Choroby tarczycy to dzisiaj żadna nowość czy zaskoczenie. Można powiedzieć, że problemy z tarczycą to schorzenie masowe. Rozróżniamy dwie nieprawidłowości, mówiące o tym, że powinniśmy przebadać się pod tym kontem. Dotykają przede wszystkim kobiety, które chorują kilkakrotnie częściej niż mężczyźni.
Tarczyca jest gruczoÅ‚em znajdujÄ…cym siÄ™ na szyi, który wydziela bardzo istotne dla naszego funkcjonowania hormony, napÄ™dzajÄ…ce nas do prawidÅ‚owego egzystowania. Waży zaledwie 30 gramów. Być może już wczeÅ›niej sÅ‚yszaÅ‚yÅ›cie o nadczynnoÅ›ci i niedoczynnoÅ›ci tarczycy. SÄ… to nieprawidÅ‚owoÅ›ci, dajÄ…ce zupeÅ‚nie przeciwstawne objawy w naszym organizmie. Lekarze czÄ™sto mylÄ… je z innymi schorzeniami lub profilaktycznie radzÄ… nam zbadać poziom hormonów tarczycy. Może ich do tego skÅ‚onić także widoczne powiÄ™kszenie gruczoÅ‚u tarczycy. Badanie to jest zupeÅ‚nie nieinwazyjne i polega na standardowym pobraniu krwi od pacjenta. Nie musimy być jednak nadczczo, tak jak zwykle jest od nas wymagane, przy rutynowym poborze krwi. Po pobraniu zostaje przebadany poziom hormonów- tyroksyny (F4), trójjodotyroniny (F3) oraz hormonu  tyreotropowego (TSH), który pobudza czynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznym wytwarzaniu hormonów  tarczycy. Ich zbyt niski poziom w organizmie niemal od razu daje o sobie znać. Niestety nie zawsze potrafimy to zauważyć i dÅ‚ugo borykamy siÄ™ z objawami choroby, które znacznie obniżajÄ… jakość naszego życia. PrzyczynÄ… niedoczynnoÅ›ci jest przeważnie stan zapalny tarczycy oraz jej uszkodzenie przez leczenie radiojodem lub jako wynik po zabiegu operacyjnym. Czasami przyczynÄ… niedoboru wydzielania hormonów przez tarczycÄ™ jest choroba przysadki, która wydziela za maÅ‚o TSH.

Niedoczynności tarczycy w gruncie rzeczy nie jest tak trudno rozpoznać. Do jej symptomów należą przede wszystkim uczucie zmęczenia, depresyjny nastrój, brak motywacji, senność, osłabienie, czy trudności pierwszych koncentracji. Może towarzyszyć nam uczucie chłodu, szybciej marzniemy, nasza skóra jest przesuszona, włosy stają się łamliwe, możemy zaobserwować wzrost masy ciała, na także mogą towarzyszyć nam zaparcia. Niedoczynność leczymy podając przewlekle (najczęściej już do końca życia) preparat, który w swoim składzie posiada hormon tyroksyny.

Nadczynność tarczycy to druga, najczęściej spotykana wÅ›ród kobiet choroba tarczycy. PojÄ™ciem nadczynnoÅ›ci tarczycy okreÅ›la siÄ™ ogólnoustrojowe skutki nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycÄ™. W przebiegu nadczynnoÅ›ci tarczycy wzrasta znacznie w ustroju przemiana materii, zużycie tlenu i produkcja energii cieplnej. WpÅ‚ywa to szkodliwie na liczne narzÄ…dy – na serce i ukÅ‚ad nerwowy. Jej objawy sÄ… zupeÅ‚nie inne. SÄ… to przede wszystkim: uczucie gorÄ…ca, zwiÄ™kszona potliwość, nerwowość, drażliwość, koÅ‚atania serca, dusznoÅ›ci, bezsenność, nieregularne miesiÄ…czkowanie, spadek masy ciaÅ‚a. Tego typu schorzenie może mieć podÅ‚oże w zapaleniu gruczoÅ‚u tarczycy, przedawkowanie hormonów tarczycy w wyniku leczenie na niedoczynność, Choroba Grave-Basedowa – pobudzenie tarczycy przez autoprzeciwciaÅ‚a.

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie wyżej wymienione objawy nie masz się, czym przejmować, ponieważ można z tym żyć, nawet pomimo tego, że są to schorzenia nieuleczalne. Leczone jednak nie powodują żadnych skutków ubocznych, ani nie zmniejszają standardu naszego życia. Należy jednak być pod stałą kontrolą lekarską i badać, co parę miesięcy poziom hormonów tarczycy. Chorobom tym mogą towarzyszyć także guzki tarczycy, wynikające z nieprawidłowej pracy gruczołu. Wykonuje się w tym przypadku biopsję, by wykluczyć chorobę nowotworową, która bardzo rzadko występuje. Dla bezpieczeństwa, gdy guzki się powiększają zaleca się ich usunięcie.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku