Wyrobienie nawyku mycia zębów u maluchów może być nie lada trudnością dla najbardziej wytrwałych rodziców. Podczas gdy dorośli wytrwale tłumaczą konieczność czyszczenia zębów, dziecko odkrywa swoją niezależność i demonstracyjnie wyraża sprzeciw. Jak przekonać malucha do codziennej higieny jamy ustnej? Eksperci Laboratorium Vademecum radzą, by spojrzeć na sprawę z perspektywy dziecka.

Jak skłonić dziecko do mycia zębów?

Świat dziecka to świat zabawy. Dlatego warto skojarzyć czynność codziennego szczotkowania zębów z czymś, co jest przyjemne i warte naśladowania. W tym celu można:

•    wykorzystać ulubione postaci z bajek, by rozmawiając o nich z dzieckiem, podkreślać znaczenie codziennego czyszczenia zębów dla naszego zdrowia;
•    wspólnie z dzieckiem szczotkować zęby lub wprowadzić konkurs, w którym wygra ten,
kto pierwszy zadba o zdrowy uśmiech;
•    zadbać o inne atrakcje, które mogą stanowić dodatkową motywację dla dziecka, choćby lustro umieszczone w łazience na odpowiedniej wysokości. To wielka frajda dla malucha, który może obserwować samego siebie podczas wykonywania różnych czynności. Dzieci są bardzo ciekawe wszystkiego, co dzieje się wokół nich i warto tę ich ciekawość wykorzystać.

Dzieci chętnie naśladują dorosłych, dlatego warto pokazywać dziecku, że niezależnie
od miejsca pobytu czy nastroju, codziennie myjemy zęby i jest to dla nas ważne. Respektujmy autonomię dziecka, umożliwiając mu samodzielne wybieranie szczoteczki i pasty spośród bogatej gamy produktów przeznaczonych dla najmłodszych. To ważne, by dziecko mogło korzystać
z czegoś, co mu się podoba, jest atrakcyjne, sprawia radość – radzi dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ekspert Laboratorium Vademecum.

Im wcześniej tym lepiej

Szkliwo dziecięcych zębów jest mniej zmineralizowane niż u dorosłych, stąd większa podatność
na próchnicę i uzasadnienie potrzeby wczesnego kształtowania nawyków higienicznych dziecka. Ekspert Laboratorium Vademecum dr Jerzy Brydak podkreśla: im wcześniej rodzice nauczą dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości. Próchnica
u małych dzieci postępuje zwykle bardzo szybko. Najłatwiejszą i najbardziej podstawową metodą zapobiegania psuciu się zębów jest szczotkowanie ich dwa razy w ciągu dnia pastą z fluorem.
Pasta dla dziecka z fluorem?

Według Europejskiej Akademii Pedodontycznej dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat zawartość fluoru w paście nie powinna przekraczać 250 ppmF-, natomiast dla dzieci do 6. roku życia optymalna dawka to 550 ppmF-.

Podobne artykuły: