Chyba zgodnie możemy przyznać, że czkawka to dość prozaiczna dolegliwość, która może przytrafić się każdemu z nas. Kiedy jednak dopada często nie możemy sobie z nią poradzić. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy akurat w miejscu publicznym czy wykonujemy ważne czynności. Co wywołuje czkawkę? Jak jej uniknąć? A przede wszystkim jak się jej szybko i bezpowrotnie pozbyć? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Na poczÄ…tek maÅ‚a ciekawostka. Zapewne niewiele z nas, wie, że najdÅ‚użej trwajÄ…ca czkawka, która zostaÅ‚a zapisana w KsiÄ™dze Rekordów Guinnessa przydarzyÅ‚a siÄ™ Amerykaninowi Charlesowi Osborne'owi. W 1922 roku w wieku 18 lat nabawiÅ‚ siÄ™ on czkawki pod wpÅ‚ywem stresu podczas uboju Å›wini. Czkawka, poczÄ…tkowo wystÄ™pujÄ…ca 40 razy na minutÄ™, trwaÅ‚a u niego aż przez 68 lat! Później zwolniÅ‚a do 20 razy na minutÄ™. ZakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ dopiero w lutym 1990 na rok wczeÅ›niej przed  Å›mierciÄ… Charlesa. Pozytywny akcent tkwi przede wszystkim w tym, że dokuczliwa przypadÅ‚ość nie przeszkodziÅ‚a mu w zawarciu dwóch małżeÅ„stw i spÅ‚odzeniu oÅ›miorga dzieci

Co to jest czkawka i jak z nią walczyć?

CzkawkÄ… nazywamy rytmicznie powtarzajÄ…ce siÄ™ skurcze przepony poÅ‚Ä…czone z charakterystycznym odgÅ‚osem.  Ich przyczynÄ… jest podrażnienie zakoÅ„czeÅ„ nerwowych kontrolujÄ…cych przeponÄ™. Czkawka zwykle uaktywnia siÄ™ na skutek stresu, podrażnienia gardÅ‚a lub żoÅ‚Ä…dka oraz spożywania alkoholu PrzedÅ‚użajÄ…ca siÄ™ i nieustajÄ…ca czkawka może być również przyczynÄ… wielu chorób. Najczęściej jednak samoczynnie mija już po kilku minutach.

Do najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się czkawki należą: picie wody, wstrzymywanie oddechu, spożywanie cukru, zatkanie uszu, przestraszenie przez inną osobę, oddychanie do papierowej torebki. Warto zauważyć, że niestety nie u każdego są one skuteczne.

Czego unikać?

Aby nie dopuÅ›cić do wystÄ…pienia czkawki musimy zaobserwować, w jakich momentach ona najczęściej u nas wystÄ™puje. U wiÄ™kszoÅ›ci osób jest ona spowodowana przede wszystkim zbyt szybkim jedzeniem, podczas którego poÅ‚ykamy duże iloÅ›ci powietrza.  Atak czkawki może być wywoÅ‚any w wyniku przejedzenia. Kiedy jemy zbyt dużo nasz żoÅ‚Ä…dek ulega  rozciÄ…gniÄ™ciu i naciska na przeponÄ™, która reaguje gwaÅ‚townym skurczem. CzkawkÄ™ powoduje również popijanie posiÅ‚ków bardzo gorÄ…cym lub zimnym napojem - skrajne temperatury drażniÄ… nerwy przeponowe, które znajdujÄ… siÄ™ w okolicach przeÅ‚yku. Czasami czkawka bywa również wynikiem wypicia dużej iloÅ›ci alkoholu, ze wzglÄ™du na to, że napoje wyskokowe rozluźniajÄ… mięśnie i mogÄ… „rozregulować” pracÄ™ przepony.

Czkawka syndromem choroby?

Jeżeli dokucza nam bardzo czÄ™sto wystÄ™pujÄ…ca i przedÅ‚użajÄ…ca siÄ™ czkawka powinniÅ›my udać siÄ™ do lekarza. Ten po wykluczeniu stresu, który jest najczÄ™stszym syndromem tej dolegliwoÅ›ci zleci nam dokÅ‚adniejsze badania. PrzyczynÄ… wystÄ™pujÄ…cej czkawki  mogÄ… być  schorzenia oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwowego lub choroby powodujÄ…ce wzrost ciÅ›nienia Å›ródczaszkowego, np. przewlekÅ‚a niewydolność nerek czy cukrzyca. Czkawka może być również wynikiem zapalenia otrzewnej, niedrożnoÅ›ci jelit, zapalenia wÄ…troby. PrzeÅ›laduje też osoby z guzami mózgu, które drażniÄ… nerw bÅ‚Ä™dny przebiegajÄ…cy przez szyjÄ™ do klatki piersiowej i przepony.

Jeżeli lekarz nie znajdzie żadnej przyczyny, która mogłaby tłumaczyć występowanie czkawki. W takich wypadkach najczęściej stosowane są leki uspokajające i rozkurczowe. W skrajnych sytuacjach można wykonać się zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu nerwu przeponowego.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku