OtyÅ‚ość jest nie tylko problemem estetycznym. Bardzo czÄ™sto osoby z nadwagÄ… zaczynajÄ… z niÄ… walczyć w rezultacie rozwijajÄ…cych siÄ™ na jej tle chorób. Dla niezdecydowanych – podajemy kilka powodów, dla których warto ograniczać rosnÄ…cÄ… masÄ™ tkanki tÅ‚uszczowej.

W krajach wysoko rozwiniętych otyłość staje się problemem społecznym. W przyszłości może stać się zagrożeniem cywilizacyjnym i przybrać rozmiary epidemii. Warto więc przypomnieć, jakie skutki dla naszego zdrowia niesie nadwaga. Chociaż tego nie widzimy, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej odkłada się także w narządach wewnętrznych, co może być przyczyną zakłócenia ich funkcjonowania. Otłuszczenie organów wewnętrznych może powodować liczne choroby i dolegliwości, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Ciężar na sercu

Najbardziej oczywistym skutkiem otyÅ‚oÅ›ci sÄ… choroby ukÅ‚adu krwionoÅ›nego. ZwiÄ™kszenie masy ciaÅ‚a o 20 proc. powoduje oÅ›miokrotny wzrost czÄ™stoÅ›ci wystÄ™powania nadciÅ›nienia oraz miażdżycy i innych chorób ukÅ‚adu krążenia. U osób otyÅ‚ych dwukrotnie wzrasta też ryzyko powstawania zakrzepów, a w rezultacie udaru mózgu i zawałów. Jest to spowodowane zwiÄ™kszonÄ… krzepliwoÅ›ciÄ… krwi. WÅ›ród ludzi z nadwagÄ… roÅ›nie także liczba przypadków niewydolnoÅ›ci serca oraz choroby niedokrwiennej. Ponadto, nadwaga znacznie utrudnia przebieg rehabilitacji po zawale. Wraz z rosnÄ…cÄ… masÄ… ciaÅ‚a, podnosi siÄ™ także ciÅ›nienie tÄ™tnicze. OtyÅ‚ość może też prowadzić do cukrzycy typu 2. WedÅ‚ug szacunków nawet 90 proc. osób chorych na cukrzycÄ™ to osoby otyÅ‚e. Podstawowym sposobem zadbania o serce jest zwiÄ™kszenie dawki ruchu. Należy też ograniczyć spożycie soli w diecie oraz zwiÄ™kszyć dziennÄ… dawkÄ™ bÅ‚onnika pokarmowego. Powoduje on ograniczenie wchÅ‚aniania tÅ‚uszczów oraz cholesterolu, co pomaga w zapobieganiu chorobom serca. - BÅ‚onnik pokarmowy odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeÅ„, w tym chorób ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego. Rozpuszczalne w wodzie frakcje bÅ‚onnika pokarmowego, np. β-glukany, pochodzÄ…ce z nasion owsa i jÄ™czmienia, majÄ… zdolność obniżania glikemii i insulinemii poposiÅ‚kowej oraz stężenia cholesterolu we krwi – mówi Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki WydziaÅ‚u Nauk o Å»ywieniu CzÅ‚owieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie. - Produkty bogate w bÅ‚onnik pokarmowy zaleca siÄ™ miÄ™dzy innymi pacjentom z otyÅ‚oÅ›ciÄ…, cukrzycÄ… typu 2, nadciÅ›nieniem tÄ™tniczym oraz hipercholesterolemiÄ… - dodaje.



     

Oddychanie bez dodatkowych obciążeń

Z powodu otyÅ‚oÅ›ci cierpi także ukÅ‚ad oddechowy. Powoduje ona mniejszÄ… pojemność pÅ‚uc i szybsze mÄ™czenie siÄ™ organizmu. U osób z nadwagÄ… wdech jest utrudniony i wymaga wiÄ™kszego wysiÅ‚ku, co jest wynikiem otÅ‚uszczenia Å›cian klatki piersiowej. OtyÅ‚ość brzuszna może powodować także ucisk na wÄ…trobÄ™, poprzez wypychanie jej ku górze, co dodatkowo zmniejsza przestrzeÅ„ oddechowÄ…. Nadwaga powoduje także problemy z oddychaniem w czasie snu. Osób otyÅ‚ych czÄ™sto dotyczy problem bezdechu Å›ródsennego i chrapania. Wynika to z faktu, że nagromadzenie tkanki tÅ‚uszczowej w okolicach górnych dróg oddechowych, wpÅ‚ywa na ich zwężenie i utrudnia przepÅ‚yw powietrza w trakcie snu. Taki stan rzeczy może wywoÅ‚ywać chrapanie oraz powstawanie bezdechów Å›ródsennych. Podstawowym sposobem pokonania tego rodzaju trudnoÅ›ci z oddychaniem jest zrzucenie wagi. – DziÄ™ki rozwiÄ…zaniom nowoczesnej medycyny możemy pomóc osobom cierpiÄ…cym na zaburzenia oddychania w trakcie snu. Metoda koblacji pozwala na usuniÄ™cie przyczyny chrapania w ciÄ…gu jednodniowego zabiegu, w sposób bezkrwawy –  mówi dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel, otolaryngolog, z DolnoÅ›lÄ…skiego Centrum Laryngologii Medicus, które zajmuje siÄ™ leczeniem chrapania. - Niestety zabieg ten jest znacznie mniej skuteczny w przypadku osób posiadajÄ…cych BMI (Body Mass Index) powyżej 40 i w takich przypadkach zalecane jest najpierw zrzucenie zbÄ™dnych kilogramów - dodaje. OtyÅ‚ość może wiÄ™c uniemożliwiać, bÄ…dź utrudniać przeprowadzenie niektórych zabiegów medycznych.

Gdy cały organizm cierpi

Warto też pamiÄ™tać, że oprócz wymienionych powikÅ‚aÅ„, otyÅ‚ość powoduje także zaburzenia w funkcjonowaniu ukÅ‚adu moczowego, pokarmowego, kostnego, a nawet rozrodczego. ZwiÄ™ksza także ryzyko wystÄ…pienia chorób pÄ™cherzyka żółciowego i może prowadzić do powstania kamicy nerkowej. NiewÅ‚aÅ›ciwe żywienie i brak ruchu mogÄ… prowadzić do zaparć i hemoroidów. UkÅ‚ad kostny, który dźwiga zbÄ™dne kilogramy, ulega nadwyrężeniu, co może prowadzić do rozwijania siÄ™ choroby zwyrodnieniowej stawów. Nadmierne obciążenie ma negatywny wpÅ‚yw także na krÄ™gosÅ‚up – może prowadzić do jego skrzywienia oraz Å›cierania krÄ™gów, a nawet dyskopatii u dorosÅ‚ych. Osoby otyÅ‚e częściej cierpiÄ… też na pÅ‚askostopie. Nadwaga ma wpÅ‚yw również na ukÅ‚ad rozrodczy. U kobiet może ona zwiÄ™kszać ryzyko wystÄ…pienia nowotworu trzonu macicy oraz sutka, zaÅ› u mężczyzn – nowotworu prostaty. W okresie ciąży nadwaga zwiÄ™ksza ponadto możliwość wystÄ…pienia nadciÅ›nienia, cukrzycy ciężarnych, czy infekcji dróg moczowych.

Zanim dojdzie do tak poważnych konsekwencji, warto pomyśleć o profilaktyce i przede wszystkim zrzucić nadwagę. Najprostszą sposobem, aby tego dokonać jest zadbanie o to, by bilans energetyczny był ujemny. Dzienny wydatek energetyczny organizmu powinien więc być większy od wartości kalorycznej spożywanych posiłków. Ta prosta zasada może pomóc nam utrzymać prawidłową wagę i uniknąć wielu poważnych chorób.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku