Problem opryszczki towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Schorzenie to opisywane było już przez starożytnych Egipcjan. Wzmianki o nim odnaleziono też na glinianych sumeryjskich tabliczkach z 3. tysiąclecia p.n.e.
Opryszczka, to paskudny wirus, który zyskał miano wirusa doskonałego, gdyż raz dostając się do organizmu pozostaje w nim na zawsze. Jest schorzeniem o często nawracającym przebiegu.

Do zakażenia dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciÅ„stwie. Ma postać zapalenia jamy ustnej lub może przechodzić zupeÅ‚nie bezobjawowo. Wirus pozostaje w zwojach nerwowych nerwu trójdzielnego, dlatego nastÄ™pne nawroty opryszczki lokalizujÄ… siÄ™ na skórze lub bÅ‚onach Å›luzowych twarzy, najczęściej warg (stÄ…d nazwa: opryszczka wargowa) lub skrzydeÅ‚ek nosa, rzadziej policzków i małżowin usznych, najrzadziej (na szczęście, bo w tej lokalizacji możliwe sÄ… groźne powikÅ‚ania) oczu. Wirus może być uÅ›piony przez lata, a uaktywnić siÄ™ dopiero w momencie wzmożonego stresu, spadku odpornoÅ›ci, menstruacji, nagÅ‚ych zmianach temperatury otoczenia. Zarazić siÄ™ niÄ… można przez pocaÅ‚unek z nosicielem wirusa, używanie nieumytych naczyÅ„ i sztućców, dawanie „gryza”. Najczęściej zaczyna siÄ™ drobnym kÅ‚uciem, uporczywym Å›wiÄ…dem, potem nadchodzi ból i bÄ…ble wypeÅ‚nione pÅ‚ynem- to najbardziej zaraźliwe stadium opryszczki. Trwa od 7 do 10 dni i rozwija siÄ™ bardzo gwaÅ‚townie.

Aby ulżyć bólowi i świądowi można radzić sobie domowymi sposobami, takimi jak przykładanie cebuli lub czosnku, robienie okładów z zimnego mleka lub papki z rozgniecionej na proszek aspiryny wymieszanej z niewielką ilością wody.

Jednak najskuteczniejsze i tak pozostają farmaceutyki. W aptekach można kupić cały arsenał kremów, żeli i maści likwidujących ból, obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie (Herpex, Zovirax, Vratizolin, Erazaban). Maści trzeba użyć najszybciej jak tylko się da po pojawieniu się pierwszych objawów. Mimo podobnego najczęściej składu, należy wypróbować kilka maści, aby znaleźć tę najbardziej skuteczną. Bardzo dobrym środkiem są również plasterki, które przyklejamy w miejscu zmian chorobowych- są praktycznie niewidoczne i chronią przed rozprzestrzenianiem wirusa. Mimo wysokiej ceny stają się coraz bardziej popularne. Profilaktycznie należy myć ręce po każdym, nawet drobnym dotknięciu zakażonego miejsca.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku