Krzesło, jakie jest, każdy widzi. Solidnie wsparte na czterech nogach, rzetelnie wypełniające swoją misję. Ulubiony przykład filozofów, idealny abstrakt funkcji. Symbol stabilności, podszyty wszakże dwuznacznością, co stoi, a przecież po gombrowiczowsku pędzi i pędzi.

PostanowiliÅ›my zÅ‚apać krzesÅ‚o, by, opierajÄ…c siÄ™ na nim jak na przykÅ‚adzie, w historii polskiego projektowania uchwycić moment narodzin etnodizajnu. Moment, który nastÄ…piÅ‚ bezpoÅ›rednio po tym, gdy na Å›wiecie triumfalnie odtrÄ…biono sukces rewolucji przemysÅ‚owej, technologia zaczęła przeganiać refleksjÄ™, a w gÅ‚owach reformatorów sztuki zapaliÅ‚o siÄ™ czerwone Å›wiateÅ‚ko. RozpoczÄ…Å‚ siÄ™ czas walki z industrialnÄ… brzydotÄ… rzeczy produkowanych masowo i woÅ‚ania o powrót do sztuki rzemiosÅ‚a, do źródeÅ‚ piÄ™kna. W tym samym okresie rodziÅ‚a siÄ™ nowoczesna Europa, Europa narodów i spoÅ‚eczeÅ„stw, a na jej marginesie rosÅ‚a romantyczna tÄ™sknota za wyrazistoÅ›ciÄ… i możliwoÅ›ciÄ… odróżnienia siÄ™ od innych. W Niemczech, Rosji, krajach skandynawskich, ale także w Rumunii, na WÄ™grzech i w Polsce kieÅ‚kowaÅ‚y idee (budowania) stylu narodowego. PowstaÅ‚y z marzeÅ„ o integrujÄ…cej swojskoÅ›ci i rodzimoÅ›ci, z mrzonek, a może wrÄ™cz z utopii i – jak każda utopia – peÅ‚ne byÅ‚y dobrych chÄ™ci. OdwoÅ‚ywaÅ‚y siÄ™ do „prawzorów”, „źródeÅ‚ pierwiastka cywilizacyjnego”, „pierwotnej harmonii piÄ™kna i funkcji”, sÅ‚owem – jak jÄ… nazwaÅ‚ StanisÅ‚aw Witkiewicz – „formy żywej”. Dlatego wÅ‚aÅ›nie zadajÄ…c dziÅ› pytanie o to, czym jest etnodizajn, skÄ…d siÄ™ wziÄ…Å‚ i dokÄ…d zmierza, zaczynamy od tamtego momentu, prezentujÄ…c na wystawie „Punkt oparcia” odwzorowania najstarszych polskich etnoinspiracji.

W secesyjnym wnętrzu Kawiarni Noworolski pokazujemy galerię kształtów i ornamentów sygnowanych nazwiskami mistrzów polskiego wzornictwa. Tu bowiem, bardziej niż gdziekolwiek indziej, realizacje wizji Witkiewicza, Wyspiańskiego czy Niesiołowskiego wyglądają jak archipelag wyjątkowości. I skłaniają do refleksji nad zadziwiającą potrzebą etnokontekstu, która tkwi w nas głęboko i od ponad stulecia w istotny sposób kształtuje obraz rzeczywistości.











Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku