Wiosna – ukochana pora roku Polaków. Wreszcie można zdjąć ciężkie ubranie, wybrać siÄ™ na spacer z rodzinÄ… w promieniach sÅ‚oÅ„ca czy pojeździć na rowerze. Niestety, nie wszyscy cieszÄ… siÄ™ wiosnÄ… – dla alergików ta pora roku jest poczÄ…tkiem kilkumiesiÄ™cznej walki z kichaniem, nieżytem nosa i Å‚zawiÄ…cymi oczami.

Pierwsza zakwita leszczyna, potem pylÄ… olchy, topole, jeszcze później trawy, a na koniec bylica, która wykaÅ„cza alergików fizycznie i psychicznie. Od marca do października wciąż coÅ› kwitnie, pyli i… uczula.  UnoszÄ…ce siÄ™ w powietrzu drobinki pyÅ‚ków wywoÅ‚ujÄ… alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych. Ze wzglÄ™du na swoje objawy alergia na pyÅ‚ki jest czÄ™sto mylona z przeziÄ™bieniem.

Przeziębienie czy alergia?

NajczÄ™stszymi objawami potocznie zwanego „kataru siennego” jest zatkany nos, wodnisty wyciek i uciążliwe kichniÄ™cia, które nastÄ™pujÄ… po sobie jak serie z karabinu maszynowego: od kilku do kilkunastu razy. CzÄ™sto może pojawić siÄ™ chrypienie spowodowane podrażnieniem gardÅ‚a oraz Å‚zawiÄ…ce, piekÄ…ce i zaczerwienione oczy. Alergicy skarżą siÄ™ także na ogólne uczucie zmÄ™czenia, kÅ‚opoty z koncentracjÄ…, a czasem nawet na zmiany skórne, takie jak zaczerwieniania czy wysypka.

Mówi siÄ™, że alergia jest dziedziczona, jednak niekoniecznie. Lekarze coraz częściej spotykajÄ… siÄ™ z wystÄ™powaniem uczuleniowych dolegliwoÅ›ci u osób dorosÅ‚ych, które nigdy wczeÅ›niej ich nie miaÅ‚y i nie majÄ… do alergii genetycznych skÅ‚onnoÅ›ci. Być może wina leży po stronie zwiÄ™kszajÄ…cego siÄ™ zanieczyszczenia Å›rodowiska i dużego uczestnictwa Å›rodków chemicznych w naszym życiu codziennym. Wykorzystywane w dużych iloÅ›ciach detergenty i Å›rodki kosmetyczne  powodujÄ…, że mieszkamy zbyt sterylnie, co jest niedobre, zwÅ‚aszcza dla dzieci, które przez to nie sÄ… przygotowane na kontakt z alergenami. Badania mówiÄ…, że blisko 20 procent Polaków zaczyna kichać, gdy nadchodzi wiosna. JeÅ›li zaliczasz siÄ™ do tej grupy, najlepiej udaj siÄ™ do lekarza rodzinnego, który skieruje CiÄ™ do alergologa. Rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa może on przeprowadzić w oparciu o wywiad, w którym szczególnÄ… uwagÄ™ zwraca na zbieżność wystÄ™powania objawów z porÄ… roku lub z ekspozycjÄ… na alergeny. NastÄ™pnie może wykonać testy skórne, które wskażą potencjalnego winowajcÄ™ –  alergen.

Dać radę pyłkom

NajskuteczniejszÄ… metodÄ… leczenia alergicznego nieżytu nosa jest unikanie kontaktu z alergenem – co w praktyce jest bardzo trudne. Najlepiej byÅ‚oby zamknąć siÄ™ w szczelnym pomieszczeniu na kilka miesiÄ™cy, ale Å‚atwiej jest ograniczyć wychodzenie z domu i wietrzenie pokoju, gdy stężenie pyÅ‚ków w powietrzu jest najwiÄ™ksze. Pomocne jest również otrzepywanie ubraÅ„ po przyjÅ›ciu do domu albo caÅ‚kowite przebieranie siÄ™. CzÄ™ste mycie wÅ‚osów, na których osiadajÄ… pyÅ‚ki albo wyjazd w góry, gdzie powyżej 1000 m n.p.m. stężenie alergenów jest niższe, również może zÅ‚agodzić objawy uczulenia. W okresie pylenia alergik nie powinien wybierać siÄ™ na spacery po Å‚Ä…kach i wyjeżdżać za miasto. Jednakże ciÄ…gÅ‚e unikanie natury i siedzenie w zamkniÄ™tym mieszkaniu może spowodować jeszcze gorsze objawy od uczuleniowego kichania. Rozdrażnienie i depresja wywoÅ‚ana brakiem sÅ‚oÅ„ca i ciÄ…gÅ‚ym unikaniem alergenów.

Chcąc korzystać z dobrodziejstw nauki możemy sięgnąć również po leki wydawane bez recepty, które w wygodny sposób mogą poprawić nasze samopoczucie, zmniejszając objawy alergii. Ważne, że sprawdzony lek, posiada wysoki poziom bezpieczeństwa, umożliwiając normalne funkcjonowanie w trakcie całego dnia. Leki takie jak np. Alertec, Zyrtec czy Claritine wystarczy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę i cieszyć się wiosną przez 24 godziny, bez konieczności sięgania po chusteczkę.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku