Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub napadu? Nie wiesz co zrobić w sytuacji zagrożenia? Zastanawiasz się jakie służby ratunkowe wezwać? Niestety większość z nas ma problem z radzeniem sobie w nagłych sytuacjach kryzysowych. Dlatego, aby szybko i sprawnie działać warto wcześniej przygotować do takiej sytuacji siebie i swoją rodzinę.

10 wskazówek jak działać w sytuacji zagrożenia i jak się do niej przygotować:

1. Zadzwoń pod 112 z telefonu komórkowego
Ogólnopolski numer alarmowy 112 sÅ‚uży do powiadamiania o nagÅ‚ych sytuacjach zagrożenia, takich jak: pożar, powódź, wypadek drogowy, wÅ‚amanie, poważne uszkodzenie ciaÅ‚a, omdlenie, utrata Å›wiadomoÅ›ci, w przypadku użycia przemocy lub w każdej innej sytuacji zagrażajÄ…cej zdrowiu i życiu.  Jeżeli nie wiesz czy do danego zdarzenia wezwać pomoc, upewnij siÄ™ dzwoniÄ…c pod telefon alarmowy. Osoba przyjmujÄ…ca zgÅ‚oszenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego pomoże ustalić jaka pomoc jest niezbÄ™dna i natychmiast powiadomi odpowiednie sÅ‚użby ratownicze.

2. Nie rozłączaj się
Dzwoniąc pod numer alarmowy nie kończ rozmowy do czasu wyraźnego polecenia operatora z uwagi na konieczność przekazania najważniejszych informacji o zdarzeniu. Jeżeli wybrałeś numer alarmowy przez przypadek pozostań na linii do momentu, aż poinformujesz osobę przyjmującą zgłoszenia, że nie wystąpiła sytuacja zagrożenia. W przeciwnym razie pracownik linii alarmowej będzie próbował oddzwonić oraz skontaktować się z osobą telefonującą. Znając numer telefonu, może zlokalizować miejsce, z którego dzwoniono i wysłać tam policję.

3.  Zachowaj spokój
Zachowanie zimnej krwi w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu jest bardzo trudne, jednak tylko panowanie nad emocjami pozwala na szybkie i sprawne działanie. Dzwoniąc pod numer alarmowy spróbuj zachować spokój i cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania zadawane przez pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

4. Odpowiadaj na pytania
Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego są specjalnie szkoleni, by jak najszybciej pomóc w sytuacji kryzysowej. W celu określenia skali zagrożenia i wezwania odpowiednich służb ratowniczych muszą posiadać informacje o zdarzeniu. Należy więc współpracować z osobą przyjmującą zgłoszenia i cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie zadawane pytania.

5. Podaj miejsce zagrożenia
Dzwoniąc pod numer alarmowy podaj nazwę miejscowości i dokładny adres miejsca, w którym wystąpiła sytuacja kryzysowa. Jeżeli nie znasz dokładnej lokalizacji, zwróć uwagę na oznaczenia wokół: tabliczki na budynkach, skrzyżowaniach, drodze. Jeżeli to możliwe wskaż najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia.





6. Nie blokuj linii alarmowej

Dzwoniąc na numer alarmowy bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy. Ponadto zgłoszenie fikcyjnego zdarzenia lub tylko dla zabawy jest w Polsce karane.

7. Naucz dziecko wybierać numer alarmowy
Naucz dziecko reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz wzywania pomocy z telefonu stacjonarnego i komórkowego. WytÅ‚umacz, dlaczego i kiedy dzwoni siÄ™ pod numer alarmowy. Przećwicz z dzieckiem ewentualnÄ… rozmowÄ™ z pracownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dziecko powinno umieć podać swoje imiÄ™ i nazwisko, nazwisko rodziców oraz adres zamieszkania.  

8. Naucz bliskich obsługi telefonu
Naucz rodzinę, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, obsługi telefonu stacjonarnego oraz komórkowego. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia muszą szybko i sprawnie obsłużyć urządzenie i wezwać pomoc.

 9. Dobrze oznacz swój dom
Na domu lub drzwiach mieszkania umieść duże, widoczne oznaczenia, które pomogą służbą ratowniczym szybko dotrzeć na miejsce wypadku lub zagrożenia. Jeżeli mieszkasz w bloku poproś administratora budynku o umieszczenie tablicy z czytelnym adresem oraz oznaczeniem klatek schodowych.

10. Poszerzaj wiedzÄ™ odnoÅ›nie zagrożeÅ„  
Chcąc skutecznie radzić sobie w sytuacjach kryzysowych należy systematycznie uzupełniać wiedzę na ich temat. Ciekawe przykłady zachowania w obliczu zagrożenia przedstawia nowy program Discovery World Telefon alarmowy. W serialu widzowie usłyszą prawdziwe rozmowy telefoniczne od osób, które były w niebezpieczeństwie i zobaczą jak działają służby ratunkowe.


Telefony alarmowe:
112 – numer alarmowy z telefonu komórkowego
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja
986 – straż miejska
991 – pogotowie energetyczne
992 – pogotowie gazowe
993 – pogotowie ciepÅ‚ownicze
994 – pogotowie wod.-kan.

Od 3 wrzeÅ›nia na kanale Discovery bÄ™dziemy mogli zobaczyć serial pt. "Telefon alarmowy".  Serial pokazuje pracÄ™ operatorów linii ratunkowych i ich codziennÄ… walkÄ™ z ogromnym stresem. Zobaczmy jak zareagujÄ… na akcje, które mogÄ… zakoÅ„czyć siÄ™ Å›mierciÄ… ofiar. Czy bÄ™dÄ… umieli sobie poradzić z wyrzutami sumienia, które nieuchronnie pojawiajÄ… siÄ™ w ich myÅ›lach? WysÅ‚uchamy także Å›wiadectwa ofiar wypadków, a rekonstrukcje wydarzeÅ„ przybliżą nam skalÄ™ dramatów, z jakimi zmagali siÄ™ uczestnicy akcji ratunkowej. W każdym z odcinków przeÅ›ledzimy peÅ‚ne napiÄ™cia historie ludzkich wypadków. Dyspozytor bÄ™dzie Å›cigaÅ‚ siÄ™ z czasem, aby pomóc mężczyźnie, którego gÅ‚owa ugrzÄ™zÅ‚a pod wrakiem samochodu przysypanego na  zÅ‚omowisku. Inny z operatorów przeżyje mrożącÄ… krew w żyÅ‚ach rozmowÄ™ z zamachowcem w centrum handlowym i podejmie walkÄ™ o uratowanie choćby jednego ludzkiego życia. BÄ…dźcie gotowi na emocjonujÄ…ce relacje z najtrudniejszych rozmów, jakie kiedykolwiek pojawiÅ‚y siÄ™ na gorÄ…cych liniach ratowniczych sÅ‚użb!

Premiera: 3 września, czwartek, godz. 22.00
Emisja kolejnych odcinków w czwartki o godz. 22.00



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku