O tym, że nie zaleca się picia nieprzefiltrowanej wody z kranu, wie niemal każdy. Mało kto jednak potrafi powiedzieć dlaczego i jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć picie "kranówki" bez jej uprzedniego przefiltrowania. Filtrowanie wody jest niezwykle ważne dla zdrowia dzieci i osób dorosłych, a przy tym proste i dostępne w przystępnej cenie.
Wbrew pozorom woda pierwotnie uzdatniona przez zakÅ‚ady wodociÄ…gowe może być naprawdÄ™ niezÅ‚ej jakoÅ›ci. Niestety, w trakcie przesyÅ‚u do odbiorcy ulega ponownemu zanieczyszczeniu. Zanim dotrze do domów, woda pokonuje (z kilkugodzinnymi postojami nocnymi) setki kilometrów rur, które w wiÄ™kszoÅ›ci sÄ… wykonane ze stali, oÅ‚owiu lub tworzywa z dodatkiem PCW, a czasem jeszcze z surowców z dodatkiem azbestu (rur cementowo-azbestowych). Wszystkie te materiaÅ‚y mogÄ… przeniknąć do wody. Zanieczyszczenie oÅ‚owiem nastÄ™puje na skutek procesu utleniania siÄ™ go spowodowanego zawartym w wodzie tlenem lub poprzez mechaniczne Å›cieranie powierzchni materiaÅ‚u. W wodzie znaleźć siÄ™ może również chlorek winyli wytrÄ…cany z rur PCW, substancja ta podczas regularnego i dÅ‚ugotrwaÅ‚ego spożywania, nawet  w niewielkich dawkach, może oddziaÅ‚ywać chorobotwórczo, nawet rakotwórczo.

Do wody pÅ‚ynÄ…cej w naszych kranach, mogÄ… przedostać siÄ™ również zanieczyszczenia organiczne np.: zwiÄ…zki humusowe czy chlorofil. Jeżeli wszystkie wyżej wymienione szkodliwe substancje nie zostanÄ… usuniÄ™te bezpoÅ›rednio przed spożyciem, to organizm czÅ‚owiek bÄ™dzie musiaÅ‚ radzić sobie z nimi sam. Nadmiar soli wapnia i magnezu w wodzie kranowej szkodliwy jest nie tylko dla urzÄ…dzeÅ„ AGD, ale też dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci, bo może siÄ™ przyczynić do powstania kamicy ukÅ‚adu moczowego. Szczególnie niebezpieczne dla niemowlÄ…t jest zanieczyszczenie wody chlorem i rdzÄ…, zawierajÄ…cÄ… żelazo, ponieważ w tym wieku ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ wszystkie narzÄ…dy, a organizm dopiero nabiera odpornoÅ›ci i obciążanie go szkodliwymi substancjami  zawartymi czy to w wodzie czy innych napojach i pokarmach nie jest dopuszczalne.

Dzieci są więc znacznie bardziej podatne na wpływ substancji chemicznych, takich jak chlor, azotany, czy nadmiar związków mineralnych (ich organy nie są w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością soli wapnia i magnezu). Dlatego specjaliści podkreślają, że niemowlętom i dzieciom nie powinno się podawać (ani do picia, ani przyrządzać na ich bazie posiłków) nawet wód mineralnych średnio i wysoko zmineralizowanych.

Najprostszym sposobem na pozbycie siÄ™ zanieczyszczeÅ„ jest filtrowanie wody. W tym celu można kupić dzbanek filtrujÄ…cy z wymiennym wkÅ‚adem. Przed zakupem takie systemu filtrujÄ…cego warto sprawdzić skuteczność filtra. Powinien on oczyszczać wodÄ™ zarówno ze szkodliwych pierwiastków, nadmiaru soli wapnia i magnezu, jak i zwiÄ…zków organicznych oraz zanieczyszczeÅ„ mechanicznych. PrzykÅ‚adowo wkÅ‚ady filtrujÄ…ce DAFI posiadajÄ… wbudowane zÅ‚oże filtracyjne skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z wÄ™gla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Podczas procesu filtracji woda, przepÅ‚ywajÄ…c przez zÅ‚oże filtracyjne zostaje pozbawiona chloru, metali ciężkich takich jak ołów, kadm, miedź, nikiel, rtęć, niektórych pestycydów, azotanów  oraz zwiÄ…zków organicznych. WÄ™giel aktywowany ma za zadanie również pochÅ‚anianie przykrych zapachów. Z kolei żywica jonowymienna sÅ‚uży usuwaniu z wody rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu, które mogÄ… stanowić jednÄ… z przyczyn kamieni nerkowych oraz odpowiadajÄ… za gromadzenie siÄ™ na elementach grzejnych uciążliwego osadu mineralnego czyli tzw. kamienia kotÅ‚owego.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku