Nasz główny wypoczynek ma miejsce z reguły podczas snu. W ciągu dnia nie mamy za wiele czasu, by zafundować sobie odpowiednią dawkę relaksu. Zadbajmy w takim razie o to, by nasz sen był zdrowy i głęboki, by był gwarancją energii i dobrego humoru.

Słówko o potrzebie snu

Sen to dość skomplikowany proces lub inaczej mówiÄ…c mechanizm, sÅ‚użący organizmowi, w powszechnej opinii, przede wszystkim do odpoczynku. Naukowcy dowodzÄ… jednak, że nasz intuicyjny odbiór roli snu jest bÅ‚Ä™dny. TwierdzÄ…, że sen sÅ‚uży przede wszystkim do regeneracji mózgu. O jakoÅ›ci przeżywania snu oraz poziomie regeneracji, jakÄ… gwarantuje Å›wiadczy przede wszystkim sposób, w jaki siÄ™ do niego przygotowujemy. Znaczenie odgrywa zwÅ‚aszcza miejsce, w jakim odpoczywamy. Niektórzy odczuwajÄ… ogromny dyskomfort, Å›piÄ…c w nieznanym sobie pokoju, nietypowym otoczeniu. Istotne znaczenie ma wpÅ‚yw również takich czynników, jak poÅ‚ożenie łóżka, wielkość pomieszczenia, w jakim zasypiamy, cechy łóżka – takie, jak jego twardość, wysokość, szerokość oraz również typ używanego przeÅ›cieradÅ‚a, czy poÅ›cieli. Dużą rolÄ™ odgrywajÄ… ponadto otaczajÄ…ce nas kolory oraz rodzaj materiałów.

By smacznie spać... nie można się objadać. W nocy organizm przestawia się na tryb relaksu i kumulowania sił na następny dzień. Zwalnia metabolizm, w związku z czym na kilka godzin przed spaniem powinniśmy ograniczyć się do lekkiej przekąski. Pomoże zaspokoić głód, nie obciążając zanadto żołądka. Kolejną istotną sprawą jest dokładne wywietrzenie pokoju. Niezależnie od pogody warto uchylić okno na mniej więcej 15 minut przed położeniem się do łóżka. Jeżeli jesteśmy alergikami, wyjątkiem będzie pora intensywnego pylenia.

Na jakość snu ma wpÅ‚yw również czas, kiedy kÅ‚adziemy siÄ™ spać. Najważniejsze jest, by idÄ…c do sypialni, czuć siÄ™ zmÄ™czonym. Zmuszanie siÄ™ do zaÅ›niÄ™cia o okreÅ›lonej godzinie, mimo wrażenia wypoczÄ™cia nie jest najlepszym rozwiÄ…zaniem. Możemy mieć niemal pewność, że sen taki skoÅ„czy siÄ™ za szybko i zamiast wypoczynku zyskamy nowe wspomnienie o trudnej nocy. SpecjaliÅ›ci radzÄ…, że jeÅ›li przez pół godziny nie możemy zasnąć, należy wstać i zająć siÄ™ jakÄ…Å› czynnoÅ›ciÄ…. Najlepiej jeÅ›li bÄ™dzie ona maÅ‚o obciążajÄ…ca nasz organizm – nie zaleca siÄ™ w takich momentach ćwiczyć, ani sprzÄ…tać, ale raczej czytać książkÄ™, czy wÅ‚Ä…czyć telewizjÄ™. Gdy bÄ™dziemy gotowi do snu, organizm da nam o tym znać. Należy przede wszystkim sÅ‚uchać swojego zegara biologicznego, czyli wsÅ‚uchać siÄ™ w swój organizm i postÄ™pować zgodnie z jego wskazówkami. Nie ma również sztywnych ram, ile powinien trwać wypoczynek. PowinniÅ›my spać po prostu tyle, ile tego potrzebujemy. Zdrowy sen zaczyna siÄ™ od naturalnego zaÅ›niÄ™cia (a nie zapadniÄ™cia w sen wymuszonego lekami) oraz naturalnego wybudzenia (niewywoÅ‚anego ze Å›wiata zewnÄ™trznego). Za typowy czas snu uważa siÄ™ sen trwajÄ…cy 6-8 godzin. Jednak niektórzy sÄ… w stanie dobrze funkcjonować przez wiele tygodni, Å›piÄ…c jedynie 4 godziny na dobÄ™. SÄ… też tacy, którzy potrzebujÄ… nawet 10 godzin snu. Okazuje siÄ™ również, że wraz z wiekiem zmienia siÄ™ nasze zapotrzebowanie na sen. Wartość ta nie jest staÅ‚Ä….

Sen pozwala uaktywnić nasz mózg, zresetować wszystkie nagromadzone informacje, a następnie poukładać je w odpowiedni sposób. Wyłączenie myślenia umożliwia po prostu nastawienie na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Sen, według naukowców, jest niezbędnym elementem pozwalającym zachować dobre zdrowie. Znając swoje potrzeby odnośnie czasu snu, mając świadomość, kiedy naprawdę czujemy się senni, warto zaplanować pracę intelektualną, biorąc pod uwagę wszystkie znane nam właściwości naszego mózgu.

To, czy organizm w pełni wykorzysta czas nocnej regeneracji, zależy też w dużej mierze od dobrze dopasowanego materaca. Idealnie, jeśli jest nie tylko odpowiednio wyprofilowany, ale również antyalergiczny i dostosowany do zmieniającej się pogody.





Jeśli w codziennym życiu przykładamy dużą uwagę do jakości używanych przedmiotów oraz do ich stylowych walorów, warto wziąć pod uwagę również te kwestie podczas aranżacji własnej sypialni. Niezawodnym i najprostszym sposobem na wprowadzenie elegancji jest wymiana pościeli na komplet satynowy, w oryginalnej tonacji i w niepowtarzalnej stylistyce. Jakość naszego snu poprawi się, jeśli będziemy wypoczywać w otoczeniu wysokiej jakości materiałów o delikatnym wykończeniu. Znaczenie ma również wielkość oraz ilość poduszek. Najzdrowsze dla kręgosłupa jest spanie płasko, z profilowaną poduszką. Dbając o odpowiednią pozycję podczas snu, zapewniamy szczególną ochronę naszemu całemu ciału i zmniejszamy do minimum ryzyko obudzenia się z bólami mięśni. Szczególnie lubiana jest pościel satynowa, która w idealny sposób dopasowuje się do ludzkiego ciała, dając upragnione ciepło i wygodę. Kolor pościeli warto dobrać w precyzyjny i świadomy sposób, biorąc pod uwagę nasz gust oraz rodzaj oddziaływania, jakie chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że każdy kolor wyróżnia się swoim indywidualnym psychologicznym przekazem.

Jak zatem urządzić optymalną sypialnię?


Sypialnia to integralna część mieszkania nawiÄ…zujÄ…ca stylem do caÅ‚oÅ›ci. A przecież zwolenników nowoczesnego designu jest wielu – czy ich strefa nocnego relaksu musi być sterylna i maÅ‚o przytulna? Różnorodność propozycji rynkowych udowadnia, że nowoczesny styl ma wiele „twarzy”, a sypialnia urzÄ…dzona nowoczeÅ›nie nie musi przypominać laboratorium.  JeÅ›li metraż naszej sypialni jest nieduży dobrym wyborem bÄ™dÄ… meble o prostych liniach w jasnym kolorze. Geometryczne formy i delikatne barwy mebli sprawdzÄ… siÄ™ zarówno w  maÅ‚ych przestrzeniach, jak i wiÄ™kszych sypialniach. Równie istotne sÄ… cechy użytkowe - komfort  łóżka z wygodnym zagłówkiem pokrytym miÄ™kkim obiciem. CiepÅ‚e, stonowane odcienie wybarwieÅ„ mebli  możemy ożywić akcentem kolorystycznym w postaci wzorzystych dodatków lub bardziej intensywnego koloru jednej ze Å›cian. Wystarczy jeden mocny element, aby ożywić wnÄ™trze     i nadać mu bardziej wyrazistego charakteru. PamiÄ™tajmy jednak aby dobrze siÄ™ wyspać potrzebujemy „spokoju” również estetycznego – nie każda propozycja sprawdzi siÄ™ w strefie wydzielonej dla nocnego odpoczynku.Jeżeli nie musimy korzystać ze sztuczek aranżacyjnych by optycznie powiÄ™kszyć sypialniÄ™ – możemy pokusić siÄ™ o stworzenie przytulnej oazy spokoju aranżujÄ…c przestrzeÅ„ sypialni meblami w ciemnym odcieniu. Proste formy bryÅ‚  „ozdobionych”   jedynie   uchwytami w postaci delikatnych, aluminiowych listew odnajdÄ… swoje miejsce zarówno w bardziej ascetycznym otoczeniu, jak i w urokliwej, kobiecej sypialni.  PrzytulnoÅ›ci dodadzÄ… wnÄ™trzu odpowiednio dobrane dodatki z naturalnych materiałów, takich  jak skóra, baweÅ‚na czy satyna. A dziÄ™ki przeÅ‚amaniu pastelowych odcieni Å›cian i dodatków intensywnÄ… czerwieniÄ…, zieleniÄ… czy amarantem uzyskamy wystrój oryginalny, nie tracÄ…c na jego przytulnoÅ›ci.










































Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku