Połóg jest okresem poporodowym, w którym cofają się wszystkie zmiany powstałe w czasie ciąży i porodu, jest to bardzo ciężki okres dla każdej świeżo upieczonej mamy.

Gdy wracasz ze szpitala do domu ze swoim maleństwem, czujesz się bardzo szczęśliwa. Pierwsza podróż maleństwa samochodem, pierwsza kąpiel – to zapada głęboko w pamięci, chwilom tym towarzyszy również niepokój, czy sobie poradzimy? Nie należy jednaka martwić się na zapas. Lada dzień możesz spodziewać się wizyty położnej środowiskowej a także lekarza, którzy zawsze służą pomocą i poradą. Jeżeli czujesz się osłabiona możesz poprosić o pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego i zakupach mamę, siostrę lub koleżankę. Nie odrzucaj pomocy najbliższych, jeśli teraz nie czujesz takiej potrzeby już niedługo możesz jej potrzebować.


Partner może i powinien Ci pomagać zwłaszcza w tych pierwszych, trudnych dniach. Im więcej będzie zajmował się dzieckiem, tym związek emocjonalny będzie silniejszy, a poczucie obowiązku mocniejsze. W pierwszych dniach pobytu w domu na pewno zapragną Was odwiedzać rodzina i znajomi. Jeśli wizyta znacznie się przedłuży nie wstydźcie się powiedzieć, że jesteście zmęczeni, odwiedzający powinni to zrozumieć. Pamiętaj, że osoby chore i małe nie powinny uczestniczyć w tych wizytach, tak by nie potrzebnie narażać Twojego dziecka na niepotrzebne wirusy.

Przeżycia związane z porodem, szczęście płynące z macierzyństwa, zmęczenie, czasami rozłąka z mężem spowodować u Ciebie mogą wahania nastroju. Jeśli chcesz sobie popłakać, lub pokrzyczeć powinnaś to zrobić, tak by dać upust emocjom. Nie wpadaj z tego powodu w panikę, to normalna reakcja poporodowa. Jeżeli jesteś zmęczona poproś o pomoc, ale nie rezygnuj z bliskości Twojego dziecka. Jesteście sobie w tych dniach bardzo potrzebni, przede wszystkim Ty swojemu dziecku. Brak dziecka obok Ciebie tylko zwiększy Twój niepokój. Nie wyrzucaj sobie, że jesteś niedobrą matką i nie kochasz swojego dziecka, tak jak inne matki. Pamiętaj, że instynkt macierzyński zwykle narasta stopniowo. Zmęczenie i brak snu oraz poczucie, że nie nadążasz z wykonywaniem codziennych czynności nie są tylko Twoim zmartwieniem. Wiele kobiet podczas pierwszych miesięcy życia dziecka ma z tym problem. Nie staraj się, aby podołać wszystkiemu, rób tylko to, co jest najważniejsze, niezbędne do waszego funkcjonowania, inne rzeczy mogą poczekać.

Potrzebujecie kilku tygodni, aby przyzwyczaić się roli rodziców. W tym czasie może pojawić się zmęczenie i smutek. Porozmawiaj wtedy z kimś bliskim, powiedz o swoich troskach, wypłacz się. Jeżeli ten stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas zgłoś się do psychologa lub psychiatry.

Karmienie piersią jest bardzo istotne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, nie załamuj się jednak trudnościami, jakie mogą wystąpić. Z reguły nie są one poważne, wynikają najczęściej z nieprawidłowej techniki karmienia, oraz niepotrzebnego podawania dziecku płynów. Po poradę zgłoś się do lekarza bądź położnej, dobrze mieć również poradnik o karmieniu piersią, bądź zaciągnąć porady u koleżanek, które również przez to przechodziły. Pamiętaj, że naturalne karmienie korzystnie wpływa na powrót macicy do prawidłowej wielkości, hamuje krwawienie poporodowe. Niepokój czy płacz dziecka nie musi oznaczać, że jest głodne czy ma mokro, być może pragnie być blisko Ciebie, poruszać się razem z Tobą, słyszeć głos i bicie Twojego serca, tak jak przed narodzeniem.

Obecnie kobiety wypisywane są do domu na drugą dobę, czasami ze szwami założonymi na nacięte tkanki krocza. Dlatego bardzo ważna jest higiena krocza. Powinnaś myć krocze po każdym oddawaniu moczu czy stolca, zawsze w kierunku od przodu ku tyłowi. Załóż później jałowy wacik lub czystą wkładkę. Te same zasady obowiązują po zdjęciu szwów. Bóle przy oddawaniu moczu zmniejszają się po kąpieli ciepłą wodą, można też położyć na bolące miejsce plastikową butelkę wypełnioną ciepłą wodą.

Około szóstego tygodnia połogu powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa, najlepiej tego, który opiekował się Tobą w czasie ciąży. Przy okazji należy zapytać o wszystko co Cię niepokoi i martwi. Jeżeli miałaś cesarskie cięcie prawdopodobnie wypisano cię z opatrunkiem na brzuchu. Jeżeli wystąpi ból w okolicy blizny lub ropienie koniecznie zgłoś się do lekarza.

W pierwszych tygodniach połogu, także po cięciu cesarskim, pojawiać się będą plamienia z macicy, początkowo krwiste, potem brunatne i żółte, początkowo obwite jak miesiączka, aż do momentu całkowitego ustania. Jeżeli w późniejszym czasie pojawi się ponownie świeża krew lub skrzepy skontaktuj się z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że świeże powietrze sprzyja gojeniu się krocza, postaraj się jak najczęściej je wietrzyć. W szpitalu nie jest to możliwe, ale w domu należy umożliwić dopływ powietrza do okolicy krocza. Pamiętaj również o częstym oddawaniu moczu i wypróżnianiu się.

Bardzo ważny w czasie połogu jest ruch i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, gdyż przyspieszają one krążenie krwi w naczyniach oraz zmniejszają możliwości wystąpienia zakrzepów żylnych. Dieta powinna być taka sama, jak w czasie ciąży. Szczególnie ważna jest odpowiednia ilość pokarmów bogatych w białko. Jeżeli podczas ciąży udało Ci się rzucić palenie papierosów, staraj się wytrwać w tym postanowieniu, na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie. Ćwiczenia w piątym i szóstym tygodniu powinny być już częste i intensywne. Dbaj o mięśnie brzucha, ale nie zapomnij też o mięśniach miednicy. Ćwiczenia ta powinnaś wykonywać od razu po porodzie. Należy również pracować nad mięśniami zwieraczy cewki moczowej, pochwy i odbytu. Niektóre kobiety, zwłaszcza te, które mają kilkoro dzieci cierpią na tą przypadłość. Na przykład w trakcie kaszlu bądź jakiegokolwiek wysiłku mocz wypływa mimowolnie. Spróbuj w trakcie oddawania moczu zatrzymać strumień, to pomoże Ci z uniknięciem trudności z utrzymywaniem moczu w pęcherzu.

Częstym problemem po porodzie są hemoroidy. Kremy, maści i zimne okłady mogą przynieść ulgę. Po pewnym czasie same powinny zniknąć. Nie martw się również nadmiernym wypadaniem włosów, zdarza się to wielu kobietom i po pewnym czasie powinno ustąpić. Czas powrotu miesiączki zależy od sposobu karmienia niemowlęcia. Jeżeli karmisz piersią, krwawienia miesięczne powrócą po kilku miesiącach. Owulacja może wystąpić przed pierwszą miesiączką, pamiętaj więc, że brak miesiączki nie oznacza, że jesteś niepłodna. Współżycie możesz podjąć mniej więcej po 4-6 tygodniach od porodu. Zachęcam do lektury wydawnictw, w których znajdziesz informacje, jak obserwować oznaki powrotu płodności po porodzie.

Młoda mama pomimo zmęczenia powinna dbać o swój wygląd zewnętrzny, tak by czuć się dobrze w swojej własnej skórze. Dlatego nie odmawiaj sobie chwili odpoczynku, na przykład relaksacyjnej kąpieli.

Młodzi rodzice pomimo natłoku obowiązków powinni znaleźć odrobinę czasu dla siebie, wyjść do znajomych lub do kina, tak by nie stracić wzajemnego zainteresowania. Ten czas jest również trudny dla partnera, gdyż Twoje uczucia zostają przelane na maleństwo. Staraj się jednak i mężowi okazywać zainteresowanie, tak by nie poczuł się odtrącony.

Czas połogu trwa od 6 do 8 tygodni, po tym czasie możesz naprawdę zacząć cieszyć się swoim maleństwem, aby to nastąpiło musisz jednak przebrnąć przez pierwsze tygodnie Waszego wspólnego życia, potem będzie już tylko lepiej.

fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)