Każda kobieta, kiedy wkracza w dorosłość, jest w stanie zauważyć jak szybko zmienia się jej ciało. Dzisiejsze nastolatki coraz szybciej zaczynają o siebie dbać. Coraz młodsze dziewczęta sięgają po kosmetyki do pielęgnacji ciała i uczą się robić makijaż. Musimy jednak nauczyć się dbać również o swoje intymne części ciała, bo troska o gładką cerę i szczupłą sylwetkę to nie wszystko. Wszystkie zdajemy sobie z tego sprawę, że piękna kobieta to zdrowa kobieta, dlatego tak ważna jest wiedza i profilaktyka zdrowia, również intymnego.

W organizmie każdej nastolatki, wkraczajÄ…cej w okres dojrzewania, zachodzi wiele zmian hormonalnych. Dla każdej znas dużym przeÅ‚omem staje siÄ™ pierwsza miesiÄ…czka bÄ™dÄ…ca potwierdzeniem dojrzaÅ‚oÅ›ci. Jednak wejÅ›cie w dorosÅ‚ość wiąże siÄ™ również z nowymi sytuacjami, które czÄ™sto uchodzÄ… za tabu. Już w okresie dojrzewania ogromnym problemem mogÄ… stać siÄ™ infekcje pochwy, o których mÅ‚ode dziewczÄ™ta czÄ™sto wstydzÄ… siÄ™ mówić swoim mamom.  Niewiele dziewczÄ…t wie jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać, a stosowanie domowych sposobów przynosi czÄ™sto wiÄ™cej szkody niż pożytku. DbaÅ‚ość o zdrowie intymne to nie tylko codzienna higiena i regularne wizyty u lekarza...

Pierwsza wizyta u ginekologa

Nie ma tak naprawdÄ™ okreÅ›lonego z góry wieku, w którym  powinno siÄ™ pierwszy raz udać do lekarza ginekologa na kontrolne badanie. Nie należy jednak takiej wizyty odkÅ‚adać w nieskoÅ„czoność. Warto spotkać siÄ™ z lekarzem przed rozpoczÄ™ciem współżycia seksualnego lub w momencie rozpoczÄ™cia pierwszej miesiÄ…czki. JeÅ›li sama myÅ›l o wizycie u ginekologa bardzo ciÄ™ krÄ™puje pamiÄ™taj, że lekarz jest specjalistÄ…, który pomoże ci wÅ‚aÅ›ciwie zadbać o twoje zdrowie intymne. Podczas swojej praktyki codziennie spotyka siÄ™ z mÅ‚odymi dziewczynami, które przychodzÄ… do niego pierwszy raz, dlatego nie krÄ™puj siÄ™ zadawać mu pytaÅ„ i prosić o wyjaÅ›nienie spraw dla ciebie ważnych. Masz prawo czegoÅ› nie wiedzieć, a wizyta u ginekologa to Å›wietna okazja, by poznać odpowiedzi na nurtujÄ…ce ciÄ™ pytania. MÅ‚ode kobiety czÄ™sto obawiajÄ… siÄ™ badania ginekologicznego. NiesÅ‚usznie, może rzeczywiÅ›cie nie jest ono przyjemne, ale na pewno nie boli.  Jeżeli czujesz, że byÅ‚abyÅ› skrÄ™powana wybierajÄ…c siÄ™ do lekarza, który jest mężczyznÄ…, możesz podpytać koleżanki lub mamÄ™, czy majÄ… swojego zaufanego ginekologa, najlepiej kobietÄ™. Być może wtedy bÄ™dzie Ci Å‚atwiej. Aby dokÅ‚adnie obejrzeć narzÄ…dy pÅ‚ciowe ginekolog używa wziernika, który pozwala na sprawdzenie stanu pochwy. DziÄ™ki tej metodzie najÅ‚atwiej wykryć infekcjÄ™ i niepokojÄ…ce zmiany na powierzchni nabÅ‚onka.

Sekrety okolic intymnych


W pochwie zdrowej kobiety wystÄ™puje ok. 100 gatunków mikroorganizmów ( bakterie tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze sÄ… paÅ‚eczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzajÄ… kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH Å›rodowiska pochwy. StanowiÄ… one naturalnÄ… substancjÄ™ „antybakteryjnÄ…”, która nie pozwala namnażać siÄ™ nadmiernie innym bakteriom, mogÄ…cym zaszkodzić naszemu zdrowiu. JeÅ›li zniszczeniu ulegnie kwaÅ›na bariera pochwy, może dojść do zapalenia dróg rodnych. Jeżeli dodatkowo obserwujemy u siebie zmieniony kolor upÅ‚awów, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Infekcja jest wynikiem zaburzenia równowagi bakteryjnej w Å›rodowisku pochwy. Nie bierze siÄ™ od czÄ™stego współżycia, ale nieleczona może przekazać patogenne mikroorganizmy partnerowi i doprowadzić go do przykrych powikÅ‚aÅ„: zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczoÅ‚u krokowego, zapalenia najÄ…drza oraz do niepÅ‚odnoÅ›ci. Jak dotychczas najskuteczniejszÄ… metodÄ… rozpoznania zakażenia sÄ… posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w wiÄ™kszoÅ›ci gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, co może zwiÄ™kszać ryzyko zakażenia.




Jest kilka czynników, które wpływają na ekosystem pochwy i mogą go zaburzyć. A dzieje się tak kiedy:

-używasz środków antykoncepcyjnych
-często zmieniasz partnerów seksualnych
-współżyjesz bez prezerwatywy
-często chodzisz na basen i korzystasz z publicznych toalet
-brałaś lub bierzesz antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze
-jesteÅ› diabetyczkÄ…
-właśnie miesiączkujesz
-używasz w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną w postaci Lactobacillus

Jak możesz o siebie zadbać

W przypadku pojawienia siÄ™ infekcji, nie zwlekaj z wizytÄ… u ginekologa! Tylko on może zdecydować, jaki jest rodzaj zakażenia. Nie ufaj „babcinym” metodom typu irygacje i podmywanie siÄ™ różnymi specyfikami: nagietkiem, kwaskiem cytrynowym, octem, jogurtem czy też kefirem, choćby stosowaÅ‚a je najlepsza koleżanka, a tym bardziej nie aplikuj sobie nic dopochwowo! Nie ryzykuj podrażnienia bÅ‚ony Å›luzowej i rozwoju infekcji. NajlepszÄ… metodÄ… dbania o zdrowie intymne jest wÅ‚Ä…czenie do codziennej diety dobroczynnych, specjalnie wyselekcjonowanych paÅ‚eczek kwasu mlekowego Lactobacillus. Znajdziesz je  doustnych probiotykach ginekologicznych, np. LaciBios femina, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Probiotyki zawierajÄ… w sobie dwa unikalne, starannie wyselekcjonowane, prawidÅ‚owo oznaczone szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lacidobacillus rhamnosus GR-1 oraz Lactobacillus reuteri RC-14. Szczepy te zostaÅ‚y specjalnie wyizolowane z pochwy zdrowych kobiet i zdeponowane w specjalistycznym banku szczepów. W jednej kapsuÅ‚ce probiotyku jest 5 miliardów niemodyfikowanych genetycznie probiotycznych bakterii  Lactobacillus. 

Wszyscy lekarze są zgodni, że najlepszą formą dbania o zdrowie jest profilaktyka. Umiejętna dbałość o zdrowie intymne zapewni komfort oraz ochroni przed przykrymi dolegliwościami.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku