Choć pojawiÅ‚y siÄ™ nowe możliwoÅ›ci leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS), sÄ… one dostÄ™pne jedynie dla niektórych pacjentów. Pozostali mogÄ… siÄ™ czuć skrzywdzeni podwójnie – nie dość bowiem, że choroba ta bywa pomijana i bagatelizowana, to jeszcze za jej leczenie muszÄ… pÅ‚acić z wÅ‚asnej kieszeni, gdyż leki nie sÄ… refundowane.

Inhibitory kalcyneuryny to nowa generacja preparatów, stosowanych w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS). Ich działanie polega na hamowaniu aktywności komórek odpowiedzialnych za procesy zapalne w organizmie człowieka. Badania naukowe dowiodły, że inhibitory kalcyneuryny wykazują wysoką skuteczność w walce z AZS, nie wywołując przy tym istotnych skutków ubocznych. Są dobrze tolerowane i skuteczne zarówno w leczeniu choroby, jak i zapobieganiu jej nawrotom.

Mimo, że terapia inhibitorami kalcyneuryny jest obecnie jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów leczenia AZS, to w Polsce wciąż nie jest refundowana. Pacjenci muszÄ… ponosić wysokie koszty preparatów, mimo że AZS to jedna z najbardziej uciążliwych chorób, wystÄ™pujÄ…ca Å›rednio aż u 10 – 12 % caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa.

AZS dotyka przede wszystkim dzieci w wieku do 5. roku życia oraz mÅ‚odzież. Objawy atopowego zapalenia skóry stwierdzono aż u 15 – 20 % dzieci bÄ™dÄ…cych w wieku szkolnym. Nie oznacza to jednak, że schorzenie to nie dotyczy dorosÅ‚ych, ponieważ Å›rednio co 20 dorosÅ‚y czÅ‚owiek ma objawy AZS. W ciÄ…gu ostatnich 20 lat zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ także znacznie zachorowalność na AZS – obecnie na schorzenie to zapada prawie trzykrotnie wiÄ™cej osób niż w latach osiemdziesiÄ…tych.

AZS jest schorzeniem powszechnie bagatelizowanym, ponieważ nie zagraża bezpośrednio życiu. Mimo to jest poważnym problemem społecznym, ponieważ jest chorobą często występującą, przewlekłą, obniżającą jakość życia pacjentów, wpływającą na zwiększoną absencję w pracy oraz powodującą problemy psychospołeczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Mimo, że nie poznano dokÅ‚adnie przyczyn wystÄ™powania AZS, to wiadomo, że w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków choroba ta pojawia siÄ™ na tle alergicznym, a także uwarunkowana jest genetycznie.  AZS kluczowe znaczenie ma rola alergenów. U niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci na rozwój tej choroby majÄ… wpÅ‚yw przede wszystkim alergeny pokarmowe. U mÅ‚odzieży i osób dorosÅ‚ych dodatkowo niekorzystnie wpÅ‚ywajÄ… czynniki psychiczne i sytuacje stresowe. U wszystkich chorych czynnikami prowokujÄ…cymi zaostrzenia zmian i nawroty może być zanieczyszczenie Å›rodowiska, a także klimat. Groźne mogÄ… być u niektórych chorych alergeny pokarmowe, ponieważ ich spożycie u osób uczulonych wywoÅ‚uje natychmiastowÄ… reakcjÄ™ alergicznÄ…. Najczęściej wystÄ™puje alergia na mleko krowie i jego produkty, jaja kurze, czekoladÄ™, owoce cytrusowe, drobno pestkowe, ryby, sojÄ™, pszenicÄ™ oraz orzeszki ziemne. JeÅ›li chodzi o alergeny powietrzno pochodne, to należą do nich roztocza kurzu domowego, alergeny pyÅ‚ków roÅ›lin przenoszone przez wiatr na duże odlegÅ‚oÅ›ci, a także alergeny pochodzenia zwierzÄ™cego, znajdujÄ…ce siÄ™ m.in. w sierÅ›ci i naskórku zwierzÄ…t – przekonuje dr n. med. Danuta RosiÅ„ska Borkowska, specjalista w zakresie dermatologii.





Najważniejszymi i najbardziej uciążliwymi objawami atopowego zapalenia skóry są świąd i zmiany skórne, a przede wszystkim przewlekłość i nawrotowość tych objawów. Na skórze często pojawiają się silnie swędzące, rumieniowe grudki, które zlewają się w ogniska rumieniowo-naciekowe, liczne wydrapania, mogą pojawiać się także nadżerki, powierzchnie sączące. Ogniska dłużej trwające przybierają formę rumieniowo-złuszczającą. U niemowląt zmiany takie pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi, na tułowiu i kończynach, u dzieci małych na kolanach, podudziach, dłoniach, śródstopiach, ale także na tułowiu. U dzieci starszych, młodzieży i osób dorosłych AZS występuje przede wszystkim na zgięciowych powierzchniach kończyn (doły łokciowe i podkolanowe).

Danuta Rosińska Borkowska podpowiada, że dzieci z AZS są rozdrażnione, niespokojne, mają kłopoty z koncentracją, z nauką, utrudnione kontakty z rówieśnikami. Wpływa to niekorzystnie na relacje rodzice - dziecko, często prowadzi do depresji i innych problemów psychicznych, spowodowanych ciężkim przebiegiem choroby, poczuciem wstydu i zażenowania własnym wyglądem, nie wspominając o cierpieniach, jakie niosą swędzące, piekące i często krwawiące zmiany na skórze. Dlatego AZS obniża jakość życia chorych i ich całych rodzin.

NiewÄ…tpliwym przeÅ‚omem w leczeniu AZS staÅ‚o siÄ™ wprowadzenie wspomnianych inhibitorów kalcyneuryny. NajwiÄ™kszÄ… zaletÄ… tych preparatów jest brak dziaÅ‚aÅ„ ubocznych, które wystÄ™pujÄ… podczas stosowania innych substancji leczniczych. DziaÅ‚anie inhibitorów kalcyneuryny polega na hamowaniu aktywnoÅ›ci komórek, odpowiedzialnych za procesy zapalne w organizmie czÅ‚owieka. WykazujÄ… one wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci immunomodulujÄ…ce i wÅ‚aÅ›nie z tego powodu możliwe jest ich zastosowanie m.in. w różnych chorobach skóry. ZnajÄ…c patogenezÄ™ AZS, szczególnie w tej chorobie skóry znalazÅ‚y one  wskazania do stosowania. Pochodne kalcyneuryny sÄ… cenne zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu nawrotom AZS.

Te nowoczesne preparaty są dobrze tolerowane, wydłużają one czas remisji i zapobiegają nawrotom choroby. W naszym kraju niestety leczenie tymi preparatami wciąż nie jest refundowane przez NFZ i jest to ich jedyny minus w nowych możliwościach terapeutycznych AZS. Terapia prowadzona przy użyciu inhibitorów kalcyneuryny jest powszechnie refundowana w Unii Europejskiej.


W trzech czwartych przypadków objawy AZS ustępują w okresie dojrzewania. Należy jednak pamiętać, że mimo ustąpienia dokuczliwych dolegliwości, skóra pozostaje nadal sucha i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Brak odpowiedniej pielęgnacji może spowodować nawrót choroby.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku