Każdy lub prawie z nas próbował się odchudzać. To paradoks rozwoju cywilizacji. Kiedyś ludzkość skupiała się zdobywaniu pożywienia. Dziś pewna część społeczeństwa musi rozmyślać jak go unikać.

Samodzielność, a lepiej powiedzieć samotność w procesie pozbywania siÄ™ zbÄ™dnych kilogramów zwykle nie koÅ„czy siÄ™ sukcesem. Trzeba za dużo zmienić, zbyt wiele poÅ›wiÄ™cić, aby odnieść pożądany efekt. KtoÅ› kiedyÅ› powiedziaÅ‚ „…przez 14 dni byÅ‚em na diecie i wiesz ile straciÅ‚em? Dwa tygodnie”. WiÄ™kszość odchudzajÄ…cych siÄ™ na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ (mówi siÄ™, że okoÅ‚o 95%) doÅ›wiadcza porażki. Dlaczego? Bo odchudzanie to systematyczny wysiÅ‚ek, poprzedzony namysÅ‚em nad dotychczasowym życiem, to konsultacje ze specjalistami, do których zaleceÅ„ trzeba siÄ™ zastosować. To wreszcie caÅ‚oÅ›ciowy proces, na który skÅ‚ada siÄ™ nie tylko odpowiednio dobrana dieta, ale przede wszystkim kategoryczna zmiana dotychczasowego stylu życia i nastawienie psychiczne – wiem, że jestem w pewnym sensie „naÅ‚ogowcem” jedzenia, to co mi szkodzi jest jednoczeÅ›nie warunkiem aby moje życie trwaÅ‚o, wiÄ™c chcÄ™ siÄ™ odchudzać bo to jest wybór racjonalny i wÅ‚aÅ›ciwie jedyny.            

W walce o stale zmniejszenie wagi niezwykle ważnÄ… rolÄ™ peÅ‚ni psychologiczny konflikt pomiÄ™dzy tym, co ludzie jedzÄ… na co dzieÅ„ (np. tÅ‚uste lub sÅ‚odkie pożywienie, najczęściej w nieregularnych odstÄ™pach), a zdrowiem. CzÄ™sto temu konfliktowi towarzyszÄ… różne przesÄ…dy i zmienne opinie, czym tak naprawdÄ™ jest zdrowy styl życia i jedzenia. Jest to szczególnie trudne, ponieważ wchÅ‚anianiu nadmiernych kalorii towarzyszy zwykle uczucie przyjemnoÅ›ci i zadowolenia, podczas gdy próby „gubienia” tych kalorii okupowane jest zwykle wysiÅ‚kiem, a czÄ™sto uczuciem przykroÅ›ci. WiÄ™kszość z nas wie dobrze (może nawet zbyt dobrze), że dieta bogata w kalorie jest szkodliwa, z drugiej strony jest jasne, że rozsÄ…dna porcja ćwiczeÅ„ fizycznych jest warunkiem koniecznym dla utrzymania naszego zdrowia psychicznego, a przede wszystkim fizycznego. Dlaczego wiÄ™c tak uparcie i kurczowo trzymamy siÄ™ szkodliwych nawyków i zÅ‚ych doÅ›wiadczeÅ„ wyniesionych np. z domu rodzinnego, które ewidentnie nam szkodzÄ…? Co powoduje, że jesteÅ›my tak niezwykle konsekwentni w robieniu sobie krzywdy? Nikt jeszcze w peÅ‚ni nie odpowiedziaÅ‚ na tak postawione pytanie. JednÄ… z hipotez podsuwa nam psychologia spoÅ‚eczna, która zauważa, że wiÄ™kszość kampanii informacyjnych skupia siÄ™ na „walce” z kaloriami, unikaniu „zÅ‚ego” jedzenia, preferowaniu ćwiczeÅ„ fizycznych i spacerów na Å›wieżym powietrzu, ale równoczeÅ›nie unika siÄ™ w nich próby rozwiÄ…zania gÅ‚Ä™boko zakorzenionego konfliktu, który pokazuje jak niezwykle ważna rolÄ™ peÅ‚ni psychika w walce z otyÅ‚oÅ›ciÄ….

Wszyscy ci, którzy chcieli poradzić sobie z pokusÄ… nadmiernego jedzenia np. wieczorem lub w innych porach dnia i nocy wiedzÄ… jak nasza psychika reaguje na zakazy. JesteÅ›my tylko ludźmi, a każdy dzieÅ„, każda sytuacja jest inna. Czujemy siÄ™ sÅ‚abi lub silni, szczęśliwi lub nieszczęśliwi, zdarzajÄ… siÄ™ tzw. sytuacje wyjÄ…tkowe np. kłótnia w rodzinie itp. Wtedy mogÄ… przyjść refleksje w rodzaju, dla kogo tak musimy siÄ™ mÄ™czyć, czy na pewno warto zmieniać wszystko w swoim życiu. Ta ambiwalencja, która tkwi w każdym z nas w specyficznych warunkach kryzysu psychicznego ma tendencje przybierania odpowiedzi spolaryzowanej, czyli ekstremalnie pozytywnej (typu –za wszelkÄ… cenÄ™ bÄ™dÄ™ dążyć do zmniejszenia wagi ciaÅ‚a) lub ekstremalnie negatywnej (typu –nic nie ma sensu, wiÄ™c przynajmniej zjem cokolwiek, aby sprawić sobie chwilowÄ… przyjemność). Jak pozbyć siÄ™ tej ambiwalencji? WÅ‚aÅ›ciwie nie ma sposobu, tylko konsekwentnie pozytywne nastawienia, nieustanna walka z wÅ‚asna sÅ‚aboÅ›ciÄ… i Å›wiadomość, że bez wsparcia (rodziny, specjalistów, wiedzy) nie mamy szans. To wreszcie konieczność zmiany automatycznej reakcji w sytuacjach trudnych. Nasze wysiÅ‚ki tylko wtedy przyniosÄ… efekty, gdy Å›wiadomie bÄ™dziemy wybierać wÅ‚aÅ›ciwe pokarmy, we wÅ‚aÅ›ciwych iloÅ›ciach i o wÅ‚aÅ›ciwych porach bez wzglÄ™du na nasza aktualnÄ… kondycje psychicznÄ….

Dr n. hum. Olaf TruszczyÅ„ski, specjalista psychologii klinicznej – Salon Body Clinic




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jaką formę psychoterapii wybrać

Wersja do druku