Jesienna pogoda sprzyja pogorszeniu samopoczucia. Wiele osób rezygnuje z aktywnoÅ›ci fizycznej z powodu zmiennej pogody i chÅ‚odu. Tymczasem ruch na Å›wieżym powietrzu pomaga pokonać sezonowÄ… depresjÄ™, wzmacnia organizm, a nawet leczy. Na terapeutyczne dziaÅ‚anie ćwiczeÅ„ w plenerze wskazuje ekspert kampanii „CoreWellness – wewnÄ™trzna siÅ‚a”.
Na jesienne pogorszenie nastroju narażeni są wszyscy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu ograniczonego dostępu do promieni słonecznych. Istnieje jednak grupa kobiet, cierpiąca na spadek samopoczucia niezależnie od pory roku. Zmagają się one z problemem nietrzymania moczu (NTM). Jak wynika z raportu opracowanego na zlecenie marki TENA , aż 21% Polek jest przekonanych, że NTM może powodować depresję. Jesienią ich problemy emocjonalne związane z dolegliwością eskalują. Zatem w tym szczególnym okresie roku powinny skupić wszystkie siły na walce o dobre samopoczucie i zdrowie.

Wielu moim pacjentkom zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy jako jeden z elementów profilaktyki i leczenia NTM. Zwykle już po dwóch  miesiÄ…cach systematycznych ćwiczeÅ„ nabierajÄ… one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynajÄ… radzić sobie z mimowolnym popuszczaniem moczu. Warto wyrobić w sobie nawyk ćwiczenia tej grupy mięśni i pamiÄ™tać o wykorzystaniu elementów treningu nawet podczas jesiennych spacerów – mówi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness – wewnÄ™trzna siÅ‚a”.

ZÅ‚oty lek na dobre samopoczucie

Zwłaszcza jesienią nie powinniśmy rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu wzmacnia organizm i przygotowuje go na zimowe temperatury. Ćwiczenia w plenerze pozytywnie wpływają na kondycję, ale także powodują ogólną poprawę samopoczucia i stanu zdrowia. Ciekawymi i jednocześnie łatwymi do wykorzystania formami jesiennej aktywności są spacer czy nordic walking. Jednak warto te czynności urozmaicić, np. o elementy zestawu ćwiczeń mięśni dna miednicy. Wówczas korzyść jest podwójna.

Ćwicz mięśnie dna miednicy w plenerze

Ćwiczenie 1 – „Koci grzbiet” w pozycji stojÄ…cej:


Pozycja doskonała na rozgrzewkę. Ustaw stopy na szerokości bioder. Nogi ugnij w kolanach, następnie pochyl się do przodu, opierając dłonie na udach. Wypchnij plecy do góry, mocno je zaokrąglając i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to ćwiczenie 8 razy.

Ćwiczenie 2 – Napinanie mięśni dna miednicy w pozycji stojÄ…cej:

Stań w rozkroku ze stopami wykręconymi na zewnątrz. Następnie napnij mięśnie dna miednicy otaczające cewkę moczową, pochwę i odbyt. Postaraj się napiąć je najmocniej, jak to możliwe. Policz do pięciu, a następnie rozluźnij. Teraz napnij mięśnie dna miednicy tak mocno, jak tylko potrafisz, przytrzymaj, po czym nie rozluźniając, wykonaj cztery szybkie, mocne skurcze, a następnie rozluźnij. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.

Ćwiczenie 3 – Metoda szybkiej kontroli:

Ugnij nogi w kolanach, pochyl się i chwyć przedmiot (np. piłkę). Przez cały czas trzymaj proste plecy. Napnij mięśnie dna miednicy, a następnie podnieś przedmiot, prostując nogi w kolanach. Opuszczając przedmiot, powtórz wszystko od początku: najpierw napnij mięśnie dna miednicy, a następnie utrzymując proste plecy, ugnij nogi i połóż przedmiot na podłodze.









Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku