Kilka, kilkadziesiąt lat wstecz brak posiadania lalki Barbie był nie do pomyślenia. Lalka ta stała się swego rodzaju ikoną, która z roku na rok zmieniała się i podążała wraz ze zmieniającą się modą i konwenansami. Stała się marzeniem każdej dziewczynki, także cieszyła się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, którzy po dziś dzień gromadzą jej nowe modele.
Do dziÅ› pamiÄ™tam dzieÅ„, w którym tata przyniósÅ‚ mi w prezencie któregoÅ› dnia lalkÄ™ Barbie. ByÅ‚am przeszczęśliwa! W zestawie doÅ‚Ä…czone do lalki byÅ‚y jeszcze dwie kreacje oraz pantofelki na zmianÄ™. Od razu zaczęłam jÄ… przebierać i czesać… Wszystkie koleżanki miaÅ‚y już wtedy przynajmniej ze dwie lalki Barbie, a jeÅ›li nie to, chociaż Kena, jako towarzysza dla Barbie. Szybko wybÅ‚agaÅ‚am mamÄ™ o kolejnÄ… lalkÄ™, a także caÅ‚Ä… masÄ™ akcesoriów, takich jak domek, przybory do czesania i kilka kompletów ubranek. Nie wiem, co staÅ‚o siÄ™ z mojÄ… lalkÄ… przez te wszystkie lata, ale zaczynam żaÅ‚ować, że nie zachowaÅ‚am jej na pamiÄ…tkÄ™. Być może za kilka lat byÅ‚aby prawdziwym okazem kolekcjonerskim.

W tym roku obchodziliśmy 50-lecie powstania tej najbardziej zapisanej w naszej epoce lalki dla dziewcząt, dlatego trochę z sentymentu chciałabym przybliżyć Wam krótką historie Barbie, którą mam nadzieję gościła w Waszym domu, jako jedna z najbardziej lubianych zabawek. Twórcami lalki Barbie byli Ruth Handler, córka polskich emigrantów i jej mąż Elliot (na zdjęciu), którzy pierwszą lalkę Barbie przedstawili 9 marca 1959 r., podczas Targów Zabawek w Nowym Jorku. Dzisiaj ta data symbolizuje początek nowej epoki w świecie zabawek oraz oddzielny rozdział w historii popkultury. Pomysł stworzenia lalki wyglądającej jak dorosła osoba to efekt obserwacji Ruth. Widziała jak jej córka podczas zabawy obsadza w roli dorosłych kobiet lalki wyglądające jak niemowlęta. Wówczas Ruth zdała sobie sprawę, że zabawa dzieci jest projekcją ich marzeń i ideałów. Dostrzegła, że potrzebują one bodźców, które uruchamiają różne poziomy ich wyobraźni, dzięki czemu przygotowują się do pełnienia w dorosłym życiu różnorodnych ról. Barbie zawsze podążała z duchem czasów. Wzoruje się na najpiękniejszych i najmodniejszych kobietach świata. Była jednym z dzieci kwiatów, wcieliła się m.in. w postać stewardessy, astronauty, chirurga czy wolontariuszki UNICEF. Jej portrety tworzyli Andy Warhol, Peter Max, Kenny Scharf czy Karl Lagerfeld. Urokowi Barbie nie oparli się również najwięksi projektanci mody: Calvin Klein, Cartier, Gucci, Galliano, Dolce & Gabbana czy Gianni Versace. Zawsze piękna i elegancka, zawsze wierna swoim wartościom. W dalszym ciągu oczarowuje świat dzieci i dorosłych.

Joanna Rajchert, psycholog o fenomenie Barbie mówi: „Dziewczynki bardzo chÄ™tnie identyfikujÄ… siÄ™ z Barbie – w trakcie zabawy lalka Barbie „jest normalnÄ… dziewczynÄ…, takÄ… trochÄ™ starszÄ…, która ma psa” lub nawet inne zwierzaki „lwy, sÅ‚onie, żyrafy, pandy i ma konia i dinozaury i jeszcze psa i kota”. Dziewczynki sÄ… Barbie. RealizujÄ… w zabawie swoje marzenia. PróbujÄ… siebie w nowych odsÅ‚onach – lalka Oli ma czasem „zawód piÅ‚karski” czasem jest modelkÄ… albo „paniÄ… dyrektorkÄ… od pracy w szkole”. Lalka Zuzi bywa „tenisistkÄ…”, ale może być także „piosenkarkÄ… albo taksówkarkÄ…”. Lalka Julki godzi zawód modelki z karierÄ… lekarskÄ…. Krysia bawi siÄ™ swojÄ… lalkÄ… z bratem - „Krzysio byÅ‚ takim jakby wielkoludem, bo byÅ‚ takim misiem i mieliÅ›my iść na Å›lub” niestety „ksiÄ…dz zachorowaÅ‚ i nie miaÅ‚ kto zrobić Å›lubu”. Zabawa symboliczna, zabawa w udawanie i zabawa wspólna (czyli taka, w której jest jakiÅ› problem, który dzieci razem chcÄ… rozwiÄ…zać) uczÄ… odpowiadania na uczucia innych, radzenia sobie z wÅ‚asnymi emocjami, skÅ‚aniajÄ… do współpracy. UczÄ… organizacji Å›rodowiska, podejmowania decyzji a nawet samodzielnoÅ›ci. W tym wieku pojawiajÄ… siÄ™ też pierwsze zainteresowania, które mogÄ… być rozwijane w wieku późniejszym. DziÄ™ki temu, że Barbie wciela siÄ™ w wiele profesji i typów osobowoÅ›ci zachÄ™ca dziewczynki do odkrywania i poznawania różnych zawodów. Fakt, że do lalek doÅ‚Ä…czane sÄ… charakterystyczne akcesoria jeszcze silnej pobudza wyobraźniÄ™, inspiruje i przygotowuje do prawdziwego życia”.

DziÅ› Barbie ma życiorys grubszy niż książka telefoniczna, grono jej przyjaciół może rywalizować pod wzglÄ™dem liczebnoÅ›ci z każdÄ… grupÄ… spoÅ‚ecznÄ…, a jej popularność caÅ‚y glob. Z takim wsparciem Barbie wciąż znajduje nowe sposoby inspirowania nastÄ™pnego pokolenia dziewczynek. Barbie staÅ‚a siÄ™ także bohaterkÄ… wielu książek i filmów. Najnowsza bajka pt. ”Barbie Trzy Muszkieterki” wÅ‚aÅ›nie ma swojÄ… premierÄ™ na dvd.

Kilka ciekawostek o Barbie:

- Pierwszy chłopak Barbie, Ken, zadebiutował dwa lata po Barbie, w roku 1961. Ken dostał imię po synu założycieli frmy Mattel, Ruth i Elliota Handlerów
- Najlepiej sprzedającym się modelem Barbie była lalka Totally Hair Barbie (1992) z włosami sięgającymi jej do kostek
- Próbowała swych sił w ponad 108 różnych profesjach
- 15 – tylu artystów musi pracować nad jednÄ… lalkÄ… Barbie, używajÄ…c rozcieÅ„czonego akrylu i specjalnych pÄ™dzelków
- 12 – Å›rednia liczba lalek Barbie, posiadanych przez dziewczynki w wieku 2-6 lat

Przedstawiamy także ciekawą galerię lalek Barbie od początku jej pojawienia się na rynku. Artykuł powstał dzięki materiałom przygotowanym przez firmę Mattel. Wszystkie zdjęcia są również własnością firmy.






1959 Barbie (Roman Holiday)





1960s Barbie & Ken





1962 Barbie Red Flare (Side)





1963 Barbie Fashion Queen (Side)





1966 Barbie Plush Pony





1968 Barbie Snug Fuzz





1970s Barbie & Ken





1971 Live Action Barbie





1972 Busy Barbie





1980s Barbie & Ken





1980s Barbie & Ken (Roller Skate)





1988 Fashion Barbie





1997 Harley Davidson Barbie





2002 Pop Sensation Barbie





2008 Holiday Barbie





Barbra Streisand





2009 Bathing Suit Barbie with 1959 Barbie





2009 Generation of Dreams Barbie (Medium)





1998 Polish Barbie





2008 Barbie Closet





Alfred Hitchcock's The Birds





Beyonce Knowles





Bond Girl





Cher 1980s





Grease (Sandy Leather)

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku