Nikt z nas chyba nie lubi kataru. Najbardziej zwykle przeszkadza nam uczucie zatkanego nosa, co wiąże się od razu z brakiem smaku, węchu i bólem głowy. Odpowiedzialne te dolegliwości są przede wszystkim wirusy, które przenosimy między sobą drogą kropelkową. Inną przyczyną mogą być także alergie sezonowe.
W porze zimowej bardzo czÄ™sto stykamy siÄ™ z osobami przeziÄ™bionymi i kichajÄ…cymi. W przypadku, gdy nasza odporność jest na niskim poziomie, infekcja bardzo szybko atakuje i nas. Bardzo czÄ™sto objawia siÄ™ ona katarem, czego skutkiem tego jest: zaczerwienienie, obrzÄ™k, bolesność nosa, blokada jego drożnoÅ›ci i zwiÄ™kszona produkcja wydzieliny. Do tego dochodzi brak powonienia i znieksztaÅ‚cony nieprawidÅ‚owym przepÅ‚ywem powietrza gÅ‚os. Katar zwykle mÄ™czy nas przez kilka dnia. Warto wiÄ™c spróbować zrobić coÅ›, by sobie ulżyć. Najlepsze sÄ… oczywiÅ›cie domowe sposoby naszych babć… a przecież mamy już XXI wiek!

Jedna z metod „medycyny ludowej” mówi, że: „na katar najlepsza jest gorÄ…ca kÄ…piel z dodatkiem aromatycznych olejków np. eukaliptusowego, który pomoże udrożnić narzÄ…d powonienia”. Potem ciepÅ‚e skarpety, pod koÅ‚drÄ™ i spać – może uda siÄ™ przespać caÅ‚e sześć godzin bez siÄ™gania po chusteczkÄ™. Jednak w dzieÅ„ – katar wróci, wtedy rozgrzać siÄ™ pomoże herbatka z miodem, cytrynÄ… i dodatkiem imbiru czy goździków. Inhalacje i ciepÅ‚e okÅ‚ady na skronie też przyniosÄ… chwilowÄ… ulgÄ™ – do czasu, aż okÅ‚ad na czole nie ostygnie. Można też wÄ…chać chrzan, który ma udrożnić nos lub powiesić na grzejniku nawilżacz powietrza z wodÄ… i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Wszystkie babcine sposoby z pewnoÅ›ciÄ… nie zaszkodzÄ…, jednak przed ważnym wyjÅ›ciem czy wyjazdem, warto siÄ™gnąć po nowoczesne i skuteczne Å›rodki farmakologiczne. Jak jednak wybrać lek najbardziej odpowiedni dla nas i naszego nosa?

Tutaj decydujÄ… przyzwyczajenia, rady przyjaciół i rekomendacje lekarza. Jednak to w aptece podejmujemy ostatecznÄ… decyzjÄ™ – 32 proc. z nas zdaje siÄ™ na opiniÄ™ farmaceuty i wybiera leki, które przede wszystkim sÄ… Å‚atwe i przyjazne w stosowaniu np. aerozole. Te dostÄ™pne w aptece bez recepty jak np. Afrin, przynoszÄ… ulgÄ™ udrażniajÄ…c nos w 5-10 minut po zastosowaniu. Zmniejszenie blokady nosa pozwoli nam wyspać siÄ™ w nocy i uÅ‚atwi pracÄ™ w dzieÅ„. Zatoki przynosowe sÄ… lepiej wentylowane i uÅ‚atwiony jest odpÅ‚yw zalegajÄ…cej w nich wydzieliny.

Nie zapomnijmy także o urodzie podczas infekcji nosa. Powonienie jest ważnym zmysłem, dzięki niemu pełniej odczuwamy smaki potraw, ale mimo pełnienia ważnych funkcji w organizmie człowieka nos jest również główną ozdobą na twarzy. Może być rzymski, grecki czy gołębi lub zadarty, ale kiedy pojawia się wydzielina i zużywamy setki chusteczek każdy staje się czerwony. Zaczerwienione skrzydełka nosa warto posmarować kremem o kojącym działaniu, a na spierzchnięte usta natłuścić np. nałożyć bezbarwna pomadkę. Po tygodniu infekcja minie i nie zauważymy nawet jej skutków. Jeśli jednak objawy nasilą się po pięciu dniach lub nie ustąpią po dziesięciu dniach, należy wybrać się do lekarza. Tymczasem pamiętajmy, że są skuteczniejsze i mniej absorbujące naszą uwagę i czas sposoby na zatkany nos niż tradycyjne sposoby podawane z pokolenia na pokolenie.








Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku