Oranżeria z dobrze zaplanowanym oświetleniem stanowi piękną ozdobę domu, zwłaszcza w porze wieczornej, kiedy układ świateł szczególnie ożywia wnętrze. Ogromne pole do popisu w dekoracji ogrodu zimowego daje domownikom okres świąteczno-noworoczny.
Co zrobić, aby ogród zimowy prezentował się dobrze zarówno wewnątrz,
jak i na zewnątrz? Kwestia dobrze dobranego oświetlenia powraca ze zdwojoną siłą
w okresie świątecznym, kiedy szczególnie zależy nam na stworzeniu w całym domu niezwykłego nastroju.

Åšwietlne refleksy

W ciÄ…gu dnia naturalne Å›wiatÅ‚o z Å‚atwoÅ›ciÄ… przechodzi przez szklane szyby oranżerii, doskonale doÅ›wietlajÄ…c pomieszczenie. Wieczorem i w nocy sztuczne oÅ›wietlenie zapalone wewnÄ…trz ogrodu zimowego z dużym prawdopodobieÅ„stwem bÄ™dzie odbijane przez szyby jego konstrukcji. Ten potencjalnie mÄ™czÄ…cy dla domowników efekt spotÄ™guje siÄ™ w przypadku podwójnie lub potrójnie szklonych (szyb) oranżerii – refleksów bÄ™dzie odpowiednio dwu- lub trzykrotnie wiÄ™cej. Dlaczego tak siÄ™ dzieje?
Najprostszym sposobem oÅ›wietlenia caÅ‚ego ogrodu zimowego jest Å›wiatÅ‚o górne, montowane pod „sufitem” oranżerii. Jest ono także najczęściej stosowane.
Niestety wÅ‚aÅ›nie ten sposób oÅ›wietlenia może być powodem niekorzystnego odbicia promieni Å›wietlnych. W okresie Å›wiÄ…tecznym można potraktować to jako zaletÄ™ – smugi Å›wiateÅ‚ bÄ™dÄ… tworzyć dodatkowÄ… „gwiezdnÄ…” dekoracjÄ™ w szybach konstrukcji ogrodu zimowego. Jednak w pozostaÅ‚e okresy roku, warto zastosować mniej absorbujÄ…ce wzrok rozwiÄ…zania.

Jest jeszcze jedna przyczyna, dla którego oÅ›wietlenie podwieszone u góry ogrodu zimowego może być niebezpieczne. Chodzi o wytrzymaÅ‚ość konstrukcji oranżerii. RadosÅ‚aw Klepko podkreÅ›la: „MontujÄ…c ciężkie lampy czy żyrandole do krokwi oranżerii, zachowajmy szczególna ostrożność. PamiÄ™tajmy, że w ten sposób dodatkowo
Ä… obciążamy. Przed montażem oÅ›wietlenia skorzystajmy z porady fachowca”.

PrzykÅ‚adem dobrych praktyk projektowania oÅ›wietlenia w każdym typie oranżerii jest wykorzystanie oÅ›wietlenia kierunkowego − nowoczesnych lamp diodowych, nisko stojÄ…cych lub zwieszonych lamp stoÅ‚owych, które oÅ›wietlÄ… wybrany fragment ogrodu. Innym sposobem jest zastosowanie w miarÄ™ niskiego oÅ›wietlenia bocznego, różnego rodzaju kinkietów i plafonierów, zainstalowanego na wspólnej Å›cianie dla domu
i oranżerii. Do specjalnych listew adaptacyjnych zapinanych na dolnej części krokwi, służących także do przepustu przewodów, możemy także zamontować punktowe reflektorki czy halogeny, umieszczone w strategicznych punktach pomieszczenia.

Pierwsza gwiazdka i pachnÄ…ce lampiony

Ogród zimowy, jak żadne inne pomieszczenie domu, daje możliwość wypatrywania pierwszej świątecznej gwiazdki nie tylko przez szklane szyby, ale i przez szklany dach. Jest to również pomieszczenie, w którym w sposób szczególny możemy wyeksponować świąteczną atmosferę.
Ci, którzy chcieliby udekorować ogród zimowy, powinni zwrócić uwagÄ™ na kilka rzeczy. DecydujÄ…c siÄ™ na zawieszanie migajÄ…cych Å›wiateÅ‚ek w górnych częściach oranżerii osiÄ…gniemy efekt imponujÄ…cy ale – ze wzglÄ™du na wspomniane wczeÅ›niej refleksy –
po pewnym czasie uciążliwy dla oczu. Równie dekoracyjną iluminację świetlną można natomiast stworzyć za pomocą lampek umieszczonych na wysokości stołu lub tuż przy podłodze, redukując w ten sposób do minimum ilość odbić światełek.

W przypadku kameralnych dekoracji świątecznych sprawa jest prosta. Wystarczy wyeksponować oświetleniem jedynie stojącą w oranżerii choinkę i zredukować
do minimum pozostałą ilość światła w pomieszczeniu. W ten sposób świąteczne drzewko będzie i tak doskonale widoczne z zewnątrz oranżerii.

Jeśli chcielibyśmy urozmaicić tradycyjne sposoby dekoracji świątecznych, zwróćmy uwagę na papierowe lampiony, które z łatwością dostaniemy w każdym większym supermarkecie. Przymocujmy je do konstrukcji oranżerii. Możemy też pokusić się
o wÅ‚asnorÄ™czne wykonanie „pachnÄ…cych lampionów”, zrobionych z przekrojonych na pół pomaraÅ„czy lub pomaraÅ„czy i mandarynek ponakÅ‚uwanych goździkami.

Oszczędności w portfelu

DobierajÄ…c – nie tylko w Å›wiÄ™ta – odpowiedniÄ… technologiÄ™ oÅ›wietleniowÄ… do naszego ogrodu zimowego, musimy siÄ™ liczyć z wydatkiem. Warto wiÄ™c poÅ‚ożyć nacisk
na zmniejszanie zużycia energii i kontrolę kosztów eksploatacji. Zainwestujmy
w energooszczędne rozwiązania oświetleniowe, które zapewnią ochronę środowiska oraz długoterminowo przyczynią się do oszczędności w naszym portfelu. W ten sposób będziemy mogli rozkoszować się przytulną atmosferą ogrodu zimowego, nie narażając naszego budżetu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

pomys? na prezent

Wersja do druku