Problem nadżerki jest obecnie bardzo powszechnym. To często występująca zmiana chorobowa narządów płciowych - dotyka co czwartą kobietę. Najczęściej występuje u kobiet dojrzałych płciowo w wieku 25-35 lat. Nie towarzyszy jej ból, sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednak nieleczona może być bardzo groźna. Należy zatem dokładniej się jej przyjrzeć.

Objawy i badanie...
Nadżerka powstaje w wyniku infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybicznych, prowadzących do stanów zapalnych dróg rodnych. Jej najczęstszymi objawami są upławy – mniej lub bardziej obfite o białym, żółtym bądź zielonkowatym zabarwieniu. Czasem towarzyszą jej bóle w dolnych częściach brzucha i w części krzyżowej. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby występować mogą krwawienia, silne bóle brzucha czy ból podczas stosunku.
Nadżerka wykrywana jest podczas rutynowego badania ginekologicznego. Samo badanie stwierdzić może obecność zmiany, nie powie jednak nic o stopniu jej zaawansowania. Do tego konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, np. cytologii. W trakcie takiego badania lekarz pobiera wymaz z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Uzyskany materiał oceniany jest przez cytologa, który analizując wynik określa grupę cytologiczną. Na podstawie przekazanych informacji ginekolog wybiera sposób leczenia.

Leczenie...
Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Istnieje kilka metod:
-   tabletki i globulki dopochwowe – przy małej nadżerce, podczas której nie występują żadne dolegliwości, lekarze stosują leczenie farmakologiczne. Są to leki przeciwzapalne lub globulki dopochwowe.
-    Koagulacja chemiczna – bezbolesny zabieg wykonywany w pierwszych dniach cyklu. Polega na stosowaniu preparatów, które niszczą chory nabłonek. Jest to mało skuteczna metoda, którą trzeba powtarzać co jakiś czas.
-    Elektrokoagulacja – bardziej znana pod nazwą „wypalanka”. Polega na wypaleniu chorych tkanek iskrą elektryczną. Zabieg nie należy do bolesnych, a raczej do nieprzyjemnych, głównie z powodu zapachu wydobywającego się podczas jego trwania. Wykonywana jest zazwyczaj bez znieczulenia. Skuteczność tej metody jest bardzo duża. Jej skutkiem jednak może być zwężenie kanału szyjki macicy bądź blizny na jej powierzchni.
-    Kriokoagulacja – zwana zamrażaniem, polegająca na wywołaniu martwicy tkanek za pomocą sprzężonego azotu. Jest to bardzo skuteczna metoda. Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny. Minusem jest długi okres gojenia się, trwający 30-40 dni.
-    Fotokoagulacja – podczas bezbolesnego zabiegu usuwa się nadżerkę za pomocą fal świetlnych. Gojenie trwa około dwóch tygodni. Wykorzystywana jest do leczenia niewielkich zmian.  

Nie zaniedbujcie badań kontrolnych. Nadżerka nie jest poważną chorobą jednak nieleczona może prowadzić do wystąpienia zmian nowotworowych. Warto zatem wybrać się do ginekologa, aby poznać stan swojego zdrowia.