Najstarszy artysta występujący podczas tegorocznej edycji Brave Festival miał ponad 100 lat, najmłodszy 6. Najdalszym zakątkiem świata, z którego przybyli artyści było Chile, najbliższym wrocławski Teatr Pieśń Kozła. Artyści zaklinali nas śpiewem taarab, uzdrawiającymi polifoniami, rytualnymi tańcami, a nawet świętym dymem i ogniem. Różnorodność tegorocznego Brave Festival jak co roku była niezwykle szeroka.
SÅ‚owo BRAVE mogliÅ›my usÅ‚yszeć w tym roku we WrocÅ‚awiu w ponad 20 jÄ™zykach.  CzeczeÅ„skie  „dionall”, przeplataÅ‚o siÄ™ ze szwedzkim „miodg”, ruandyjskim „umurava”, nepalskim „bahadur”, czy wypowiadanym w suahili „jasiri”. – ZdajÄ™ sobie sprawÄ™ że zapraszamy na nasz festiwal ostatnich lub może przedostatnich Mohikan i widzÄ™ jakie poczucie wartoÅ›ci daje im prezentowanie ich ginÄ…cych, lub czÄ™sto już zapominanych tradycji przed obcÄ… publicznoÅ›ciÄ…, która ich podziwia i szanuje – mówi dyrektor i pomysÅ‚odawca festiwalu Grzegorz Bral.

Festival z roku na rok siÄ™ rozrasta, powiÄ™ksza siÄ™ zarówno liczba jego uczestników jak i sama forma wydarzenia. W porównaniu do zeszÅ‚ego roku organizatorzy sprzedali wiÄ™cej biletów, dziÄ™ki czemu aż 100 000 zÅ‚ zostanie przekazanych na charytatywnÄ… organizacjÄ™ Rokpa, która pomaga bezdomnym dzieciom w różnych zakÄ…tkach Å›wiata, a w szczególnoÅ›ci w Nepalu, Tybecie i Rwandzie. Tegoroczna edycja zostaÅ‚a także wzbogacona o warsztaty medycyny tybetaÅ„skiej, na które zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ komplet chÄ™tnych jeszcze przez rozpoczÄ™ciem festiwalu. W tym roku odbyÅ‚ siÄ™ w peÅ‚nej formule po raz pierwszy projekt Brave Kids, którego  pilotażowa wersja odbyÅ‚a siÄ™ w trakcie 5.edycji festiwalu. W tym roku dzieci z 7 krajów przez 3 tygodnie dzieÅ„ po dniu pracowaÅ‚y ze sobÄ… tworzÄ…c niezwykÅ‚y wystÄ™p, który zobaczyliÅ›my podczas piÄ…tkowego  finaÅ‚u. WystÄ™p stworzony na bazie przeplatajÄ…cych siÄ™ rodzimych kultur każdej z dzieciÄ™cych grup zaskoczyÅ‚ swoim poziomem i choreografiÄ…. CzeczeÅ„skie dzieci taÅ„czyÅ‚y tradycyjny nepalski taniec, dzieci z Rwandy doskonale radziÅ‚y sobie ze szwedzkim taÅ„cem wykonywanym z okazji letniego przesilenia.

Festiwal otworzyła stuletnia pieśniarka z Zanzibaru Bi Kidude, nazywaną królową muzyki taarab, a zakończyli Królewscy Bębniarze z Burundi. Ich koncert stanowił mocne uderzenie na finał wydarzenia. Wibrująca, ogromna siła burundyjskich bębnów, efektowne tańce, skoki i zaklinające śpiewy napełniły publiczność niezwykłą energią, która przerodziła się w burzę oklasków po występie.

- Brave Festival to duma WrocÅ‚awia i wrocÅ‚awian – podkreÅ›la Prezydent miasta, RafaÅ‚ Dutkiewicz.  - Brave Festival w zaledwie 6 lat staÅ‚ siÄ™ imprezÄ… bez której trudno wyobrazić sobie nasze miasto. To wydarzenie wyjÄ…tkowe, tworzÄ…ce przestrzeÅ„ spotkania ludzi z różnych Å›wiatów i z innych przestrzeni. Wydarzenie pozornie kameralne, ale odbijajÄ…ce siÄ™ szerokim echem w Å›wiecie – dodaje.

Co stanowi źródÅ‚o sukcesu tego wydarzenia, które zdecydowanie wyróżnia siÄ™ na festiwalowej mapie Polski? Odważny dobór artystów, unikatowe wystÄ™py, czy może należy go szukać jej gdzieÅ› gÅ‚Ä™biej?  - SiÅ‚a tego festiwalu tkwi w jego wyjÄ…tkowej, oryginalnej  idei, która przekÅ‚ada siÄ™ na ludzki odruch pomocy kulturom bÄ™dÄ…cy w zagrożeniu – mówi JarosÅ‚aw Broda, Dyrektor WydziaÅ‚u Kultury UrzÄ™du Miejskiego we WrocÅ‚awiu.


























Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku