Kiedy o szyby zaczyna dzwonić deszcz, dni stajÄ… siÄ™ coraz krótsze, nad gÅ‚owami krążą chmary ptaków, a sÅ‚oÅ„ce tylko na chwilÄ™ wyglÄ…da zza chmur, wtedy jesteÅ›my pewni – rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ listopad. Dla wielu – najgorszy miesiÄ…c w roku, w którym wspomnienia letniego urlopu zaciera szarzyzna ponurych i coraz chÅ‚odniejszych dni. Niestety pogorszenie pogody wpÅ‚ywa na formÄ™ fizycznÄ… i psychicznÄ…, przez co czÄ™sto wpadamy w przygnÄ™bienie objawiajÄ…ce siÄ™ brakiem energii, chÄ™ci do dziaÅ‚ania i ucieczkÄ… w Å›wiat melancholii.
Dni w listopadzie sÄ… Å›rednio krótsze od najdÅ‚uższego dnia w roku o ponad 9 godzin, co oznacza, że dociera do nas mniej Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego. To powoduje, że nasz organizm zaczyna produkować wiÄ™ksze iloÅ›ci melatoniny, hormonu, który odpowiada za regulacjÄ™ dobowego cyklu snu i czuwania oraz zegara biologicznego. WÅ‚aÅ›nie jego nadmiar powoduje, że stajemy siÄ™ senni i apatyczni. WpÅ‚ywa również na nastrój. Osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogodowe, czyli meteoropaci, przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych odczuwajÄ… zmÄ™czenie, ból gÅ‚owy, nie mogÄ… siÄ™ skoncentrować, w wyniku czego nie majÄ… na nic ochoty. WedÅ‚ug naukowców ponad 70% kobiet i 50% mężczyzn odczuwa zmiany wynikajÄ…ce z jesiennego skracania siÄ™ dnia, efektem czego czÄ™sto jest stan depresyjny. – WpÅ‚yw na pogorszenie samopoczucia wywierajÄ… najciemniejsze miesiÄ…ce w roku – od października do lutego. Wraz ze skracaniem siÄ™ dnia, coraz mniejszÄ… iloÅ›ciÄ… Å›wiatÅ‚a, wiele osób odczuwa obniżenie nastroju. JesieniÄ… zauważamy wzrost liczby osób dotkniÄ™tych sezonowÄ… depresjÄ… - tÅ‚umaczy SÅ‚awomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii UzależnieÅ„ Wolmed w Dubiu k/BeÅ‚chatowa. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dziÄ™ki którym możemy poprawić samopoczucie i walczyć z okresowym pogorszeniem nastroju.

Sposoby na chandrÄ™

Walkę z listopadowym przygnębieniem najlepiej rozpocząć od uświadomienia sobie, że to okres przejściowy, trwający najczęściej do świąt Bożego Narodzenia, bo wtedy w przedświątecznej krzątaninie i rodzinnych spotkaniach przy stole zapominamy o problemach codzienności. Jednak, aby dotrwać do tego czasu musimy przedsięwziąć środki, dzięki którym zwalczymy niepogodę ciała i ducha.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest ruch. Odrobina regularnej aktywności fizycznej poprawi krążenie i dotleni organizm. Siłownia, fitness, basen albo zwykły spacer po parku wystarczą, aby poczuć się lepiej, bo przecież tak naprawdę chodzi o to, aby nie siedzieć w domu. Sport wpłynie na ustabilizowanie ciśnienia krwi, tętna, pomoże oczyścić organizm z toksyn. Aktywność fizyczną warto również wspomóc odpowiednią dietą bogatą w magnez, mangan, potas, żelazo oraz witaminy z grupy A, B i C.

MaÅ‚e – wielkie przyjemnoÅ›ci


NiewÄ…tpliwie nic tak nie poprawia nastroju, jak maÅ‚e przyjemnoÅ›ci, czyli chwilowe i zmysÅ‚owe doznania. RozkoszujÄ…c siÄ™ nimi uciekamy w nasz intymny Å›wiat zadowolenia. Jak gÅ‚osiÅ‚ hinduski filozof Jiddu Krishnamurti – niezależnie od rodzaju przyjemnoÅ›ci, powinniÅ›my być Å›wiadomi tego, co sprawia nam rozkosz, ponieważ to ona wÅ‚aÅ›nie kieruje naszym życiem i nadaje mu ksztaÅ‚t. Warto stosować siÄ™ tej filozofii caÅ‚e życie, a szczególnie w okresie jesiennego przygnÄ™bienia i siÄ™gnąć po sprawdzone sposoby poprawiania humoru. Każdy czÅ‚owiek dziÄ™ki różnym zabiegom przeżywa chwile upojenia, bo przyjemność może być różna: zmysÅ‚owa, intelektualna, kulturalna… Dlatego część z nas poprawi sobie nastrój przez zakup ulubionych perfum, wypad do restauracji na egzotyczne danie, ciepÅ‚Ä… kÄ…piel w pianie, lampkÄ… dobrego wina, chwile przy dobrej muzyce lub książce, kubek gorÄ…cej i aromatycznej kawy wsparty tabliczkÄ… czekolady, itp. MaÅ‚e przyjemnoÅ›ci czÄ™sto okazujÄ… siÄ™ być wielkie, bo dziÄ™ki nim żegnamy ponury nastrój, relaksujemy siÄ™ po ciężkim dniu i zbieramy siÅ‚y na kolejny. Jednak gdy przygnÄ™bienie zdominuje nas w takim stopniu, że nie zadowalajÄ… nas drobne uciechy, warto spróbować siÄ™gnąć po bardziej zdecydowane dziaÅ‚ania.

Radykalne zmiany

Kurs taÅ„ca brzucha, pilotów szybowców, jÄ™zyka chiÅ„skiego, weekendowy wypad z przyjaciółmi do Londynu na zakupy, pobyt w Spa i czekoladowy masaż, to tylko nieliczne ekstremalne aktywnoÅ›ci, których podejmujemy siÄ™ w listopadzie w celu zniwelowania skutków zmiany pogody. To dobra pora, aby przygotować siÄ™ fizycznie i psychicznie do nowego roku, a nawet do lata. StÄ…d czÄ™sto postanawiamy zadbać o wÅ‚asny rozwój i urodÄ™. Dieta, zabiegi kosmetyczne, zmiana fryzury, a nawet przeszczep wÅ‚osów sprawiÄ…, że wiosnÄ… bÄ™dziemy przygotowani na odsÅ‚anianie ciaÅ‚a i chwalenie siÄ™ nowym wyglÄ…dem. Zabiegi poprawiajÄ…ce urodÄ™ sÄ… popularne jesieniÄ…, szczególnie te, które wymagajÄ… wiÄ™cej czasu. Jak przyznaje Juliusz Prandecki, specjalista zajmujÄ…cy siÄ™ przeszczepianiem wÅ‚osów z Kliniki Przeszczepiania WÅ‚osów – W okresie jesienno-zimowym notujemy wzrost zainteresowania przeszczepianiem wÅ‚osów. NiewÄ…tpliwe wiąże siÄ™ to z tym, że efekt koÅ„cowy widoczny jest po okoÅ‚o trzech miesiÄ…cach od wykonania transplantacji. CzÄ™sto nasi pacjenci pytajÄ…, czy wiosnÄ… bÄ™dÄ… już mogli pochwalić siÄ™ nowÄ…, gÄ™stÄ… fryzurÄ…. Taka radykalna zmiana poprawi humor nie tylko w listopadzie, ale jeszcze dÅ‚ugo, dÅ‚ugo po, ponieważ niezależnie od tego, czy nauczymy siÄ™ nurkować, przeszczepimy sobie wÅ‚osy albo zaplanujemy i wykupimy wycieczkÄ™ dookoÅ‚a Å›wiata sprawimy sobie radość, z której bÄ™dziemy cieszyć siÄ™ jeszcze dÅ‚ugo po jej realizacji.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku