Dokucza Ci przeziębienie, ból gardła czy niestrawność, a nie masz w zasięgu ręki lekarstw, po które nie trzeba od razu sięgać. Sprawdź, czy w Twojej domowej apteczce znajdziesz zioła, które są równie skuteczne i znacznie tańsze. Jeśli ich nie posiadasz, powinnaś koniecznie zakupić kilka niezbędnych, które pomogą Ci w nagłych przypadkach. My pomożemy Ci wybrać odpowiednie.

Na wzmocnienie odporności najlepszy jest napar z dzikiej róży, ponieważ zawiera dużo witaminy C. Łyżkę rozdrobnionych owoców róży zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na około 15 minut, lub po prostu zalej wrząca wodą dwie gotowe saszetki. Pij 3 razy dziennie po jednej szklance.
 Idealne na wzmocnienie organizmu są również młode pędy pokrzywy, które możesz kupić już gotowe w aptece. Pij codziennie od 1-3 łyżeczek przez około dwa tygodnie. Pokrzywa zwiększa poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek w organizmie, dlatego powinny pić ją osoby, które skarżą się na zmęczenie.

Na przeziębienie doskonała jest mikstura czosnkowa, znana i stosowane przez nasze bacie. 2-4 ząbki czosnku posiekaj, zalej szklanką gorącego mleka i wypij przed snem. Czosnek to skuteczny czynnik w walce z zakażeniami dróg oddechowych. Jest naturalnym antybiotykiem, gdyż ma silne działanie bakteriobójcze.
Niezawodny jest również napar z czarnego bzu, który ma działanie napotne, moczopędne. Łyżkę kwiatu czarnego bzu zalej filiżanką wrzątku i osłódź łyżeczką miodu. Odstaw na kilka minut do ostygnięcia. Przecedź i pij.
Najbardziej znaną kuracją na przeziębienie jest syrop z cebuli, którą możesz łatwo i szybko przygotować. Cebulę pokrój na plastry i ułóż w słoiku warstwami. Plastry cebuli, łyżeczka miodu lipowego. Odstaw w ciepłe miejsce na 7 godzin. Tak przygotowany syrop przechowuj w chłodzie i pij 3 razy dziennie.

Gdy boli gardło najlepsza jest płukanka z szałwii, która działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. 3 łyżki suszonej szałwii wsyp do kubka, zalej gorącą wodą i płucz gardło kiedy mieszanka ostygnie.
Możesz zastosować również płukankę cytrynową, która pomaga w leczeniu stanów zapalnych krtani i gardła. Przygotuj ją z następujący sposób. Kieliszek soku z cytryny rozcieńcz z kieliszkiem ciepłej wody, możesz dodać łyżkę miodu lipowego. Płucz gardło 3-4 razy dziennie.
Doskonały jest także napar z hyzopu lekarskiego, który działa przeciwzapalnie. Należy 2 małe łyżeczki suszonego ziela hyzopu zalać wrzątkiem i pozostawić po przykryciem na około 15 minut. Tak przygotowanym naparem płucz gardło kilka razy dziennie.

Na męczący kaszel odpowiedni jest napar z lipy i macierzanki, ponieważ łagodzi mokry kaszel. Łyżkę kwiatostanu lipy i łyżkę macierzanki zalej wrzątkiem i zostaw na 10 minut. Pij 3-4 razy dziennie.
Gdy męczy Cię suchy kaszel i chrypka koniecznie wypróbuj napar z kwiatów maku. Dwie łyżeczki suszonych maków zalej filiżanką wrzątku i poczekaj, aż się zaparzą. Do smaku możesz dodać miodu. Pij po 2 filiżanki dziennie.
Równie łagodząco na suchy kaszel działa kisiel z prawoślazu. Łyżeczkę korzenia prawoślazu zalej szklanką zimnej wody. Poczekaj, aż zgęstniej i pij 3 – 4 filiżanki dziennie.

Na infekcję dróg moczowych pomoże Ci sok z żurawiny, który należy przygotować zgodnie z naszymi zaleceniami. 350 g żurawiny zalej 1 litrem wody i gotuj do momentu, aż owoce zaczną pękać lub po prostu kup gotowy sok. Żurawina jest skuteczna w leczeniu chorób nerek i infekcjach pęcherza moczowego, gdyż działa antybakteryjnie. Ponadto zapobiega powstawaniu kamieni, a nawet pomaga je rozpuszczać.
Pomocny może być również napar z brzozy, gdyż działa moczopędnie i należy pić go 3 razy dziennie, około 30 minut przed jedzeniem.

Na stany zapalne skóry zastosuj napar z rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące i odkażające.  Najlepszy jest suszony rumianek, który powinnaś zalać wrzątkiem, niż saszetka herbaty rumiankowej. Namocz gazik i przykładaj do zmiany na skórze.
Jeśli w domu nie masz akurat rumianku, może to być również dziurawiec, który jest świetny na trudno gojące się rany.
Papka z lnu jest także skuteczna. Do mączki lnianej dolej wodę i mieszaj do momentu uzyskania papki. Podgrzej na wolnym ogniu. Kiedy przestygnie, przykładaj na skórę na kawałku jałowego gazika 3 razy dziennie.

Na niestrawność najlepszy jest napar z mięty, który pobudza wytwarzanie soków żołądkowych i żółci, co wspomaga pracę jelit.
Równie skuteczny jest napar z kolendry. Zmiażdż dwie łyżki suszonych owoców kolendry, zalej szklanką wody, zostaw pod przykryciem na 10 minut. Pij po każdym posiłku.
Spróbuj także naparu z piołunem, którą uprzednio trzeba przygotować. Po łyżce suszonych ziół: liść mięty, dziurawca i piołun wsyp do kubka. Zalej wrzątkiem, po 20 minutach, odcedź i ostudź. Możesz dodać trochę soku z cytryny.

Na wątrobę może pomóc herbata z nagietka, która usprawnia pracę wątroby. Aby uzyskać oczekiwany efekt należy pić ją 3 razy dziennie.
Napar z liści karczoch również może być wybawieniem przy dolegliwościach wątroby, ponieważ pobudza wydzielanie żółci. 3 łyżki suszonych liści zalej szklanką wrzątku, poczekaj do momentu zaparzenia. Pij 3 filiżanki dziennie na 20 minut przed posiłkiem.
Możesz przygotować nalewkę z tych samych liści, która działa regulująco na komórki wątroby. 500 gram suszonych liści zalej 1 litrem spirytusu 70%. Tak przygotowana nalewka musi stać dwa tygodnie. Pij 3 razy dziennie 1 łyżeczkę na pół szklanki wody.

Na uspokojenie najlepsza jest nalewka z dziurawca, gdyż pomaga w leczeniu zaburzeń snu, depresji, a także przy stanach niepokoju. 15 dag suszonego dziurawca zalej 2 szklankami spirytusu 70%. Zamknij i odstaw na 7 dni. Pij 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli na kieliszek wody.
Bardziej łagodna jest herbatka z lawendy, którą również należy pić 3 razy dziennie.
Gdy chcesz się zrelaksować podczas kąpieli, napar z szyszek chmielu wydaje się odpowiedni, nie tylko dlatego, że ma działanie odprężające, ale przede wszystkim ma działanie uspokajające. Trzy czubate łyżki szyszek chmielu zalej litrem wrzącej wody, zostaw pod przykryciem na około 10 minut. Wlej do wanny z ciepłą wodą. Tak przygotowana kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kcal ma cały kisiel

Wersja do druku