Świst dochodzący do 80 dB, rozdrażnienie, zmęczenie i senność w ciągu dnia. O tym, dlaczego z medycznego punktu widzenia, warto walczyć z chrapaniem, opowiada dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

Czy można zaryzykować stwierdzenie, że chrapanie to problem dotyczący głównie osób śpiących z partnerami dotkniętymi tą dolegliwością?
 Przez wielu ludzi chrapanie postrzegane jest tylko jako problem spoÅ‚eczny. CierpiÄ…cy na tÄ™ dolegliwość czÄ™sto nie zdajÄ… sobie sprawy nie tylko z jej uciążliwoÅ›ci dla otoczenia, ale też konsekwencji, jakie może mieć dla wÅ‚asnego zdrowia. W swojej praktyce lekarskiej spotykam siÄ™ z przypadkami, kiedy do kliniki przychodzÄ… pacjenci, głównie mężczyźni, przyprowadzeni przez żony, które sÄ… zmÄ™czone tym problemem. Ponadto partnerki chrapiÄ…cych panów bardzo czÄ™sto skarżą siÄ™ na ich rozdrażnienie, co z kolei jest bezpoÅ›rednim wynikiem nieefektywnego snu.

Czy chrapanie samo w sobie niesie jakieś zagrożenia dla zdrowia?
Chrapanie staje siÄ™ poważnym problemem medycznym, gdy towarzyszÄ… mu zaburzenia oddychania takie, jak bezdech Å›ródsenny czy spÅ‚ycony oddech o typie hypopnoe w czasie snu. Należy podkreÅ›lić, że zaniedbanie pozornie bÅ‚ahego problemu chrapania może w przyszÅ‚oÅ›ci doprowadzić do rozwiniÄ™cia siÄ™ zespoÅ‚u bezdechów Å›ródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże siÄ™ z trudnoÅ›ciami w oddychaniu w czasie snu, a co za tym idzie – niedotlenieniem organizmu i przerywaniem snu. Takie zaburzenia oddychania mogÄ… doprowadzić w konsekwencji do chorób ukÅ‚adu krążenia m.in. nadciÅ›nienia tÄ™tniczego czy choroby niedokrwiennej serca. PrzykrÄ… konsekwencjÄ… bezdechów mogÄ… być również zaburzenia potencji. Przerywany, czasem nawet kilkanaÅ›cie razy w ciÄ…gu nocy sen nie przynosi upragnionego wypoczynku i nasila objawy niedotlenienia. W bardzo zaawansowanych przypadkach bezdechów, chory musi spać w masce, przez którÄ… tÅ‚oczone jest pod ciÅ›nieniem powietrze, generowane przez specjalnÄ… aparaturÄ™ zwanÄ… CPAP.

Na podstawie jakich objawów osoby mieszkające bez partnera mogą rozpoznać, że cierpią na zaburzenia oddychania w czasie snu?
Ogólnie objawy związane z zaburzeniami oddychania w czasie snu należy podzielić na objawy dzienne, takie jak zmęczenie, niewyspanie, które powoduje zasypianie w niecodziennych okolicznościach, nadpobudliwość, drażliwość i problemy z koncentracją oraz objawy występujące nocą, wśród których oprócz samego chrapania, należy wymienić nadmierną potliwość, częste wybudzanie i przerywanie snu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do moczenia się w nocy.

Wiemy, że najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń oddychania jest leczenie zabiegowe. Co można jeszcze dla siebie zrobić, aby usunąć problem?
Chrapanie jest bardzo często wynikiem zaniedbań w prawidłowej higienie życia. Oprócz cech konstytutywnych, czyli wynikających z budowy anatomicznej gardła, ma na nie wpływ także otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy nadużywanie leków nasennych. Warto więc pomyśleć także o zmianie diety, zrzuceniu zbędnych kilogramów czy rozstaniu się z używkami.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku