Ilu lat pełnienia funkcji stolicy kulturalnej Śląska można życzyć miastu, które właśnie obchodzi 1200 lecie swojego istnienia? Przynajmniej 2400. Tego właśnie życzymy Cieszynowi. Obchody związane z tak okrągłą rocznicą mogą być dobrym pretekstem do zwiedzenia tego urokliwego miasteczka położonego na granicy Polski oraz Czech.

Pierwszym etapem wycieczki po polskiej części miasta może być Góra Zamkowa, na której wszystko siÄ™ zaczęło. ZnajdujÄ… siÄ™ tu najstarsze zabytki miasta – romaÅ„ska rotunda Å›w. MikoÅ‚aja z XI wieku, gotycka wieża zamkowa z XIV wieku, zwana popularnie Wieżą PiastowskÄ…, oraz paÅ‚ac Habsburgów, wybudowany ponad dwieÅ›cie lat temu. Z Góry Zamkowej można zejść w stronÄ™ Rynku, zahaczajÄ…c o piÄ™kny budynek w barokowym stylu, w którym mieÅ›ci siÄ™ Teatr im. Adama Mickiewicza. CieszyÅ„ski Rynek otacza wiele kolorowych kamienic, wÅ›ród których wyróżnia siÄ™ wzniesiony w poÅ‚owie XV w. malowniczy ratusz. Na Å›rodku Rynku usytuowana jest studnia z figurÄ… Å›w. Floriana, prawdopodobnie wykonanÄ… przez W. Donay'a w latach 70. XVIII w. BÄ™dÄ…c na Rynku, nie można nie przyjrzeć siÄ™ ponad stuletniemu Domowi Ludowemu, w którym mieÅ›ci siÄ™ siedziba CieszyÅ„skiego OÅ›rodka Kultury, a także zdobionemu w secesyjnym stylu budynkowi poczty.

W Cieszynie jest też kilka bardzo interesujących świątyń. Na pewno odwiedzić warto pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku (choć później kilkakrotnie przebudowywany) kościół parafialny św. Marii Magdaleny, kościół św. Jerzego z przełomu XIV i XV w. oraz kościół św. Trójcy z przełomu XVI i XVII wieku. Koniecznie trzeba też zobaczyć Studnię Trzech Braci w miejscu, gdzie według legendy spotkali się założyciele Cieszyna. Podczas wędrówki kolorowymi uliczkami wypada zrobić sobie przystanek w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które posiada w swoich zbiorach ponad 70 tys. eksponatów, przechowywanych w Działach Sztuki, Archeologii, Etnografii, Historii i Techniki oraz Fotografii. Poza tym znajdują się tu zbiory kartograficzne i numizmatyczne, a biblioteka muzealna liczy ok. 22 tys. książek. Muzeum Śląska Cieszyńskiego nie jest jedyną skarbnicą wiedzy o kulturze. W Cieszynie znajduje się również Muzeum Drukarstwa, które powstało w celu upamiętnienia bogatych tradycji tego rzemiosła na Śląsku Cieszyńskim. Są w nim organizowane prelekcje na temat historii drukarstwa, wystawy czasowe, imprezy edukacyjne i warsztaty graficzne.

KierujÄ…c siÄ™ w stronÄ™ czeskiej części Cieszyna, warto zadać sobie trochÄ™ trudu i odnaleźć ul. SchodowÄ… – jeden z najbardziej urokliwych zakÄ…tków tego miasta. Uliczka koÅ„czy siÄ™ nieopodal mostu, który stanowiÅ‚ niegdyÅ› granicÄ™ wjazdowÄ… do Polski. Oprócz turystów Cieszyn przyciÄ…ga również miÅ‚oÅ›ników kultury. W 2010 roku odbÄ™dzie siÄ™ dwunasta już edycja PrzeglÄ…du Filmowego „Kino Na Granicy” („Kino na Hranici”). W każde wakacje organizowany jest również przeglÄ…d filmowy „Wakacyjne Kadry”. Od czterech lat w mieÅ›cie odbywa siÄ™ też Festiwal Sztuki Bezdomnej, wydarzenie, które angażuje wolontariuszy, mieszkaÅ„ców Domów Wspólnoty oraz pracowników Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być razem”. Å»yczenie stu lat Cieszynowi to zdecydowanie za maÅ‚o!



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku