroku spotykamy piękne kamienice, kościoły, muzea, skwery, zaułki i parki. Główne atrakcje architektury czekają w samym środku miasta. Nie jest ono bardzo rozległe, co ułatwia zaplanowanie zwiedzania. Centrum miasta to przede wszystkim piękna katedra oraz rozpościerające się wokół niej uliczki, a wśród nich te najbardziej znane rύa do Franco, rύa do Vilar czy rύa Nova. Dzięki nim pochłonie Was atmosfera starodawnych miejsc i poczujecie się jak uczestnicy życia sprzed tysięcy lat. Santiago jednak nie da Wam również zapomnieć o współczesności dzięki licznym restauracyjkom i sklepikom.

Nie zapomnijcie zarezerwować sobie czas również na wyjście poza mury miasta, odwiedzenie jego obrzeży, a także okolicznych miejscowości. Pomimo, iż mury wyznaczające centrum już nie istnieją, doskonale widać tą granicę. Warto także odwiedzić takie miasta jak A Coruña lub Padrón. Niezwykłe wrażenie z pewnością zrobi na Was podróż do Fisterry. To miejsce, uznawane było niegdyś za koniec świata. Jest to najdalej wysunięta na zachód część Hiszpanii, na której ląd spotyka wody Atlantyku. To nie tylko miejsce o ciekawej kulturze, ale również bajeczne widoki niezwykle czystych plaż, uroczych domków i wspaniałej roślinności, nad którym „opiekę” sprawuje piękna latarnia morska. To właśnie to wybrzeże, ciągnące się do A Coruñi nazywano Costa da Morte, ze względu na dużą częstotliwość rozbijania się statków o skały.

Podróż do Santiago to z pewnością niezwykłe przeżycie. Zdecydowanie warto poznać to miejsce, dzięki któremu bliższa stanie się kultura i tradycja Hiszpanii i Europy. To raj dla osób interesujących się historią, ale także dla tych, którzy po prostu lubią cieszyć oczy pięknymi miejscami.

Do Santiago wybrać można się na kilka sposobów. Najwygodniej oczywiście jest samolotem, tymbardziej, że miasto posiada swoje lotnisko. Nie ma niestety bezpośrednich połączeń z Polski, jednak przewoźnicy oferują dogodne podróże z przesiadką. Alternatywą może być także podróż pociągiem z Madrytu, bądź autobusem.
Jako, że Santiago jest miastem typowo turystycznym, nie ma w nim problemu ze znalezieniem pokoju. W ofercie są noclegi mniej oraz bardziej ekskluzywne. Ceny wahają się od kilkunasto do kilkudziesięciu euro.
Pamiętajcie również o zabraniu ze sobą hiszpańskich rozmówek. Znajomość języka angielskiego nie zawsze zapewni Wam swobodę w komunikacji z niezwykle pogodnymi i otwartymi Hiszpanami.