Rak jelita grubego to w Polsce choroba, która wciąż zbiera swoje żniwo. Każdego roku w naszym kraju na to schorzenie umiera ponad 8 tysięcy osób, a około 13 tysięcy zapada na tę chorobę. Z myślą o polskich pacjentach powstała wystawa "Ocal chore miasto", przygotowana przez Stowarzyszenie. Ma ona na celu edukację społeczeństwa na temat raka jelita grubego, propagowanie wiedzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia tego schorzenia.
Rak jelita grubego to od lat jeden z największych problemów współczesnej onkologii. Zajmuje trzecie miejsce na świecie, a drugie w Europie wśród przyczyn zgonów na nowotwory.

Obecnie sytuacja w Polsce pozwala na satysfakcjonujÄ…cÄ… walkÄ™ chorych z tym nowotworem. Posiadamy jeden z najlepiej funkcjonujÄ…cych w Europie programów badaÅ„ przesiewowych, gdzie w ponad 80 placówkach w caÅ‚ym kraju zapewniona jest możliwość bezpÅ‚atnego badania kolonoskopowego dla osób po 50 roku życia. Wciąż ulega poprawie samo leczenie już zaawansowanej postaci raka jelita grubego. Warto wiedzieć, że dziÄ™ki terapiom biologicznym oraz coraz powszechniejszemu dostÄ™powi do chemioterapii lekarze sÄ… w stanie wydÅ‚użyć życie pacjentom z tym rodzajem nowotworu do ponad 2 lat z zachowaniem jakoÅ›ci ich życia. Moment, w którym bÄ™dziemy mogli skutecznie zatrzymać rozwój tej choroby, przeksztaÅ‚cajÄ…c jÄ… w przewlekÅ‚e, dajÄ…ce siÄ™ kontrolować, schorzenie, jest coraz bliższy. JednoczeÅ›nie należy pamiÄ™tać, że rak jelita grubego w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków jest możliwy do wyleczenia. Wystarczy, że zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium- to jest najważniejsze. „Dlatego tak ważna jest edukacja chorych, opiekunów, specjalistów opieki medycznej i wsparcie polityków, aby stworzyć wspólny front w walce z tym schorzeniem. Polacy muszÄ… zrozumieć wagÄ™ badaÅ„ profilaktycznych, a w przypadku choroby – mieć możliwość skorzystania z najlepszych metod leczenia” – dodaje p. Elżbieta Rybicka. z Europacolon Polska.

Wystawa „Ocal chore miasto” poÅ›wiÄ™cona zostaÅ‚a sytuacji polskich pacjentów cierpiÄ…cych na to schorzenie i pojawiÅ‚a siÄ™ już w 10 miastach na terenie caÅ‚ej Polski. Ekspozycja potrwa do 19 lutego. TreÅ›ci i obrazy zawarte na 19 planszach wystawy majÄ… poruszać najważniejsze zagadnienia zwiÄ…zane z rakiem jelita grubego. Część informacyjna ekspozycji opisuje czynniki ryzyka wystÄ…pienia nowotworu, typowe dla tego schorzenia niepokojÄ…ce objawy oraz metody leczenia z uwzglÄ™dnieniem chemioterapii niestandardowej i sposobu jej finansowania. Rzeczywistość osób chorych i pozytywny przekaz, jakim jest możliwość normalnego życia dziÄ™ki zastosowaniu odpowiedniej terapii ujÄ™te zostaÅ‚y w części fotograficznej wystawy.

IntegralnÄ… część ekspozycji stanowiÄ… statystki zachorowalnoÅ›ci i umieralnoÅ›ci na raka jelita grubego zaprezentowane w niekonwencjonalny sposób - na mapie Polski zaznaczono miasta, które „zniknÄ…” w kolejnych dekadach, jeÅ›li starania w kierunku profilaktyki i zapewnienia dostÄ™pu do odpowiedniego leczenia nie speÅ‚niÄ… okreÅ›lonych kryteriów. Wystawa „Ocal Chore Miasto” jest próbÄ… przedstawienia spoÅ‚eczeÅ„stwu choroby, o której w naszym kraju nadal niewiele siÄ™ mówi. Mamy do czynienia ze znaczÄ…cym brakiem wiedzy i wstydem zwiÄ…zanym z rakiem jelita grubego. Wiele osób albo nie rozpoznaje objawów choroby albo nie zgÅ‚asza ich lekarzowi. LÄ™k przed nieznanym – bo tak możemy go nazwać – można pokonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest siÄ™ganie po wiedzÄ™, dziÄ™ki czemu czÅ‚owiek przestaje poruszać siÄ™ po omacku. Staramy siÄ™ aby ta wiedzy byÅ‚a na wyciÄ…gniÄ™cie rÄ™ki – mówi dalej p. Elżbieta Rybicka.







Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku