Pod koniec października na rynku pojawi się nowa gra planszowa wydawnictwa Egmont - "Mali Powstańcy". Jej rodzinny charakter oraz interesująca tematyka sprawi, że z przyjemnością zagrają w nią całe rodziny.

„Mali PowstaÅ„cy” to nie tylko gra o Harcerskiej Poczcie Polowej, ale także lekcja historii w zupeÅ‚nie nowej, pomysÅ‚owej formie. Partnerami, którzy wspierajÄ… Wydawnictwo w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu sÄ… Muzeum Powstania Warszawskiego oraz ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego chÄ™tnie angażuje siÄ™ w projekty propagujÄ…ce  naukÄ™ historii. Gry planszowe dla dzieci i mÅ‚odzieży to doskonaÅ‚y sposób na poznanie historii. Z badaÅ„ przeprowadzonych przez CBOS wynika, że blisko 90 proc. Polaków uważa Powstanie za bardzo istotnÄ… cześć naszej historii – mówi Jan OÅ‚dakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – WiadomoÅ›ci o Powstaniu najczęściej przyswajane sÄ… w szkole. WÅ›ród mÅ‚odzieży popularnym źródÅ‚em informacji sÄ… internet, filmy, książki, gazety, radio, telewizja. Blisko poÅ‚owa warszawiaków (46 proc.) informacje o Powstaniu czerpie od jego bezpoÅ›rednich Å›wiadków, a także z naszego Muzeum (36 proc.) – podkreÅ›la Jan OÅ‚dakowski.

Gra o harcerzach przenoszących powstańcze meldunki może stanowić doskonałą okazję do rozmowy rodziców i dzieci na temat Powstania.

W jaki sposób obchodzić ważne w historii daty? Jak zainteresować tym młodych ludzi tak, aby uroczystości patriotyczne nie były tylko spotkaniami kombatantów i polityków? - mówi phm. Adam Zawadzki, rzecznik prasowy ZHP - Rekonstrukcje historyczne, koncerty rockowe, happeningi uliczne - to tylko niektóre z pomysłów, które od kilku lat pozwalają odkrywać i poznawać historię. W 2009 roku obchodzimy 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 70. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia pod kryptonimem "Szare Szeregi". Dlatego pomysł wydania gry "Mali Powstańcy" doskonale wpisuje się w obchody tych rocznic. Jest to również okazja do przybliżenia historii najmłodszym w sposób odbiegający od przyjętych schematów, oraz do budowania więzi pokoleniowej w rodzinach.

W ten sposób powstaÅ‚a gra, w którÄ… można zagrać z najbliższymi – przyjaciółmi, dziadkami, rodzicami.

PomysÅ‚ na grÄ™ o Harcerskiej Poczcie Polowej narodziÅ‚ siÄ™ po jednej z wizyt w Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Filip MiÅ‚uÅ„ski, autor gry – To tu spotkaÅ‚em majora Edmunda Baranowskiego, ps. „Jur”, uczestnika Powstania, który oprowadziÅ‚ nas po Muzeum. Normalnie, bez zbyt wielkich słów, ale z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… i dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o szczegóły. PokazywaÅ‚ eksponaty, wyjaÅ›niaÅ‚, opisywaÅ‚. To spotkanie zaowocowaÅ‚o pomysÅ‚em stworzenia gry planszowej „Mali PowstaÅ„cy”.

Gra planszowa „Mali PowstaÅ„cy” jest  grÄ… rodzinnÄ…. Nie ma w niej przemocy. Gracze rywalizujÄ… o to, który z nich przeniesie najwiÄ™cej meldunków na planszy przedstawiajÄ…cej lewobrzeżnÄ… WarszawÄ™. Podczas gry gracze muszÄ… również współpracować ze sobÄ…! Istnieje bowiem możliwość, że brak współpracy zakoÅ„czy siÄ™ porażkÄ… wszystkich graczy.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku