Czosnek to zarazem gatunek warzywa, przyprawa do potraw, a także roślina lecznicza o bogatych właściwościach. Pochodzi z Azji, skąd rozprzestrzeniony został jako roślina uprawna do Europy i północnej Afryki, z czasem trafił na inne kontynenty.

Historia czosnku siÄ™ga ok. 5 tysiÄ™cy lat wstecz. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Już wtedy dowiedziono, jakie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci posiada. Z ok. 450 roku p.n.e. pochodzi indyjska "pieśń o czosnku", w której opiewany jest on jako Å›rodek przedÅ‚użajÄ…cy ludzkie życie o setki lat.  Rzymianie wierzyli natomiast, że roÅ›lina ta zwiÄ™ksza sprawność bojowÄ… żoÅ‚nierzy. WpÅ‚yw czosnku na sprawność bojowÄ… zaobserwowaÅ‚y i zmierzyÅ‚y wojska amerykaÅ„skie (wyliczono wzrost sprawnoÅ›ci o 11%) podczas wojny koreaÅ„skiej. Hipokrates i Galen polecali go jako lekarstwo w schorzeniach ukÅ‚adu pokarmowego, oddechowego, jako Å›rodek moczopÄ™dny i antytoksyczny. Pliniusz Starszy skatalogowaÅ‚ 61 leków czosnkowych. Zarówno Rzymianie jak i Grecy uprawiali czosnek w specjalnych ogrodach czosnkowych. Starożytni Grecy i SÅ‚owianie uważali, że czosnek chroni przed ukÄ…szeniami żmij i ich skutkami.

W Polsce czosnek był uniwersalnym lekiem i pokarmem warstw ubogich. W medycynie polskiej wsi czosnek był stosowany głównie przy chorobach układu oddechowego (podawany często z mlekiem, niekiedy z miodem), ale także przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego (szczególnie przy robaczycy), przy chorobach zakaźnych (np. żółtaczka, tyfus), przy bólach zębów i dziąseł, a nawet przy chorobach serca i naczyń, bólach głowy, reumatyzmie itd.

Dr hab.Wanda Karwowska z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa,Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW podpowiada, że czosnek w swoim składzie chemicznym zawiera lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, takie jak alliina i skordynina A i B. Rozpadowi enzymatycznemu alliiny do allicyny, jaki następuje po przekrojeniu lub rozgnieceniu czosnku, zawdzięcza on swój intensywny i charakterystyczny zapach. Ponadto czosnek zawiera flawonoidy, flawony i witaminy z grupy B, związki śluzowe i sole mineralne, a wśród nich związki selenu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz niewielkie ilości uranu. Liście czosnku zawierają prowitaminę A, witaminy B1, PP i C.

DziÄ™ki tym wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciom dziaÅ‚a jako silny przeciwutleniacz chroniÄ…c organizm przed dziaÅ‚aniem wolnych rodników. Wykazuje także dziaÅ‚anie naturalnego antybiotyku niszczÄ…cego bakterie chorobotwórcze w ukÅ‚adzie pokarmowym i oddechowym. Wspomaga metabolizm tÅ‚uszczów, obniżajÄ…c  poziom cholesterolu we krwi. Obecność zawartych w nim  zwiÄ…zków siarki mobilizuje krwinki biaÅ‚e do obrony organizmu przed czynnikami zakaźnymi. Spożywanie Å›wieżego czosnku skutecznie obniża stężenie cukru we krwi. Podwyższa proporcje ,,dobrego" cholesterolu HDL w stosunku do ,,zÅ‚ego" LDL, obniża poziom trójglicerydów, ochraniajÄ…c  tÄ™tnice i serce. Ma dziaÅ‚anie żółciotwórcze, żółciopÄ™dne, rozkurczowe, przeciwpasożytnicze, przeciwmiażdżycowe, regulujÄ…ce trawienie obniżajÄ…ce ciÅ›nienie krwi, immunoochronne oraz w okreÅ›lonym zakresie antynowotworowe. Może być wykorzystany w leczeniu przewlekÅ‚ych nieżytów żoÅ‚Ä…dka z niedokwaÅ›noÅ›ciÄ… soku żoÅ‚Ä…dkowego oraz w stanach upoÅ›ledzonego wytwarzania żółci. Czosnek niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, a stosowany do lewatyw może być używany do walki z owsikami u dzieci, dezynfekuje także drogi moczowe i niszczy bakterie oporne na antybiotyki. ZwiÄ…zki czynne czosnku znoszÄ… bóle gÅ‚owy i uÅ‚atwiajÄ… zasypianie. Stosowany zewnÄ™trznie może być pomocny w leczeniu trudno gojÄ…cych siÄ™ ran, ropni, czyraków.



Dowiedziono, że czosnek neutralizuje wprowadzony jad przez osę, pszczoły, komary, meszki, kleszcze, mrówki, a nawet skorpiony i żmije - jest tylko jeden warunek, trzeba natychmiast na ukąszone miejsce przyłożyć miazgę z czosnku. Niedawne badania wykryły, że ekstrakty z czosnku skutecznie działają przeciwko bakteriom Salmonelli i Helicobacter pylori.

Czosnek jest stosowany w różnych postaciach, jako Å›wieży,  suszony, sproszkowany lub w postaci kapsuÅ‚ek. Trzeba jednak pamiÄ™tać o tym, że najbardziej aktywny jest Å›wieży rozdrobniony. Poddany obróbce termicznej traci swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci bakteriobójcze. Najlepiej profilaktycznie spożywać jeden zÄ…bek czosnku dziennie, zagryzajÄ…c go natkÄ… pietruszki, która neutralizuje nieprzyjemny zapach i smak. Åšwieże zÄ…bki czosnku Å›ciera siÄ™, kroi lub miażdży, spożywa z dodatkiem mleka, miodu lub cytryny.

W kuchni czosnek stosowany jest do przyprawiania dań mięsnych, do sosów i majonezów, zup ziołowych, sałat i potraw z ziemniaków. Harmonizuje z mocnymi ziołami i innymi przyprawami do słonych potraw. Można go gotować, nie należy jednak wrzucać do gorącego tłuszczu. Stosuje się świeże ząbki, marynowane i suszone (sproszkowane), sól i oliwę aromatyczną oraz ekstrakt. Ząbki przed użyciem zwykle obiera się z łuskowatych liści zewnętrznych. Można też po odcięciu piętki piec ząbki okryte łuskami i po upieczeniu wyciskać miąższ.

Czosnek jest charakterystycznym elementem wielu potraw kuchni basenu Morza Åšródziemnego i  kuchni tajskiej, indyjskiej oraz koreaÅ„skiej. W krajach wschodniej Azji dodawany jest czÄ™sto do potraw smażonych i pieczonych, zÅ‚ożonych poza tym z miÄ™sa, warzyw i jaj. W kuchni chiÅ„skiej mÅ‚ode zÄ…bki czosnku marynuje siÄ™ w mieszaninie cukru, soli i przypraw. Sporadycznie czosnek stosowany jest w kuchni japoÅ„skiej.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku