Polacy coraz częściej sięgają do znanych i sprawdzonych metod naturalnych, wspierających tradycyjne leczenie. W problemach zdrowotnych, takich jak: choroby skórne, układu pokarmowego czy zwykłych przeziębieniach, szczególnie skuteczny okazuje się być miód i produkty wytwarzane na jego bazie.

Jednym z miodów, który zasÅ‚uguje na uwagÄ™, jest miód wytwarzany z nektaru kwiatów nowozelandzkiego krzewu herbacianego – Manuka, charakteryzujÄ…cy siÄ™ wyjÄ…tkowymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami antybakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi.

Miody Manuka są w 100% naturalnymi produktami o wyjątkowych właściwościach korzystnie wpływających na zdrowie i kondycję całego organizmu. Charakteryzuje je silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Znajdują zastosowanie jako środek wspomagający leczenie wielu chorób żołądka i dolegliwości jelitowych oraz skuteczny środek antybakteryjny stosowany na rany i oparzenia. Działanie miodów Manuka potwierdzone zostało w przypadku takich schorzeń i przypadłości, jak: wrzody żołądka, bóle gardła i żołądka, infekcje gardła i nosa, trudno gojące się rany i rany cukrzycowe, egzemy, odleżyny, bakterie streptokoki, zespół jelita nadwrażliwego, choroby nowotworowe czy zapalenie dziąseł oraz gronkowiec i trądzik.

Methylglyoxal

Za wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zdrowotne miodów Manuka odpowiedzialny jest zidentyfikowany przez niemieckiego prof. Thomas’a Henle’a z Politechniki DrezdeÅ„skiej, antybakteryjny skÅ‚adnik wystÄ™pujÄ…cy m.in. w miodach z Manuka – methylglyoxal, oznaczony symbolem MGO. Methylglyoxal pojawia siÄ™ na ogół we wszystkich miodach, jednak jego stężenie waha siÄ™ miÄ™dzy 0 a 10 mg/kg. Poziomy zawartoÅ›ci methylglyoxalu w miodach z Manuka, w tym również w produktach Manuka Health New Zealand Ltd., sÄ… nawet tysiÄ…ckrotnie wyższe. „Podczas badaÅ„ przeprowadzonych na Politechnice DrezdeÅ„skiej, analizie poddano 40 próbek miodów z caÅ‚ego Å›wiata, w tym sześć rodzajów miodu z Manuka z Nowej Zelandii. Åšredni poziom methylglyoxalu w miodach innych niż z Manuka osiÄ…gaÅ‚ wartość 3,1 mg/kg, podczas gdy zagÄ™szczenie tego skÅ‚adnika w szeÅ›ciu miodach z Manuka wahaÅ‚o siÄ™ pomiÄ™dzy 100 a 1000 mg/kg. Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że aktywność przeciwbakteryjna miodów z Manuka byÅ‚a bezpoÅ›rednio zwiÄ…zana z poziomem methylglyoxalu” – wyjaÅ›nia dr Krystyna Podgórska, specjalista chorób wewnÄ™trznych, CzÅ‚onek ZarzÄ…du Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Kolejnym dowodem potwierdzajÄ…cym zdrowotne dziaÅ‚anie miodów Manuka sÄ… badania prowadzone na Uniwersytecie Waikato. Dr Manley-Harris wraz z zespoÅ‚em odkryÅ‚ źródÅ‚o antybakteryjnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci miodu. OkazaÅ‚o siÄ™, że zwiÄ…zek chemiczny – dihydroksyaceton (DHA), obecny w miodzie Manuka, wraz z dojrzewaniem miodu zmienia siÄ™ w methylglyoxal. Im wiÄ™ksze stężenie aktywnego skÅ‚adnika (methylglyoxalu) w miodach Manuka Honey, tym ich dziaÅ‚anie antybakteryjne jest silniejsze. Stężenie to oznaczane jest symbolem MGO, gdzie np. MGO 100 oznacza stężenie 100 mg methylglyoxalu na kilogram miodu. W zależnoÅ›ci od  zawartoÅ›ci tego skÅ‚adnika, miody zalecane sÄ… na różne problemy zdrowotne, przy czym miód Manuka MGO 30+ jest wyÅ‚Ä…cznie miodem smakowym, zaÅ› miody Manuka MGO 400+ i MGO 550+ to miody o bardzo wysokich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach antybakteryjnych i zdrowotnych. Miody o symbolach MGO 100+ i MGO 250+ stosowane sÄ… w celu wzmocnienia odpornoÅ›ci organizmu oraz polepszenia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Miody Manuka dzięki swoim unikalnym właściwościom pomagają w leczeniu wielu schorzeń. W swojej praktyce lekarskiej zalecane jest stosowanie miodów do wspomagania leczenia dolegliwości układu pokarmowego wywołanych np. przez bakterię Helicobacter pylori, jak również w infekcjach gardła i górnych dróg oddechowych. Miody z krzewu Manuka wykazują bardzo dobre działanie łagodzące objawy występujące w zespole jelita nadwrażliwego. Wspomaganie leczenia różnych chorób naturalnymi środkami, w tym miodami, jest częścią trendu obserwowanego na całym świecie. Coraz częściej ludzie zwracają się w kierunku produktów, które działają nie tylko bakteriobójczo, ale również pobudzają naturalne mechanizmy obronne organizmu do walki z chorobą.

Problemy żołądkowe

Miody Manuka o najwyższym zagÄ™szczeniu aktywnego skÅ‚adnika, oznaczone symbolami MGO 400+ i MGO 550+, przeznaczone sÄ… do stosowania na poważniejsze dolegliwoÅ›ci, takie jak: wrzody żoÅ‚Ä…dka, bakterie gronkowca czy bakterie ukÅ‚adu pokarmowego (m.in. Helicobacter pylori). Ich dziaÅ‚anie w chorobach żoÅ‚Ä…dka i dolegliwoÅ›ciach jelitowych zostaÅ‚o potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Dr Doug’a Resendale’a oraz Instytut Crop&Food Research, których wyniki ogÅ‚oszono podczas Sympozjum Zdrowej Å»ywnoÅ›ci w Auckland (Nowa Zelandia) w 2007 roku. Zespół badawczy Dr Resendale’a udowodniÅ‚, że miód Manuka MGO 400+ przyspiesza rozwój korzystnych dla pracy jelit bakterii i jednoczeÅ›nie zmniejsza ilość bakterii chorobotwórczych wystÄ™pujÄ…cych w jelitach. Miód Manuka o stężeniu methylglyoxalu powyżej 400 mg/kg posiada tak silne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zdrowotne, że może nawet spowodować wyginiÄ™cie szkodliwych bakterii.

Problemy skórne

Miody Manuka MGO 400+ i MGO 550+ pomagajÄ… także na różne problemy skórne. MogÄ… być stosowane jako skuteczny Å›rodek antybakteryjny na rany i oparzenia. Szczególnie skuteczne dziaÅ‚anie wykazujÄ… w walce z odpornym na antybiotyki gronkowcem zÅ‚ocistym, a także w kuracjach skóry trÄ…dzikowej czy w leczeniu rany cukrzycowej. DziÄ™ki swym wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciom zdrowotnym, przynoszÄ… również ulgÄ™ w egzemie, Å‚uszczycy czy atopowym zapaleniu skóry. Miody Manuka mogÄ… być stosowane w postaci pożywienia, jak również mogÄ… być bezpoÅ›rednio kÅ‚adzione na rany i miejsca zmienione chorobowo. Oprócz tradycyjnego miodu, na wymienione problemy skórne można stosować także specjalistyczne kremy wytwarzane na bazie miodu z Manuka z linii Madeleine Ritchie. Kremy z miodem Manuka przeznaczone sÄ… szczególnie dla skóry wrażliwej i przesuszonej. Te naturalne kosmetyki, podobnie jak same miody, mogÄ… być stosowane także w leczeniu wrzodów skórnych, niektórych infekcji grzybiczych oraz w innych, nieokreÅ›lonych podrażnieniach skóry. Aktywny miód Manuka zawarty w kremach jest źródÅ‚em witamin, skÅ‚adników odżywczych i minerałów. Kremy te, dziÄ™ki zawartoÅ›ci wosku pszczelego, posiadajÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwzapalne, antyalergiczne, przeciwutleniajÄ…ce i wygÅ‚adzajÄ…ce skórÄ™ oraz poprawiajÄ…ce jej elastyczność. ZawierajÄ… także propolis, ceniony za wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci antybiotyczne i antyseptyczne, oraz odżywcze mleczko królewskie. Kremy na bazie miodu Manuka odżywiajÄ… oraz wygÅ‚adzajÄ… strukturÄ™ skóry. DziÄ™ki zawartym w miodzie antyoksydantom, które redukujÄ… powstawanie wolnych rodników, wpÅ‚ywajÄ…cych na proces starzenia, pozwalajÄ… dÅ‚użej cieszyć siÄ™ mÅ‚odym wyglÄ…dem skóry. O wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach zdrowotnych kremów informuje, podobnie jak w przypadku miodów, różny poziom zawartoÅ›ci aktywnego skÅ‚adnika, co oznaczane jest w skali od 0 do 20, np. symbol 18+ w kremie Skin Health Crème wskazuje, że posiada on bardzo wysoki poziom skÅ‚adników antybakteryjnych nowozelandzkiego miodu Manuka.










Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku